Dovolenka v Bulharsku zlacnela, kríza tlačí ceny výrazne dole

Po veľkom boome posledných rokov sa v krízovom lete 2009 bulharský cestovný ruch potáca medzi obavami a nádejou. Na čiernomorskom pobreží hotelieri denne tlačia ceny dole, aby sa im podarilo sezónu zachrániť. Cenou pod 20 eur za nocľah s raňajkami chcú prebiť atraktívnu ponuku susedného Turecka. Prvýkrát vsadili aj na domácich návštevníkov, aby dorovnali menší záujem zahraničných turistov.

05.08.2009 10:52
more, Bulharsko, dovolenka, leto Foto:
more, Bulharsko, dovolenka, leto
debata

Na Slnečnom pobreží je aj napriek globálnej kríze turistická brandža naladená optimisticky. Na tejto osemkilometrovej pláži v júni vraj nebolo menej turistov ako počas iných rokov. Leto v Bulharsku je pritom dlhé a môže trvať až do konca septembra.

Štátna turistická agentúra DAT však bije na poplach. V júni podľa nej k Čiernemu moru dorazilo o trinásť percent prázdninových hostí menej ako vlani za rovnaký čas. V letovisku Rusalka, ktoré je obklopené romantickou krajinou, bolo v polovici júla dokonca o štvrtinu menej návštevníkov.

„Situácia je veľmi dynamická,“ uviedla šéfka DAT Anelija Krušková. Pre krajinu je pritom cestovný ruch významným hospodárskym odvetvím, ktoré od roku 2006 tvorí stabilne cez šesť percent hrubého domáceho produktu. Odborníci pred začiatkom sezóny varovali, že tento rok by v lete mohli zostať v bulharských letoviskách 60 percent z dobrého milióna tamojších lôžok prázdne. Pätina hotelov by vraj ani nemusela otvoriť.

Rezervácií od nemeckých dovolenkárov podľa starostu Varny Kirila Jordanova oproti minulému roku ubudlo o jedenásť percent. Varna je najväčším mestom čiernomorskej „riviéry“. Vlani z Nemecka pricestovalo pol milióna prázdninových hostí. Z Británie sa tento rok podľa DAT zapísalo dokonca o 35 percent návštevníkov menej.

Kvôli úbytku západoeurópskych turistov sa Bulharsko zvlášť teší výrazne väčšiemu počtu hostí z bývalých komunistických štátov strednej Európy, Rumunska i Ruska. V niekdajšej bratskej krajine s podobnou slovanskou rečou sa Rusi cítia veľmi dobre. Do Bulharska ich majú nalákať aj kasína, ktorá bola v ich krajine zakázaná a majú existovať len vo vybraných oblastiach v Rusku.

Okrem lacnej masovej turistiky sa balkánsky štát snaží v dobách krízy pritiahnuť ľudí aj na relaxačné pobyty, golf, jachting, poznávacie cesty za antickými pamiatkami či dovolenku s vínom. Kúpele Velingrad v pohorí Rodopy si vyslúžilo dokonca titul „hlavné mesto wellness na Balkáne“.

Po zatiaľ najúspešnejšom roku 2008, kedy prišlo 8,7 milióna turistov, tento rok Bulharsko verí v dosiahnutie relatívne dobrej bilancie. Aj napriek podobnému počtu návštevníkov však minuloročné príjmy 2,4 miliardy eur nedosiahne. Odborníci sa obávajú prepadu o 20 percent, pretože návštevníci pre krízu začali šetriť.

debata chyba