Kalifornia prišla o svoju legendárnu tisícročnú sekvoju

Americké štáty Kalifornia a Nevada sužujú niekoľko dní silné búrky, ktoré okrem výdatného dažďa prinášajú aj záplavy, pri ktorých sa tvoria vysoké vrstvy bahna. V Kalifornii prišli podľa stanice CNN o život štyria ľudia a pri silnom vetre spadla v národnom parku Calaveras aj jedna slávna sekvoja.

Strom, do kmeňa ktorého bol vyrezaný tunel, bol rovnako ako
ďalšie sekvoje v parku v pohorí Sierra Nevada veľkou turistickou atrakciou.
Strom, do kmeňa ktorého bol vyrezaný tunel, bol rovnako ako ďalšie sekvoje v parku v pohorí Sierra Nevada veľkou turistickou atrakciou.
Autor: SITA/AP, Sumner Crawford

Strom, do kmeňa ktorého bol vyrezaný tunel dostatočne veľký na to, aby pod ním prešiel človek alebo aj auto, bol rovnako ako ďalšie sekvoje v parku v pohorí Sierra Nevada veľkou turistickou atrakciou.

Vek sekvoje s kmeňom širokým desať metrov nebol známy, ale odhadoval sa na 1000 rokov. Strážcovia parku sa domnievajú, že k pádu stromu prispeli aj plytké korene.

Tunel v kmeni vznikol okolo roku 1880 v snahe konkurovať sekvojam, ktoré sa nachádzali v Yosemitskom národnom parku a cez ktoré sa dalo prechádzať. Jazdy autom pod sekvojou v Calaveras sa už v minulých rokoch nepovoľovali, ale stále popod ňu mohli chodiť turisti.

Západ USA sužujú dažde od minulého týždňa. V nevadskom okrese Reno museli kvôli nebezpečenstvu záplav evakuovaných 1 300 ľudí, v Rene a Sparks zatvorili školy. Guvernér Nevady v pondelok požiadal štátnych zamestnancov, ktorí nemusia ísť nevyhnutne do práce, aby zostali doma. Niekoľko tisíc obyvateľov ostalo bez prúdu.

Pri silnom vetre spadla v národnom parku Calaveras aj slávna
sekvoja.
Pri silnom vetre spadla v národnom parku Calaveras aj slávna sekvoja.
Autor: SITA/AP, Rich Pedroncelli

Hoci dážď v pondelok ustal, teraz sa vytvoril nový búrkový systém. V pohorí Sierra Nevada platí až do štvrtka varovanie pred búrkami. V oblastiach nad 2100 metrov môže nasnežiť až meter a pol snehu. „Ľudia by nemali vychádzať,“ upozornil meteorológ Scott McGuire z Nevady.

V oblasti San Franciska vyhlásili záplavovú pohotovosť až do piatku. Ľudia majú počítať s vlnami vysokými viac ako tri metre, ktoré môžu zaplaviť pobrežné cesty. Z brehov na severe Kalifornie sa vyliala rieka Russian River a zaplavila cesty aj vinohrady v okolí. Školy v oblasti tejto rieky zostali zatvorené.

Silne zasiahnutá je kalifornská vinárska oblasť Sonoma. Vinice sú tam buď úplne zaplavené alebo z vody vyčnievajú len vrcholky kríkov. Južne od Los Angeles vydali miestne orgány varovanie, že by voda mohla zaplaviť diaľnicu.

Napriek zlým správam z mnohých oblastí Kalifornie sa situácia upokojila v oblasti Yosemitského národného parku, ktorý po prestávke opäť otvoril brány návštevníkom.

Čítajte viac

Súvisiace články:

Grécko, Atény, Partenón, Akropola, pamiatky, antika

Grécke pamiatky ochromil štrajk zamestnancov. Zavretá ostala aj Akropola

20.02.2017 11:40

V pondelok zostali uzavreté antické pamiatky, vrátane aténskej Akropoly. Zamestnanci vedú so štátom spory o mzdy a pracovné zmluvy.

wellness, bazén, kúpalisko, relax, oddych, dovolenka, kúpele

Wellness je trendom súčasnosti. Podľahli ste mu aj vy?

20.02.2017 07:00

Za pojmom "wellness" sa skrýva svet zmyslových zážitkov, vôní a farieb, telesnej a duševnej harmónie. Aj Slováci vyhľadávajú takúto pohodu a relax.

Tricklandia, optická ilúzia, 3D a 2D,

Tatranská galéria optických ilúzií obnovila svoje expozície

19.02.2017 15:00

Galéria ponúka návštevníkom 24 atrakcií, pribudli aj gravitačné miestnosti.

most-híd, béla bugár

Most-Híd a SMK prerušili ticho

20.02.2017 19:00

Dlhoočakávané rokovanie lídrov Mostu-Híd a SMK sa predsa len uskutočnilo. Ako sa Pravde podarilo zistiť, k schôdzke, ktorá je vôbec prvou, došlo v piatok minulý týždeň.

jozef mihál, mihál,

Poslanec Mihál odišiel zo strany SaS

20.02.2017 18:57

Jeho dilema medzi potrebou oddýchnuť si od politiky spolu s nesúhlasom s niektorými postojmi predsedu SaS Richarda Sulíka vyústila do odchodu zo strany.

donald trump, trump,

Trump na Twitteri opäť kritizoval Švédsko

20.02.2017 18:10

Prezident USA Donald Trump na Twitteri zverejnil ďalší odkaz kritizujúci prisťahovaleckú politiku Švédska.

smrť, vražda, mŕtvola

V Banskej Bystrici zadržali muža podozrivého z vraždy ženy

20.02.2017 17:57

Na jedno z obvodných oddelení do Banskej Bystrice prišiel v nedeľu muž a oznámil, že zavraždil svoju 28-ročnú priateľku.