Nórsko zvažuje postaviť prvý plávajúci podvodný tunel alebo najdlhší most

Fjordy sú neodmysliteľnou súčasťou severskej prírody a mnohí turisti sem cestujú najmä kvôli nim. Akokoľvek sú však úchvatné, zároveň spôsobujú nemalé problémy cestnej doprave. Uvedomuje si to aj Nórsko, ktorého západné pobrežie je poprerývané 1190 úzkymi zálivmi.

Dnes trvá cesta z mesta Kristiansand na juhu krajiny do Trondheimu na severe, ktoré sú od seba vzdialené asi 800 kilometrov, zdĺhavých 21 hodín a vyžaduje si 7 prejazdov trajektom. Nórska správa verejných ciest preto prišla s netradičným riešením – navrhla postaviť v Nórskom mori svetovo prvý podvodný plávajúci tunel. Na jeho cenovke by malo svietiť číslo 22 miliónov eur.

Tunel by sa mal skladať z dvoch zakrivených betónových rúr dlhých 1,2 kilometra, ktoré budú ponorené asi 20 metrov pod morskou hladinou. V stabilnej hĺbke ich budú držať plávajúce pontóny, ktoré budú od seba vzdialené tak, aby pomedzi ne pohodlne prešli lode a trajekty.

Tunel by mal prechádzať krížom popod fjordy. Motoristi sa vraj nebudú cítiť nijak zvláštne, aj keď budú pod vodou. Ďalšou možnosťou, ktorú tamojšia správa ciest zvažuje, je prepojenie podmorského tunela a mosta – podobne, ako je to aj v prielive Øresund, ktorý spája dánske hlavné mesto Kodaň so švédskou metropolou Malmö.

Treťou možnosťou je postaviť celú cestu ponad členité nórske pobrežie. V tom prípade by museli postaviť visutý most dlhý 3,7 kilometra, čím by prekonal prekonal súčasný svetový rekord dvojnásobne a dosahoval by trojnásobok dĺžky sanfranciského mosta Golden Gate Bridge. Oporné nosníky na oboch koncoch takéhoto mosta by boli vysoké 450 metrov (pre porovnanie, Eiffelova veža má 300 metrov).

Zdroj: Weforum.org; Businessinsider­.com; Dailymail.co.uk; Wired.com

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Fiľakovo, Fiľakovský hrad

Fiľakovský hrad sa otvoril turistom

29.03.2017 13:00

Hradné múzeum pripravilo novinky: možnosť navštíviť expozície v Bebekovej bašte na prízemí a štyroch poschodiach bez sprievodcu, čo vlani nebolo možné.

Aljaška, psie záprahy, zima, sneh,

Američanom sa kúpa Aljašky od Ruska pred 150 rokmi vyplatila. Rusi teraz banujú

28.03.2017 07:00

Rusi mali neskôr mnohokrát tendencie zvrátiť tento obchod ako vynútený...

Vlak, koľaje, železnice

Historický vlak cez víkend odvezie nadšencov za pamiatkami Spiša

27.03.2017 14:00

Rušňoparáda v depe Železničnej spoločnosti Slovensko sa tento rok zaradila medzi 10 top podujatí v rámci programu Terra Incognita Košického kraja.

Slovenský zväz telesne postihnutých, ZO č. 20

30.03.2017 00:02

Organizácia telesne postihnutých s kombinovanými postihmi, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, vrodenými a získanými postihmi.

ZO SZTP Trenčianska Teplá

29.03.2017 23:56

Sme občianske združenie Slovenského zväzu telesne postihnutých, pobočka Trenčianska Teplá.

Telovýchovná jednota Štadión Trenčín

TJ Štadión Trenčín

29.03.2017 23:51

Cieľom občianske združenia TJ Štadión Trenčín je výchova mládeže a detí. Organizujeme rôzne podujatia za účelom športovania, výchovy detí a propagácie športu.

TJ Dynamo Dolný Kubín

TJ Dynamo Dolný Kubín

29.03.2017 23:45

TJ Dynamo DK sú ľudia, ktorých baví široké spektrum športových i spoločenských aktivít a snažia sa pre takéto zmysluplné trávenie času nadchnúť aj ďalších.