Za týchto 8 vecí počas dovolenky neplaťte

Dovolenka je fuč a rovnako preč sú aj peniaze. Vitrínku zdobí nová soška, pod posteľou zakotvil plyšový maskot turistického strediska a do šatníka pribudli tričká s nápismi, námornícke čiapky a bundy so smiešnymi nášivkami.

turistika, šport, dopamín
Ilustračné foto.
Autor:

A niekedy to nie je len otázka financií, ale najmä spoznávania nových vecí, chutnania netradičných jedál a stretávania nových ľudí… Jednoducho, obohatenie, aké prináša len cestovanie. Počas cestovania sa vyhnite týmto nákupom a budete príjemne prekvapení, koľko ušetríte, ako si dovolenku užijete a koľko nového spoznáte.

Jedlo, ktoré máte aj doma

Je najjednoduchšie vojsť do najbližšieho fastfoodu a objednať si burger s hranolkami – na celom svete chutí predsa rovnako, a tak žiadne nepríjemné prekvapenie nečaká. Alebo si doprajete príjemnú večeru v exotickej reštaurácii, kde si objednáte vyprážaný syr alebo pizzu. Takto však nič zaujímavé neochutnáte a nezistíte, že milujete pljeskavicu, uchu, sauerbraten, haggis, foie gras, paellu, bigos, hutspot, waterzooi…

Jedlo, ktoré je rovno pri atrakciách

Čím bližšie k hlavným turistickým lákadlám, tým drahšie občerstvenie aj reštaurácie. Cena však nemá nič spoločné s kvalitou, súvisí jedine s vysokým prenájmom v prestížnej lokalite. Obvykle stačí prejsť len pár blokov a nájdete omnoho lacnejšie a rovnako chutné potraviny.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Autor: SHUTTERSTOCK

Wi-Fi

Mnohé hotely, reštaurácie, kaviarne ponúkajú svojim zákazníkom internetové pripojenie zdarma. Mnohé však nie a za vymoženosť prečítať si maily a naplánovať ďalšiu trasu žiadajú dodatočné poplatky. Pokúste sa teda nájsť miesta, kde je Wi-Fi samozrejmosťou alebo si ešte doma stiahnite aplikácie, ktoré vás k takýmto miestam dovedú samé.

Suveníry – tričká

Každý stánok v každej turistickej destinácii má v ponuke určite aj upomienkové tričká vo veselých farbách, s nápismi a obrázkami, ktoré vyzerajú atraktívne len počas dovolenky. Lacne vyzerajúce oblečenie z ciest doma dokážeme využiť nanajvýš počas upratovania.

Módne napodobeniny

Téma tzv. fake oblečenia a kabeliek, ktoré (ne)podarene imitujú značkové originály a predávajú sa za zlomok ceny stále rezonuje v módnom svete. Spomienka na krásne miesto? Super, ale nie v podobe lacných falzifikátov, ktorých nízku kvalitu a nevábny vzhľad neospravedlní ani dovolenkové pobláznenie.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Autor: SHUTTERSTOCK

Turistické prehliadky

V takmer každej turistickej destinácii vám núkajú letáčiky s rôznymi okruhmi po meste a drahými komentovanými prehliadkami. Väčšinou však neobsahujú žiadne zaujímavejšie informácie ako dokážete za pár minút sami zistiť na internete a poznačiť si vo svojej mape.

Taxíky

Ak ste v meste, kde sa skutočne ťažko orientuje, ste v časovej tiesni alebo v málo rozvinutej krajine, je taxík skvelým pomocníkom. Inak si zvoľte skôr verejnú dopravu – ušetríte a zistíte o miestnej kultúre skutočne veľa.

Telefonovanie

Napriek tomu, že ceny roamingov sa znižujú a je lákavé zavolať domov a podeliť sa o nové zážitky zo zahraničia, stane sa, že občas zabudneme na čas, a tak po návrate čaká v obálke nepríjemne vysoká faktúra.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

svet, lupa, cestovanie, zemeguľa, glóbus, zemepis, dovolenka, krajiny, svetadiely

KVÍZ: Vyznáte sa v miestach, ktoré dostali názvy podľa slávnych ľudí?

26.03.2017 07:00

Preverte svoje vedomosti z histórie geografie.

Bojnice, Bojnický zámok

Bojnický zámok zabodoval: Podľa National Geographic patrí medzi top 10 Európy

25.03.2017 07:00

Cestovateľský magazín National Geographic zverejnil výber najkrajších zámkov, svojho zástupcu v ňom majú okrem Slovenska aj Česko, Poľsko a Maďarsko.

Žilina, Hodina zeme

Náš tip: Hodina pre planétu Zem

24.03.2017 11:40

Vždy raz za rok sa na hodinu naša planéta ponorí do tmy. Hodina Zeme podporuje život v harmónii s prírodou. Do niektorých miest príde s pekným programom.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.