Zverejnili 10 najbezpečnejších krajín. Slovensko medzi nimi nie je, Česko áno

Atentát v Istanbule, útok v Berlíne... V neistej dobe, keď ľudí strašia teroristické výpady, si každý chce vyberať destinácie, kde je riziko nulové alebo aspoň veľmi nízke. To je dôvod, prečo nezávislá organizácia Inštitút pre ekonomiku a mier (Institute for Economics and Peace) vydáva každoročne v rámci projektu Vision of Humanity rebríček najviac a najmenej bezpečných krajín sveta.

Turecko, útok, vojak, hliadka, Istanbul
Turecká bezpečnostná hliadka v Istanbule.
Autor: ,

Globálny index pokoja (Global Peace Index) berie do úvahy faktory ako sú počty policajtov alebo bezpečnostných pracovníkov, prítomnosť jadrových zbraní a prípadnú politickú nestabilitu.

Na posledných miestach vo svetovom meradle skončili Južný Sudán a Sýria, naopak, medzi prvou desiatkou sa objavilo aj Česko, Rakúsko či Slovinsko. Slovensko je na 24. mieste.

1. Island

Nenápadný ostrov sa na vrchole rebríčka umiestnil šiesty rok po sebe. Severská krajina skórovala vďaka nízkym počtom zabití, väzňov vo výkone trestu a teroristických či­nov.

2. Dánsko

Hneď na druhom mieste je ďalšia severská krajina. Dáni sú známi ako najšťastnejší národ, no index pokoja vyzdvihol aj tamojšiu bezpečnosť. Nemajú žiadne konflikty okrem malého sporu (whisky vojne) s Kanadou o neobývaný Hansov ostrov pri Grónsku.

3. Rakúsko

Náš západný sused získal body vďaka nízkemu dovozu zbraní a mierovým voľbám.

4. Nový Zéland

Zelený ostrov je skutočnou oázou pokoja. Nešokujú vás tu konflikty a agresia, ale nádherné výhľady z hôr, nedozierne vinice a panenské pláže.

5. Portugalsko

Táto krajina sa teroru vyhýba a žije si svojím pokojným južanským životom. Cestovateľský portál Condé Nast Traveler vlani vyhlásil Lisabon za najpodceňovanejšie mesto Európy, a to úplne neprávom. Tip na tohtoročnú dovolenku?

6. Česká republika

Náš najbližší sused zabodoval najmä pre nízke vojenské výdavky na obyvateľa a relatívne malý počet násilných trestných činov.

7. Švajčiarsko

Malý alpský štát je preslávený svojou neutralitou a žiadnymi konfliktami vnútri krajiny aj navonok.

8. Kanada

Napriek tomu, že je omnoho väčšia ako jej južný sused USA, zachováva si vyššiu mieru bezpečnosti.

9. Japonsko

Krajina vychádzajúceho slnka sa na 9. mieste umiestnila vďaka malému počtu vrážd a obmedzenému prístupu k zbraniam.

10. Slovinsko

Balkánsky štát sa môže pochváliť zanedbateľnou mierou teroristickej aktivity a len niekoľkými vnútornými konfliktmi. Zároveň tu na bezpečnosť dohliada mierne nadpriemerný počet policajtov, čo zabezpečuje dobrý pocit domácich aj turistov.

Na ďalších miestach sú: Fínsko, Írsko, Bhután, Švédsko a Austrália.

Zdroj: Visionofhumani­ty.org; Eonomicsandpe­ace.org; Cntraveler.com

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
krňačky, sane, zima, sneh, preteky

Naše tipy na víkend: Na krňačkách sa v Heľpe jazdí so spevom

20.01.2017 11:30

Krne, krňačky, či krnohy - takto rôzne sa volajú starodávne sane, ktoré sa kedysi používali na zvážanie dreva či sena. Dnes na nich pretekajú nadšenci tohto ľudového športu. Krňačkové preteky zažijete v sobotu 21. januára v Heľpe.

kilt

Kilty: Mýty a fakty o škótskych mužských sukniach

19.01.2017 07:00

Pred Škótmi kilty sukňami radšej nenazývajte, mohlo by sa to skončiť zle. Kilt je jednoducho kilt. Keltské dedičstvo, na ktoré sú mimoriadne hrdí.

cestovanie, partneri, láska, cestovať, lietadlo,

Rebríček 2017: Najsilnejší pas sveta majú Nemci, Slovensko je na 10. mieste

18.01.2017 07:00

Artoni Capital zostavil aj zoznam "najotvorenejších krajín" na základe počtu štátov, ktorých občanov na svoje územie púšťajú bez víz.

manifestácia, práva žien

Desaťtisíce ľudí vo svete podporili manifestáciu za práva žien

21.01.2017 19:01

Desiatky tisíc ľudí podporili vo svete manifestáciu za práva žien, ktorú iniciovali aktivistky v Spojených štátoch deň po inaugurácii nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

EÚ, Veľká Británia, vlajka

Dopad brexitu bude bez dohody pre Slovensko citeľný, tvrdí Sulík

21.01.2017 16:17

Poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík uviedol, že vyhlásenie Veľkej Británie o odchode zo spoločného trhu je dôsledná voľba.

Donald Trump, Trump,

Expert: Trump bude v úrade veľmi zraniteľný

21.01.2017 15:00

"Prezident Donald Trump dostáva svojimi postojmi k Rusku strednú Európu do nepríjemnej situácie,“ povedal pre Pravdu Mitchell Orenstein, profesor na Pennsylvánskej univerzite.

Trump, limuzína

Nová pevnosť na kolesách

21.01.2017 14:00

Nepochybne je to najbezpečnejšie osobné auto na celom svete. Cadillac One je vozidlo, ktoré slúži Donaldovi Trumpovi.