Za týchto 8 vecí počas dovolenky neplaťte

Dovolenka je fuč a rovnako preč sú aj peniaze. Vitrínku zdobí nová soška, pod posteľou zakotvil plyšový maskot turistického strediska a do šatníka pribudli tričká s nápismi, námornícke čiapky a bundy so smiešnymi nášivkami.

turistika, šport, dopamín
Ilustračné foto.
Autor:

A niekedy to nie je len otázka financií, ale najmä spoznávania nových vecí, chutnania netradičných jedál a stretávania nových ľudí… Jednoducho, obohatenie, aké prináša len cestovanie. Počas cestovania sa vyhnite týmto nákupom a budete príjemne prekvapení, koľko ušetríte, ako si dovolenku užijete a koľko nového spoznáte.

Jedlo, ktoré máte aj doma

Je najjednoduchšie vojsť do najbližšieho fastfoodu a objednať si burger s hranolkami – na celom svete chutí predsa rovnako, a tak žiadne nepríjemné prekvapenie nečaká. Alebo si doprajete príjemnú večeru v exotickej reštaurácii, kde si objednáte vyprážaný syr alebo pizzu. Takto však nič zaujímavé neochutnáte a nezistíte, že milujete pljeskavicu, uchu, sauerbraten, haggis, foie gras, paellu, bigos, hutspot, waterzooi…

Jedlo, ktoré je rovno pri atrakciách

Čím bližšie k hlavným turistickým lákadlám, tým drahšie občerstvenie aj reštaurácie. Cena však nemá nič spoločné s kvalitou, súvisí jedine s vysokým prenájmom v prestížnej lokalite. Obvykle stačí prejsť len pár blokov a nájdete omnoho lacnejšie a rovnako chutné potraviny.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Autor: SHUTTERSTOCK

Wi-Fi

Mnohé hotely, reštaurácie, kaviarne ponúkajú svojim zákazníkom internetové pripojenie zdarma. Mnohé však nie a za vymoženosť prečítať si maily a naplánovať ďalšiu trasu žiadajú dodatočné poplatky. Pokúste sa teda nájsť miesta, kde je Wi-Fi samozrejmosťou alebo si ešte doma stiahnite aplikácie, ktoré vás k takýmto miestam dovedú samé.

Suveníry – tričká

Každý stánok v každej turistickej destinácii má v ponuke určite aj upomienkové tričká vo veselých farbách, s nápismi a obrázkami, ktoré vyzerajú atraktívne len počas dovolenky. Lacne vyzerajúce oblečenie z ciest doma dokážeme využiť nanajvýš počas upratovania.

Módne napodobeniny

Téma tzv. fake oblečenia a kabeliek, ktoré (ne)podarene imitujú značkové originály a predávajú sa za zlomok ceny stále rezonuje v módnom svete. Spomienka na krásne miesto? Super, ale nie v podobe lacných falzifikátov, ktorých nízku kvalitu a nevábny vzhľad neospravedlní ani dovolenkové pobláznenie.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Autor: SHUTTERSTOCK

Turistické prehliadky

V takmer každej turistickej destinácii vám núkajú letáčiky s rôznymi okruhmi po meste a drahými komentovanými prehliadkami. Väčšinou však neobsahujú žiadne zaujímavejšie informácie ako dokážete za pár minút sami zistiť na internete a poznačiť si vo svojej mape.

Taxíky

Ak ste v meste, kde sa skutočne ťažko orientuje, ste v časovej tiesni alebo v málo rozvinutej krajine, je taxík skvelým pomocníkom. Inak si zvoľte skôr verejnú dopravu – ušetríte a zistíte o miestnej kultúre skutočne veľa.

Telefonovanie

Napriek tomu, že ceny roamingov sa znižujú a je lákavé zavolať domov a podeliť sa o nové zážitky zo zahraničia, stane sa, že občas zabudneme na čas, a tak po návrate čaká v obálke nepríjemne vysoká faktúra.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
krňačky, sane, zima, sneh, preteky

Naše tipy na víkend: Na krňačkách sa v Heľpe jazdí so spevom

20.01.2017 11:30

Krne, krňačky, či krnohy - takto rôzne sa volajú starodávne sane, ktoré sa kedysi používali na zvážanie dreva či sena. Dnes na nich pretekajú nadšenci tohto ľudového športu. Krňačkové preteky zažijete v sobotu 21. januára v Heľpe.

kilt

Kilty: Mýty a fakty o škótskych mužských sukniach

19.01.2017 07:00

Pred Škótmi kilty sukňami radšej nenazývajte, mohlo by sa to skončiť zle. Kilt je jednoducho kilt. Keltské dedičstvo, na ktoré sú mimoriadne hrdí.

cestovanie, partneri, láska, cestovať, lietadlo,

Rebríček 2017: Najsilnejší pas sveta majú Nemci, Slovensko je na 10. mieste

18.01.2017 07:00

Artoni Capital zostavil aj zoznam "najotvorenejších krajín" na základe počtu štátov, ktorých občanov na svoje územie púšťajú bez víz.

manifestácia, práva žien

Desaťtisíce ľudí vo svete podporili manifestáciu za práva žien

21.01.2017 19:01

Desiatky tisíc ľudí podporili vo svete manifestáciu za práva žien, ktorú iniciovali aktivistky v Spojených štátoch deň po inaugurácii nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

EÚ, Veľká Británia, vlajka

Dopad brexitu bude bez dohody pre Slovensko citeľný, tvrdí Sulík

21.01.2017 16:17

Poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík uviedol, že vyhlásenie Veľkej Británie o odchode zo spoločného trhu je dôsledná voľba.

Donald Trump, Trump,

Expert: Trump bude v úrade veľmi zraniteľný

21.01.2017 15:00

"Prezident Donald Trump dostáva svojimi postojmi k Rusku strednú Európu do nepríjemnej situácie,“ povedal pre Pravdu Mitchell Orenstein, profesor na Pennsylvánskej univerzite.

Trump, limuzína

Nová pevnosť na kolesách

21.01.2017 14:00

Nepochybne je to najbezpečnejšie osobné auto na celom svete. Cadillac One je vozidlo, ktoré slúži Donaldovi Trumpovi.