Kalifornia prišla o svoju legendárnu tisícročnú sekvoju

Americké štáty Kalifornia a Nevada sužujú niekoľko dní silné búrky, ktoré okrem výdatného dažďa prinášajú aj záplavy, pri ktorých sa tvoria vysoké vrstvy bahna. V Kalifornii prišli podľa stanice CNN o život štyria ľudia a pri silnom vetre spadla v národnom parku Calaveras aj jedna slávna sekvoja.

Strom, do kmeňa ktorého bol vyrezaný tunel, bol rovnako ako
ďalšie sekvoje v parku v pohorí Sierra Nevada veľkou turistickou atrakciou.
Strom, do kmeňa ktorého bol vyrezaný tunel, bol rovnako ako ďalšie sekvoje v parku v pohorí Sierra Nevada veľkou turistickou atrakciou.
Autor: SITA/AP, Sumner Crawford

Strom, do kmeňa ktorého bol vyrezaný tunel dostatočne veľký na to, aby pod ním prešiel človek alebo aj auto, bol rovnako ako ďalšie sekvoje v parku v pohorí Sierra Nevada veľkou turistickou atrakciou.

Vek sekvoje s kmeňom širokým desať metrov nebol známy, ale odhadoval sa na 1000 rokov. Strážcovia parku sa domnievajú, že k pádu stromu prispeli aj plytké korene.

Tunel v kmeni vznikol okolo roku 1880 v snahe konkurovať sekvojam, ktoré sa nachádzali v Yosemitskom národnom parku a cez ktoré sa dalo prechádzať. Jazdy autom pod sekvojou v Calaveras sa už v minulých rokoch nepovoľovali, ale stále popod ňu mohli chodiť turisti.

Západ USA sužujú dažde od minulého týždňa. V nevadskom okrese Reno museli kvôli nebezpečenstvu záplav evakuovaných 1 300 ľudí, v Rene a Sparks zatvorili školy. Guvernér Nevady v pondelok požiadal štátnych zamestnancov, ktorí nemusia ísť nevyhnutne do práce, aby zostali doma. Niekoľko tisíc obyvateľov ostalo bez prúdu.

Pri silnom vetre spadla v národnom parku Calaveras aj slávna
sekvoja.
Pri silnom vetre spadla v národnom parku Calaveras aj slávna sekvoja.
Autor: SITA/AP, Rich Pedroncelli

Hoci dážď v pondelok ustal, teraz sa vytvoril nový búrkový systém. V pohorí Sierra Nevada platí až do štvrtka varovanie pred búrkami. V oblastiach nad 2100 metrov môže nasnežiť až meter a pol snehu. „Ľudia by nemali vychádzať,“ upozornil meteorológ Scott McGuire z Nevady.

V oblasti San Franciska vyhlásili záplavovú pohotovosť až do piatku. Ľudia majú počítať s vlnami vysokými viac ako tri metre, ktoré môžu zaplaviť pobrežné cesty. Z brehov na severe Kalifornie sa vyliala rieka Russian River a zaplavila cesty aj vinohrady v okolí. Školy v oblasti tejto rieky zostali zatvorené.

Silne zasiahnutá je kalifornská vinárska oblasť Sonoma. Vinice sú tam buď úplne zaplavené alebo z vody vyčnievajú len vrcholky kríkov. Južne od Los Angeles vydali miestne orgány varovanie, že by voda mohla zaplaviť diaľnicu.

Napriek zlým správam z mnohých oblastí Kalifornie sa situácia upokojila v oblasti Yosemitského národného parku, ktorý po prestávke opäť otvoril brány návštevníkom.

Čítajte viac

krňačky, sane, zima, sneh, preteky

Naše tipy na víkend: Na krňačkách sa v Heľpe jazdí so spevom

20.01.2017 11:30

Krne, krňačky, či krnohy - takto rôzne sa volajú starodávne sane, ktoré sa kedysi používali na zvážanie dreva či sena. Dnes na nich pretekajú nadšenci tohto ľudového športu. Krňačkové preteky zažijete v sobotu 21. januára v Heľpe.

kilt

Kilty: Mýty a fakty o škótskych mužských sukniach

19.01.2017 07:00

Pred Škótmi kilty sukňami radšej nenazývajte, mohlo by sa to skončiť zle. Kilt je jednoducho kilt. Keltské dedičstvo, na ktoré sú mimoriadne hrdí.

cestovanie, partneri, láska, cestovať, lietadlo,

Rebríček 2017: Najsilnejší pas sveta majú Nemci, Slovensko je na 10. mieste

18.01.2017 07:00

Artoni Capital zostavil aj zoznam "najotvorenejších krajín" na základe počtu štátov, ktorých občanov na svoje územie púšťajú bez víz.

manifestácia, práva žien

Desaťtisíce ľudí vo svete podporili manifestáciu za práva žien

21.01.2017 19:01

Desiatky tisíc ľudí podporili vo svete manifestáciu za práva žien, ktorú iniciovali aktivistky v Spojených štátoch deň po inaugurácii nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

EÚ, Veľká Británia, vlajka

Dopad brexitu bude bez dohody pre Slovensko citeľný, tvrdí Sulík

21.01.2017 16:17

Poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík uviedol, že vyhlásenie Veľkej Británie o odchode zo spoločného trhu je dôsledná voľba.

Donald Trump, Trump,

Expert: Trump bude v úrade veľmi zraniteľný

21.01.2017 15:00

"Prezident Donald Trump dostáva svojimi postojmi k Rusku strednú Európu do nepríjemnej situácie,“ povedal pre Pravdu Mitchell Orenstein, profesor na Pennsylvánskej univerzite.

Trump, limuzína

Nová pevnosť na kolesách

21.01.2017 14:00

Nepochybne je to najbezpečnejšie osobné auto na celom svete. Cadillac One je vozidlo, ktoré slúži Donaldovi Trumpovi.