Najtoxickejšou krajinou sveta je Saudská Arábia. Slovensko nedopadlo slávne

So znečistením bojujú všetky krajiny sveta, bohaté či chudobné. Navzájom sa ovplyvňujú, a aj keď sa jedna usiluje žiť ekologickejšie, vedľajšia jej to môže poriadne kaziť...

vzduchm dýchanie, rúško, znečistenie, špinavý vzduch, výpary, splodiny
Znečistenie ovzdušia je problémom mnohých veľkých miest a priemyselných regiónov.
Autor:

Britskí analytici zo skupiny Eco Experts, ktorí sa zaoberajú skúmaním životného prostredia, porovnávaním vplyvu ľudskej činnosti na okolie a poradenstvom ohľadne energií zostavili mapu znečistenia jednotlivých štátov.

Odborníci skúmali údaje zo 135 krajín o emisiách oxidu uhličitého, úrovne znečistenia ovzdušia a spotrebe energie. Posudzovali tiež, ako krajiny využívajú energiu z obnoviteľných zdrojov. Do analýzy zahrnuli aj údaje o počte ľudí, ktorí v jednotlivých krajinách zomreli kvôli zhoršenej kvality ovzdušia.

Najlepší sú Afričania

Eco Experts na základe týchto údajov zostavili rebríček štátov, ktoré najviac poškodzujú životné prostredie a riskujú zdravie obyvateľstva. Jedným z prekvapení bolo, že severské krajiny spotrebúvajú pomerne veľké objemy energií.

Najtoxickejšie krajiny sveta:

 1. Saudská Arábia
 2. Kuvajt
 3. Bahrajn
 4. Katar
 5. Spojené arabské emiráty
 6. Omán
 7. Turkménsko
 8. Líbya
 9. Kazachstan
 10. Trinidad a Tobago

Na vrchol smutnej hitparády sa jednoznačne dostala Saudská Arábia, kde sa dlhodobo zaznamenáva vysoká úroveň znečistenia ovzdušia.

Vysoko sa dostali tiež aj ostatné krajiny, kde sa ťaží ropa – Kuvajt, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty.

Naopak, najmenej toxické krajiny sa, prekvapivo, nachádzajú v Afrike. Najlepšie sa darí Keni, Tanzánii, Etiópii, Mozambiku a Kamerunu.

Najčistejšie krajiny:

 1. Keňa
 2. Tanzánia
 3. Etiópia
 4. Mozambik
 5. Kamerun
 6. Zambia
 7. Indonézia
 8. Zimbabwe
 9. Indonézia
 10. Demokratická republika Kongo

Krajiny Európy

Z Európy sú na tom najlepšie Portugalsko, Španielsko, Francúzsko a Švédsko. Nasledujú Veľká Británia, Malta a Taliansko. Potom Švajčiarsko, Nemecko, Chorvátsko, Albánsko, Rumunsko, Nórsko a Fínsko.

O niečo horšie si počína Island, Írsko, Dánsko, Litva, Lotyšsko, Rakúsko, Grécko, Turecko, Gruzínsko, Moldavsko. V ďalšej skupine sú Estónsko, Poľsko, Belgicko, Slovinsko, Maďarsko, Srbsko, Arménsko, Ukrajina.

Varovný prst pre Slovensko

Slovensko má ešte o čosi horšie skóre – spolu s Českom, Bieloruskom, Macedónskom a Ruskom. Horšie sú na tom už len Luxembursko, Bosna a Hercegovina a Bulharsko.

Experti z Veľkej Británie nerobili tento výskum len pre jeho informačnú hodnotu, ale aj kvôli tomu, aby jasne pomenovali a verejne zahanbili najhorších vinníkov spomedzi krajín sveta.

Ich nečinnosť v boji proti emisiám podľa Eco Experts ohrozuje nie len vlastných občanov, ale riziko ochorení súvisiacich so znečistením prenášajú hriešnici aj na ďalšie oblasti a zároveň ohrozujú budúcnosť celej našej planéty.

An interesting map from The Eco Experts shows the most toxic countries in the world.

Most Toxic Countries

Mapy: Theecoexperts­.co.uk

Zdroj: Theecoexperts­.co.uk; Inhabitat.com

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Fiľakovo, Fiľakovský hrad

Fiľakovský hrad sa otvoril turistom

29.03.2017 13:00

Hradné múzeum pripravilo novinky: možnosť navštíviť expozície v Bebekovej bašte na prízemí a štyroch poschodiach bez sprievodcu, čo vlani nebolo možné.

Aljaška, psie záprahy, zima, sneh,

Američanom sa kúpa Aljašky od Ruska pred 150 rokmi vyplatila. Rusi teraz banujú

28.03.2017 07:00

Rusi mali neskôr mnohokrát tendencie zvrátiť tento obchod ako vynútený...

Vlak, koľaje, železnice

Historický vlak cez víkend odvezie nadšencov za pamiatkami Spiša

27.03.2017 14:00

Rušňoparáda v depe Železničnej spoločnosti Slovensko sa tento rok zaradila medzi 10 top podujatí v rámci programu Terra Incognita Košického kraja.

Slovenský zväz telesne postihnutých, ZO č. 20

30.03.2017 00:02

Organizácia telesne postihnutých s kombinovanými postihmi, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, vrodenými a získanými postihmi.

ZO SZTP Trenčianska Teplá

29.03.2017 23:56

Sme občianske združenie Slovenského zväzu telesne postihnutých, pobočka Trenčianska Teplá.

Telovýchovná jednota Štadión Trenčín

TJ Štadión Trenčín

29.03.2017 23:51

Cieľom občianske združenia TJ Štadión Trenčín je výchova mládeže a detí. Organizujeme rôzne podujatia za účelom športovania, výchovy detí a propagácie športu.

TJ Dynamo Dolný Kubín

TJ Dynamo Dolný Kubín

29.03.2017 23:45

TJ Dynamo DK sú ľudia, ktorých baví široké spektrum športových i spoločenských aktivít a snažia sa pre takéto zmysluplné trávenie času nadchnúť aj ďalších.