Zopakuje sa tragická história? Číňania stavajú kópiu slávneho Titanicu

V čínskej lodenici Wu-čchang začali stavať vernú repliku neslávne slávneho Titanicu. Nepôjde však o funkčnú loď, ale o turistickú atrakciu.

Rok 1998: Herečka Kate Winslet.
Rok 1998: Herečka Kate Winslet s kolegom Leonardom DiCapriom na premiére filmu Titanic.
Autor:

Loď dlhú 300 metrov ukotvia vo vnútročínskej provincii S'-čchuan a verejnosti ju predstavia koncom roka 2018.

Zástupcovia lodenice povedali miestnej tlači, že Titanic bude úplným dvojčaťom zaoceánskeho parníka, ktorý sa potopil na svojej prvej plavbe v roku 1912. Na lodi bude jedáleň, divadlo, luxusné kabíny prvej triedy aj bazén.

Hojdať sa bude na vlnkách umelej nádrže v S'-čchuane, návštevníci sa na nej budú môcť najesť aj prespať. Agentúra Nová Čína priznala, že kabíny budú vybavené systémom wifi, teda anachronizmom, ktorý si vyžaduje čas.

Čínski robotníci stavajú repliku slávneho Titanicu.
Čínski robotníci stavajú repliku slávneho Titanicu.
Autor: Reuters, CHINA STRINGER NETWORK

Agentúra AP poukázala na to, ako Číňanov príbeh Titanicu fascinuje. Rovnomenný film režiséra Jamesa Camerona z roku 1997 bol jedným z prvých zahraničných snímok, ktoré sa v Číne premietali. Stal sa takým hitom, že vtedajší prezident Ťiang Ce-min vraj odporučil celému vedeniu strany, aby si ho pozrelo.

Remake filmu z roku 2012 prekonal doterajšie rekordy tržieb kín a je veľa Číňanov, ktorí dokážu zaspievať spolu s Céline Dion hlavnou skladbu filmu My Heart Will Go On.

„Titanic je príbehom chudobného mladíka a bohatej dievčiny, ktorý sa páči čínskemu publiku. Podobná zápletka má v ľudovej čínskej kultúre dlhú tradíciu,“ napísal v roku 2012 list Žen-min ž'-pao.

V Číne rastie replika slávneho Titanicu.
V Číne rastie replika slávneho Titanicu.
Autor: Reuters, CHINA STRINGER NETWORK

Titanic z doku firmy Wu-čchang má byť prvou plnohodnotnou replikou lode. O niečo podobné sa síce snaží aj austrálsky banský magnát Clive Palmer, ale ten chce nechať postaviť funkčnú kópiu. Podľa AP sa ale práce na jeho Titanicu II oneskorujú.

Lodenicu Wu-čchang vlastní čínska vláda a firma sa okrem iného zaoberá aj stavbou jadrových ponoriek. Podľa agentúry AFP vyjde na zábavu určený Titanic na miliardu jüanov (1,4 milióna eur) a investorom je čínska energetická firma Seven Star.

Čítajte viac

Súvisiace články:

Fiľakovo, Fiľakovský hrad

Fiľakovský hrad sa otvoril turistom

29.03.2017 13:00

Hradné múzeum pripravilo novinky: možnosť navštíviť expozície v Bebekovej bašte na prízemí a štyroch poschodiach bez sprievodcu, čo vlani nebolo možné.

Aljaška, psie záprahy, zima, sneh,

Američanom sa kúpa Aljašky od Ruska pred 150 rokmi vyplatila. Rusi teraz banujú

28.03.2017 07:00

Rusi mali neskôr mnohokrát tendencie zvrátiť tento obchod ako vynútený...

Vlak, koľaje, železnice

Historický vlak cez víkend odvezie nadšencov za pamiatkami Spiša

27.03.2017 14:00

Rušňoparáda v depe Železničnej spoločnosti Slovensko sa tento rok zaradila medzi 10 top podujatí v rámci programu Terra Incognita Košického kraja.

Slovenský zväz telesne postihnutých, ZO č. 20

30.03.2017 00:02

Organizácia telesne postihnutých s kombinovanými postihmi, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, vrodenými a získanými postihmi.

ZO SZTP Trenčianska Teplá

29.03.2017 23:56

Sme občianske združenie Slovenského zväzu telesne postihnutých, pobočka Trenčianska Teplá.

Telovýchovná jednota Štadión Trenčín

TJ Štadión Trenčín

29.03.2017 23:51

Cieľom občianske združenia TJ Štadión Trenčín je výchova mládeže a detí. Organizujeme rôzne podujatia za účelom športovania, výchovy detí a propagácie športu.

TJ Dynamo Dolný Kubín

TJ Dynamo Dolný Kubín

29.03.2017 23:45

TJ Dynamo DK sú ľudia, ktorých baví široké spektrum športových i spoločenských aktivít a snažia sa pre takéto zmysluplné trávenie času nadchnúť aj ďalších.