Bača otvára salaše na Liptove

Viete podojiť ovcu alebo plieskať bičom ako honelník? Návštevníci Liptova si to môžu vyskúšať. Bača otvára pastiersku sezónu na viacerých originálnych salašoch a pozýva na čerstvý syr so žinčicou.

09.05.2011 11:05
bača, ovce
Návštevníci Liptova si môžu vyskúšať bačovskú robotu.
debata

Bačova cesta sa začína v sobotu 7. mája na salaši Bobrovník v Liptovskej Anne, na farme Gejdák pri Ružomberku a o deň neskôr, 8. mája, aj na salaši Pastierska v Bobroveckej doline. Už tretiu sezónu vedie združenie Bačova cesta návštevníkov po stopách predkov a presviedča ich, že aj dnes máme ozajstných pastierov, dobrý čerstvý alebo údený hrudkový syr, chutnú žinčicu a pravú bryndzu.

Otváranie salašov najmä na severozápadnom Slovensku štartuje v máji a končí na Demetera v októbri. A hoci sa dá hovoriť o tom, že ovčiarstvo je typické pre celé Slovensko, Liptov je známy najmä mliečnou produkciou. „Chceme zviditeľniť, spropagovať a nenáročným spôsobom ponúkať ľuďom ovčiarstvo. Ale hlavne ovčiarsku produkciu, či už mliečnu alebo mäsovú. Na slovenských salašoch sa ľudia môžu stretnúť so stopercentným ovčím hrudkovým syrom čerstvým, s ovčím syrom údeným, s klasickým salašníckym nápojom žinčicou a so stopercentnou ovčou bryndzou, ktorá je vyrobená výlučne zo stopercentného ovčieho hrudkového syra. Myslím, že bryndzu, ktorá obsahuje len stopy ovčieho hrudkového syra, nemôžeme nazývať bryndzou,“ vyhlasuje šéf združenia Ľudovít Urbanovský. V nedeľu na salaši Pastierska v Bobroveckej doline prisľúbil účasť na Bačovej ceste aj známy vedecký pracovník profesor Libor Ebringer, ktorý vie, prečo by bryndzu mali ľudia zaradiť do jedálnička. V Bobrovníku sa budú dať ochutnať liptovské špeciality – droby či baraní guláš. A na farme Gejdák ďalšie špeciality z baraniny.

Okrem gastronomických pochúťok sú na salašoch pripravené ukážky valašskej kultúry. Či už v podobe folklóru, ľudovej muziky alebo remesiel. „K otváraniu salašov patrí aj plieskanie pastierskym bičom či tradičné dojenie oviec ručným spôsobom. Chceme sa vrátiť k pravým ovčiarskym tradíciám a snažíme sa všetko robiť starým spôsobom – od pasenia, dojenia či spracovania ovčieho mlieka,“ dopĺňa Urbanovský.

A komu bude na salašoch pastierskej nálady a ovčiarstva málo, môže aj cez pracovný týždeň navštíviť na Slovensku jediné Ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku. „Sú tam predmety zo všetkých kultúrno-historických regiónov Slovenska, ktoré sú venované ovčiarstvu. Odevy bačov, predmety, bačovský riad a ľudové umenie. A samozrejme pastierska koliba,“ opisuje riaditeľka Liptovského múzea Iveta Zuskinová, pod ktoré expozícia patrí. Vystavené sú tiež bohato zdobené pastierske kapsy alebo široké viacprackové opasky.

Pastiersku sezónu o týždeň 14. mája otvorí v rámci Bačovej cesty aj salaš Lúžňan v Liptovskej Lúžnej. V Múzeu liptovskej dediny v Pribiline bude 29. mája Ovčiarska nedeľa – ďalšia tradičná prezentácia pastierskeho folklóru, na ktorej sa bude súťažiť v kvalite výrobkov z ovčieho mlieka či vo varení halušiek.

debata chyba