Zverejnili 10 najbezpečnejších krajín. Slovensko medzi nimi nie je, Česko áno

Atentát v Istanbule, útok v Berlíne... V neistej dobe, keď ľudí strašia teroristické výpady, si každý chce vyberať destinácie, kde je riziko nulové alebo aspoň veľmi nízke. To je dôvod, prečo nezávislá organizácia Inštitút pre ekonomiku a mier (Institute for Economics and Peace) vydáva každoročne v rámci projektu Vision of Humanity rebríček najviac a najmenej bezpečných krajín sveta.

Turecko, útok, vojak, hliadka, Istanbul
Turecká bezpečnostná hliadka v Istanbule.
Autor: ,

Globálny index pokoja (Global Peace Index) berie do úvahy faktory ako sú počty policajtov alebo bezpečnostných pracovníkov, prítomnosť jadrových zbraní a prípadnú politickú nestabilitu.

Na posledných miestach vo svetovom meradle skončili Južný Sudán a Sýria, naopak, medzi prvou desiatkou sa objavilo aj Česko, Rakúsko či Slovinsko. Slovensko je na 24. mieste.

1. Island

Nenápadný ostrov sa na vrchole rebríčka umiestnil šiesty rok po sebe. Severská krajina skórovala vďaka nízkym počtom zabití, väzňov vo výkone trestu a teroristických či­nov.

2. Dánsko

Hneď na druhom mieste je ďalšia severská krajina. Dáni sú známi ako najšťastnejší národ, no index pokoja vyzdvihol aj tamojšiu bezpečnosť. Nemajú žiadne konflikty okrem malého sporu (whisky vojne) s Kanadou o neobývaný Hansov ostrov pri Grónsku.

3. Rakúsko

Náš západný sused získal body vďaka nízkemu dovozu zbraní a mierovým voľbám.

4. Nový Zéland

Zelený ostrov je skutočnou oázou pokoja. Nešokujú vás tu konflikty a agresia, ale nádherné výhľady z hôr, nedozierne vinice a panenské pláže.

5. Portugalsko

Táto krajina sa teroru vyhýba a žije si svojím pokojným južanským životom. Cestovateľský portál Condé Nast Traveler vlani vyhlásil Lisabon za najpodceňovanejšie mesto Európy, a to úplne neprávom. Tip na tohtoročnú dovolenku?

6. Česká republika

Náš najbližší sused zabodoval najmä pre nízke vojenské výdavky na obyvateľa a relatívne malý počet násilných trestných činov.

7. Švajčiarsko

Malý alpský štát je preslávený svojou neutralitou a žiadnymi konfliktami vnútri krajiny aj navonok.

8. Kanada

Napriek tomu, že je omnoho väčšia ako jej južný sused USA, zachováva si vyššiu mieru bezpečnosti.

9. Japonsko

Krajina vychádzajúceho slnka sa na 9. mieste umiestnila vďaka malému počtu vrážd a obmedzenému prístupu k zbraniam.

10. Slovinsko

Balkánsky štát sa môže pochváliť zanedbateľnou mierou teroristickej aktivity a len niekoľkými vnútornými konfliktmi. Zároveň tu na bezpečnosť dohliada mierne nadpriemerný počet policajtov, čo zabezpečuje dobrý pocit domácich aj turistov.

Na ďalších miestach sú: Fínsko, Írsko, Bhután, Švédsko a Austrália.

Zdroj: Visionofhumani­ty.org; Eonomicsandpe­ace.org; Cntraveler.com

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Grécko, Atény, Partenón, Akropola, pamiatky, antika

Grécke pamiatky ochromil štrajk zamestnancov. Zavretá ostala aj Akropola

20.02.2017 11:40

V pondelok zostali uzavreté antické pamiatky, vrátane aténskej Akropoly. Zamestnanci vedú so štátom spory o mzdy a pracovné zmluvy.

wellness, bazén, kúpalisko, relax, oddych, dovolenka, kúpele

Wellness je trendom súčasnosti. Podľahli ste mu aj vy?

20.02.2017 07:00

Za pojmom "wellness" sa skrýva svet zmyslových zážitkov, vôní a farieb, telesnej a duševnej harmónie. Aj Slováci vyhľadávajú takúto pohodu a relax.

Tricklandia, optická ilúzia, 3D a 2D,

Tatranská galéria optických ilúzií obnovila svoje expozície

19.02.2017 15:00

Galéria ponúka návštevníkom 24 atrakcií, pribudli aj gravitačné miestnosti.

Kompa, Gabčíkovo, Dunaj,

OĽANO tvrdí, že tender na kompu je opäť predražený

20.02.2017 11:53

Nový tender na zabezpečenie verejnej dopravy medzi obcami Vojka nad Dunajom a Kyselica podľa strany OĽaNO-NOVA neukončí predraženú prevádzku kompy.

Ivo Nesrovnal

Nesrovnal zvolá petičný výbor, chce zopakovať hlasovanie o hazarde

20.02.2017 11:34

Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal oznámil, že zvolá petičný výbor k zákazu herní a poradí sa ním o opätovnom hlasovaní oaboslútnom zákaze hazardných hier v Bratislave.

práca, majster, robotník

Miera nezamestnanosti v januári dosiahla 8,64 %

20.02.2017 11:07

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu januára 8,64 %. Oproti decembru minulého roka sa miera znížila o 0,12 percentuálneho bodu.

poplatok, dane, odvody, peniaze, banka

Spotrebiteľská nálada sa v januári zhoršila

20.02.2017 11:04

Nálada spotrebiteľov na Slovensku sa v januári mierne zhoršila. Oproti decembru klesla o 2,2 bodu na záporných 7,2 bodu.