Obnova Budatínskeho hradu pokračuje, chystá sa budova pre drotárstvo

Vyzerá, akoby k Budatínskemu hradu ani nepatrila, hoci je stáročia jeho súčasťou. Nízka dlhá ošarpaná budova, prilepená k nedávno obnovenej kaplnke, známa ako hospodárska budova.

Budatínsky hrad,
Od rieky Váh vidno krásne zrekonštruovaný Budatínsky hrad.
Autor: ,

Kedysi bol cez jej bránu hlavný vstup do areálu hradu. Patrí k posledným veľkým objektom, ktoré nevyhnutne vyžadujú rekonštrukciu. Tá by sa mohla začať už v tomto roku. Žilinskej župe sa podarilo získať milión eur na obnovu z eurofondov. Potom v nej bude stála expozícia drotárstva.

Prízemná dlhá budova je prvým, čo návštevník po vstupe do parku od parkoviska pri hrade zbadá. Zatiaľ je to nevábny pohľad na ošarpaný opustený objekt. Kedysi baroková stavba, neskôr upravená v klasicistickom štýle, do ktorej sa vstupovalo cez most ponad priekopu, ktorého existenciu potvrdil archeologický výskum.

Postavená bola podobne ako susediaca kaplnka v polovici 18. storočia. Stojí na základoch pôvodného renesančného opevnenia. „Kedysi bol cez hospodársku budovu oficiálny hlavný vstup do areálu hradu,“ uviedol historik Považského múzea v Žiline Michal Jurecký.

Budova slúžila ako sklad, boli v nej aj miestnosti pre služobníctvo. Ešte v 17. storočí mal hrad vlastné polia, napríklad za riekou Kysuca sa pestovala kapusta, smerom na Kysuce boli zeleninové záhrady, na východe ovocné sady, priamo pri hrade bola chmeľnica.

„Úrodu z nich bolo treba niekde uskladniť a na to slúžila táto hospodárska budova. A, samozrejme, aj na uskladnenie dávok v podobe naturálií z dedín, ktoré patrili do Budatínskeho panstva,“ hovorí Jurecký.

Budova prispôsobovala vzhľad tomu, na čo slúžila. Po vojne sa v nej napríklad vyrábali kočíky či sídlil archív. Postupne schátrala do súčasnej podoby.

Výhľad na ošarpanú budovu a nádvorie zo zrekonštruovanej
kaplnky.
Výhľad na ošarpanú budovu a nádvorie zo zrekonštruovanej kaplnky.
Autor: Renáta Jaloviarová, Pravda

S úpravou budovy chce župa začať čo najskôr. Momentálne hľadá v súťaži dodávateľa rekonštrukčných prác. V obnovenej budove dostane priestor drotárstvo, ktoré bolo vždy súčasťou expozícií Považského múzea v Žiline, ktoré v hrade sídli.

„Po rekonštrukcii hospodárskej budovy Budatínskeho hradu vznikne priestor, kde bude umiestnená stála expozícia drotárstva,“ hovorí Zuzana Kmeťová, riaditeľka Považského múzea v Žiline.

Už teraz si môžu návštevníci pozrieť malú časť z drotárskych zbierok múzea, od leta je umiestnená v znovuotvorenom Budatínskom hrade. Výstava je venovaná príbehu drotárstva a drotárov a dokumentuje, ako remeslo vznikalo.

V hrade táto expozícia zostane. Múzeum o zbierkové predmety z drotárstva núdzu nemá, dosiaľ sú stovky ďalších exponátov ukryté v depozite.

„Drotárstvo v hospodárskej budove Budatínskeho hradu bude samostatná a stála expozícia. My máme tých zbierkových predmetov veľmi veľa, viac ako 6-tisíc,“ dodala Kmeťová.

Prízemná budova po rekonštrukcii, ktorá by mala byť ukončená koncom roka 2018, bude bezbariérová. Okrem výstavných priestorov tam nájdu návštevníci zázemie s toaletami, so šatňami i priestor na tvorivé dielne.

Len časť z drotárskych zbierok Považského múzea je
zatiaľ od leta vystavená priamo v hrade. Po opravení hospodárskej budovy
bude veľká drotárska expozícia práve tam.
Len časť z drotárskych zbierok Považského múzea je zatiaľ od leta vystavená priamo v hrade. Po opravení hospodárskej budovy bude veľká drotárska expozícia práve tam.
Autor: Renáta Jaloviarová, Pravda

Budatínsky hrad je jeden z mála zachovaných vodných hradov na Považí. Stojí blízko Žiliny, na strategickom mieste pri sútoku Kysuce a Váhu. Kedysi bol obohnaný vodnou priekopou, ktorá už neexistuje.

Hrad bol niekoľkokrát prebudovaný, dostavovaný, rôzne obdobia, požiare a iné udalosti, ako aj rôzni majitelia i funkcie menili jeho vzhľad z obranného hradu na obytné a reprezentatívne šľachtické sídlo. Asi aj preto ho istý čas nenazývali hradom, ale Budatínskym zámkom.

V 20. rokoch minulého storočia dal požiarom zničenú stavbu opraviť jeho posledný majiteľ zo šľachtického rodu Gejza Csáky, ktorý v ňom býval do roku 1945. Istý čas v ňom bola československá armáda a následne bol hrad s parkom značne zdevastovaný.

Od roku 1956 je hrad v správe Považského múzea v Žiline. Vlastníkom je žilinská župa. Od januára 2007 bol hrad pre havarijný stav zavretý, čo návštevníci podrobovali veľkej kritike. Opravuje sa postupne, tak ako sa darí župe získavať prostriedky.

„Hrad je klenotom horného Považia a ak už započítam aj túto poslednú investíciu, z eurofondov sa nám podarilo na jeho obnovu získať päť miliónov eur a ďalší milión sme dofinancovali z nášho rozpočtu,“ uviedol župan Juraj Blanár.

Vlani v lete k dovtedy sprístupnenému parku a hradnej veži pribudla konečne časť interiéru samotného hradu a otvorená je i baroková kaplnka. Okrem hospodárskej budovy treba ešte opraviť nádvorie, severnú fasádu a ešte aj niektoré priestory v hrade.

V rámci programu európskych projektov slovensko-poľskej spolupráce získal ŽSK:

  • 1 milión eur na rekonštrukciu hospodárskej budovy Budatínskeho hradu
  • viac ako 360-tisíc eur na obnovu unikátnej železničky v areáli Múzea Liptovskej dediny v Pribyline
  • takmer 780-tisíc eur do rozvoja Oravského hradu (rekonštrukcia historickej fary, kde má vzniknúť multimediálne prírodovedné múzeum)

ZDROJ: ŽSK

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Fiľakovo, Fiľakovský hrad

Fiľakovský hrad sa otvoril turistom

29.03.2017 13:00

Hradné múzeum pripravilo novinky: možnosť navštíviť expozície v Bebekovej bašte na prízemí a štyroch poschodiach bez sprievodcu, čo vlani nebolo možné.

Aljaška, psie záprahy, zima, sneh,

Američanom sa kúpa Aljašky od Ruska pred 150 rokmi vyplatila. Rusi teraz banujú

28.03.2017 07:00

Rusi mali neskôr mnohokrát tendencie zvrátiť tento obchod ako vynútený...

Vlak, koľaje, železnice

Historický vlak cez víkend odvezie nadšencov za pamiatkami Spiša

27.03.2017 14:00

Rušňoparáda v depe Železničnej spoločnosti Slovensko sa tento rok zaradila medzi 10 top podujatí v rámci programu Terra Incognita Košického kraja.

Slovenský zväz telesne postihnutých, ZO č. 20

30.03.2017 00:02

Organizácia telesne postihnutých s kombinovanými postihmi, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, vrodenými a získanými postihmi.

ZO SZTP Trenčianska Teplá

29.03.2017 23:56

Sme občianske združenie Slovenského zväzu telesne postihnutých, pobočka Trenčianska Teplá.

Telovýchovná jednota Štadión Trenčín

TJ Štadión Trenčín

29.03.2017 23:51

Cieľom občianske združenia TJ Štadión Trenčín je výchova mládeže a detí. Organizujeme rôzne podujatia za účelom športovania, výchovy detí a propagácie športu.

TJ Dynamo Dolný Kubín

TJ Dynamo Dolný Kubín

29.03.2017 23:45

TJ Dynamo DK sú ľudia, ktorých baví široké spektrum športových i spoločenských aktivít a snažia sa pre takéto zmysluplné trávenie času nadchnúť aj ďalších.