Tip na víkend: Ťažné kone pri Martine predvedú svoju silu a krásu

V Turčianskych Kľačanoch chovali kone už pre slovanských veľmožov aj uhorských šľachticov a dnes sa stará tradícia do obce vracia. Pokojné a pracovité, silné aj krásne zvieratá a ich šikovní gazdovia sa predvedú na pretekoch furmanských koní Kľačianska podkova v sobotu 7. januára.

ťažné kone, Turiec
Ťažný kôň nie je len na zábavu, ako hoby, ale najmä na prácu, a mal by priniesť do domu peniaze, aby uživil seba aj gazdu.
Autor:

Obec Turčianske Kľačany v Martinskom okrese dostala meno podľa chovu koní – v reči starých Slovanov totiž „kláča“ znamenalo kobyla. Kone sú tam doma od 10. – 11. storočia, keď ich v Kľačanoch chovali pre veľmoža na Vyšehrade a na sučianskej Skale.

V 13. storočí sa chov v Kľačanoch špecializoval na kone a najmä kobyly pre vojnové potreby, na doručovanie súrnych správ a posolstiev aj ako hlavný dopravný prostriedok. No a v roku 2004 vznikla z nadšenia miestnych obyvateľov nová tradícia – preteky ťažných koní.

„Tento rok sa prihlásil rekordný počet 30 párov, teda 60 koní a diváci sa majú na čo tešiť,“ pozýva hlavná organizátorka Lenka Mahútová.

Prvá disciplína preverí zručnosť furmana a poslušnosť jeho dvoch koní, ktoré s drevom prechádzajú pomedzi prekážky na čas. Kráľovskou disciplínou je však „ťažký ťah“, z ktorého vzíde ten najmocnejší pár koní.

Tento rok sa prihlásil rekordný počet 30 párov, teda 60
koní a diváci sa majú na čo tešiť.
Tento rok sa prihlásil rekordný počet 30 párov, teda 60 koní a diváci sa majú na čo tešiť.
Autor: Kľačianska podkova, archív

„Každý ťažný kôň by mal utiahnuť aspoň 1,5 násobok svojej hmotnosti, ale v skutočnosti lámu oveľa väčšie rekordy. Minulé preteky ťahal najsilnejší pár koní bukové klátiská ťažké 5 500 kg!“ vraví organizátorka. Samozrejme, počasie aj terén sú vždy iné a ovplyvňujú výkon zvierat i ľudí.

„Ťažný kôň nie je len na zábavu, ako hoby, ale najmä na prácu, a mal by priniesť do domu peniaze, aby uživil seba aj gazdu,“ hovorí Lenka Mahútová, sama pretekárka a chovateľka. Vedia pracovať na poli, v lese, voziť náklad a pritom majú pokojnú, poslušnú povahu. Na Slovensku máme vraj okolo 17-tisíc koní, ale z nich je ťažných len asi dvetisíc. A to je škoda.

Veteránom, ale v plnej kondícii, je 13-ročný žrebec Kuba, ktorý so svojím pánom Michalom Raškevičom preteká od roku 2009. Má za sebou vyše 200 súťaží na Slovensku aj v zahraničí, vyše 70-krát v nich zvíťazil a nikdy neskončil horšie ako na 5. mieste.

Prvá disciplína preverí zručnosť furmana a poslušnosť
jeho dvoch koní, ktoré s drevom prechádzajú pomedzi prekážky na čas.
Kráľovskou disciplínou je však "ťažký ťah", z ktorého vzíde
ten najmocnejší pár koní.
Prvá disciplína preverí zručnosť furmana a poslušnosť jeho dvoch koní, ktoré s drevom prechádzajú pomedzi prekážky na čas. Kráľovskou disciplínou je však "ťažký ťah", z ktorého vzíde ten najmocnejší pár koní.
Autor: Kľačianska podkova, archív

Práve v sobotu 7. januára na Kľačianskej podkove dostane zaslúžený titul Železný kôň. Diváci uvidia aj Železnú kobylu Pralin aj majstra Českej republiky.

Diváci budú svedkami aj ďalšej výnimočnej udalosti – po viac ako 100 rokoch sa zo Spojených štátov amerických do Európy vrátili obrovitánske flámske kone a dva z nich žijú na Slovensku!

Špeciálnymi hosťami Kľačianskej podkovy budú Roger Talpe a jeho syn Jurgen z Belgicka, ktorí prezradia, ako sa im podarilo obnoviť už zaniknutý chov tohto obľúbeného plemena.

Kam za zábavou

6. januára, piatok

 • Banská Štiavnica: Putovanie baníka za hviezdou, spoznávanie histórie baníctva prostredníctvom hry, Slovenské banské múzeum Kammerhof, po-pia 8. h – 16. h.
 • Bratislava: Elegancia 30 rokov, výstava, štýl života predvojnových 30. rokov 20. storočia so zameraním na automobilizmus, Múzeum dopravy
 • Malacky: Trojkráľový koncert v Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie, 16. h
 • Rožňava: Zázračný svet hračiek, výstava, ktorá deťom priblíži, s akými hračkami sa hrávali ich rodičia a starí rodičia, Galéria Baníckeho múzea, do 29. 1. po – pia 8. h – 12. h, 13. h – 16. h
 • Trenčín: Trojkráľový koncert v Piaristickom kostole sv. Františka Xaverského, 16. h

7. januára, sobota

 • Bratislava: Andersen – rozprávkar na cestách po Európe, výstava, Bibiana
 • Bratislava: Kelti z Bratislavy, unikátna výstava zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr. v podzemí Hradu, do 1. 10. 2017
 • Martin: Krásna nevesta, výstava svadobných odevov žien v ľudovom i mestskom prostredí na Slovensku od začiatku 20. storočia do súčasnosti, Etnografické múzeum, do 31. 1. 2017
 • Turčianske Kľačany: Kľačianska podkova, furmanské preteky, 11. ročník, od 9. h
 • Žilina: Tajná rozprávka (o hadovi), Stanica Žilina – Záriečie, 16. h

8. januára, nedeľa

 • Banská Bystrica: Indiánske rozprávky, premiéra, od 3 rokov, 16. h
 • Bojnice: Končí sa podujatie Vianoce a Traja králi na zámku, prehliadky zámockých komnát vyzdobených vianočnými stromčekmi, ukážky stolovania a tradičných vianočných zvykov

9. januára, pondelok

 • Banská Štiavnica: Putovanie baníka za hviezdou, spoznávanie histórie baníctva prostredníctvom hry, Slovenské banské múzeum Kammerhof, po-pia 8. h – 16. h.

12. januára, štvrtok

 • Bratislava: Príbeh čiernych dier a jednej rozpadnutej družice, prednáša Dr. Norbert Werner, Ústav časticovej astrofyziky a kozmológie Stanfordskej univerzity, Kalifornia, USA, SNM-Prírodovedné múzeum, Vajanského nábrežie 2, 17.30

14. januára, sobota

 • Svidník: Novoročná sánkovačka, podujatie v skanzene SNM – Múzea ukrajinskej kultúry s atmosférou juliánskeho vianočného obdobia, novoročné pozdravy a koledy, sánkovačka, Národopisná expozícia v prírode (skanzen), Nad svidníckym amfiteátrom

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
krňačky, sane, zima, sneh, preteky

Naše tipy na víkend: Na krňačkách sa v Heľpe jazdí so spevom

20.01.2017 11:30

Krne, krňačky, či krnohy - takto rôzne sa volajú starodávne sane, ktoré sa kedysi používali na zvážanie dreva či sena. Dnes na nich pretekajú nadšenci tohto ľudového športu. Krňačkové preteky zažijete v sobotu 21. januára v Heľpe.

kilt

Kilty: Mýty a fakty o škótskych mužských sukniach

19.01.2017 07:00

Pred Škótmi kilty sukňami radšej nenazývajte, mohlo by sa to skončiť zle. Kilt je jednoducho kilt. Keltské dedičstvo, na ktoré sú mimoriadne hrdí.

cestovanie, partneri, láska, cestovať, lietadlo,

Rebríček 2017: Najsilnejší pas sveta majú Nemci, Slovensko je na 10. mieste

18.01.2017 07:00

Artoni Capital zostavil aj zoznam "najotvorenejších krajín" na základe počtu štátov, ktorých občanov na svoje územie púšťajú bez víz.

manifestácia, práva žien

Desaťtisíce ľudí vo svete podporili manifestáciu za práva žien

21.01.2017 19:01

Desiatky tisíc ľudí podporili vo svete manifestáciu za práva žien, ktorú iniciovali aktivistky v Spojených štátoch deň po inaugurácii nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

EÚ, Veľká Británia, vlajka

Dopad brexitu bude bez dohody pre Slovensko citeľný, tvrdí Sulík

21.01.2017 16:17

Poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík uviedol, že vyhlásenie Veľkej Británie o odchode zo spoločného trhu je dôsledná voľba.

Donald Trump, Trump,

Expert: Trump bude v úrade veľmi zraniteľný

21.01.2017 15:00

"Prezident Donald Trump dostáva svojimi postojmi k Rusku strednú Európu do nepríjemnej situácie,“ povedal pre Pravdu Mitchell Orenstein, profesor na Pennsylvánskej univerzite.

Trump, limuzína

Nová pevnosť na kolesách

21.01.2017 14:00

Nepochybne je to najbezpečnejšie osobné auto na celom svete. Cadillac One je vozidlo, ktoré slúži Donaldovi Trumpovi.