Chopok podstúpi skrášľovaciu kúru, dobrovoľníci ho pred zimou zbavia kameňov

Do začiatku lyžiarskej sezóny zostávajú ešte viac ako dva mesiace, ale v stredisku Jasná sa na ňu už náležite pripravujú. V piatok 16. 9. 2016 sa svahy Chopku naplnia lyžiarmi, zatiaľ však budú vyzbrojení len vedrami a pracovnými rukavicami, aby obľúbené stráne a ich okolie vyčistili a pripravili na zimnú sezónu.

Upratovacia akcia Zelený Chopok sa koná už po tretí raz. Turizmus musí ísť podľa organizátorov ruka v ruke s ochranou životného prostredia. Príroda nám dáva možnosti využívať jej danosti v zime na lyžovačku a v lete na turistiku a cyklistiku, a tak to jej to chcú vrátiť.

„Priamo na zjazdovkách sú odpadky skôr raritou, zbierajú sa najmä rotujúce kamienky,“ vysvetľuje Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov (OOCR RL). Do čistenia Chopku sa môže zapojiť každý komu nie je ľahostajné prostredie okolo, stačí sa len registrovať cez www.jasna.sk.

Čistiť sa budú obidve strany vrchu. Dobrovoľníci sa stretnú v piatok o 8. hodine pred reštauráciou Happy End na Bielej púti a na južnej strane Chopku pred hotelom Srdiečko.

Samotné čistenie potrvá do obeda, potom sa upratovači vyvezú lanovkou do reštaurácie Rotunda pod Chopkom, kde si pochutia na obede a zabavia sa pri tombole. Lyžiarov, ktorí sa do akcie zapoja, poteší darček – celodenný skipas do Jasnej.

V minulosti sa organizovalo tiež čistenie okolia Liptovskej Mary, teraz sa centrála cestovného ruchu regiónu Liptov zameriava na Chopok. Vlani upratovali dobrovoľníci tento vrch hneď dva razy. Zo zjazdovky, kde počas Svetového pohára v lyžovaní žien excelovala aj Veronika Zuzulová, zberali najmä drobné kamienky.

„Veríme, že sa do čistenia zapojí čo najviac dobrovoľníkov. V minulom roku to bolo takmer 300 ľudí a my dúfame, že toto číslo teraz pokoríme,“ motivuje manažérka OOCR RL Petra Šuhajdová. Dobrovoľníci sa popri čistení budú môcť aj pokochať výhľadom na rastúcu novú lanovku Krupová – Kosodrevina na južnej strane Chopku.

Čítajte viac

slnko, mrakodrap, stavba

Budúcnosť je už tu: Prezrite si ohromné stavby, ktoré rastú na planéte

05.10.2016 07:00

Vysočizné futuristické budovy, ktorých dizajn aj proporcie vyrážajú dych. Mnohí súčasní architekti sú skutoční vizionári, ľudstvo posúva hranice možného.

Taliansko, Rím, fontána di Trevi

Šesť chýb, ktoré robia turisti v Taliansku. Vyhnite sa im

10.09.2016 07:00

Koloseum, more, Alpy... Taliansko stojí za návštevu kedykoľvek. Aby však vaša cesta dopadla na jednotku, vyvarujte sa týchto najčastejších omylov.

kríž, viera, cirkev, kresťanstvo

Polmesiac na alpskom vrchu budí vášne. Umelec chcel provokovať, podarilo sa

09.09.2016 14:26

"Vždy, keď sa vrátim do Švajčiarska, idem do hôr a vidím všade okolo seba tie absurdné vrcholové kríže. Musel som proste niečo urobiť," povedal umelec.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.

lýbia, migranti, čln

Egypt poslal 56 ľudí do väzenia za smrť stoviek migrantov pri potopení člna

26.03.2017 16:52

Až 56 ľudí dostalo dnes rôzne dlhé tresty odňatia slobody v súvislosti s vlaňajším potopením člna pri pobreží Egypta.