Polmesiac na alpskom vrchu budí vášne. Umelec chcel provokovať, podarilo sa

Takmer tri metre vysoký polmesiac, ktorý sa objavil na jednom z alpských vrcholkov vo východnom Švajčiarsku, vyvolal vášnivé diskusie. Umelec, ktorý symbol islamu na hore vztýčil, chcel svojím činom vraj upozorniť na absurditu vrcholových krížov, informovali švajčiarske médiá.

Polmesiac, ktorý zdobí vrcholok 2 140 metrov vysokej hory Freiheit (Sloboda) v polokantóne Appenzell Innerrhoden, inštaloval švajčiarsky umelec Christian Meier. Svojím dielom chcel vraj protestovať proti „nezmyselným vrcholovým krížom“.

Na vrcholok dopravil vrtuľník polmesiac spolu so solárnymi panelmi, ktoré zaisťujú prísun energie pre jeho nočné osvetlenie.

Tridsaťosemročný Meier, ktorý väčšinu času žije v Pekingu, sa podľa švajčiarskej tlače hlási k ateizmu a svoj krok označil za protest proti zneužívaniu náboženských symbolov. „Vždy, keď sa vrátim (do Švajčiarska), idem do hôr a vidím všade okolo seba tie absurdné vrcholové kríže. Musel som proste niečo urobiť,“ povedal.

Mnoho Švajčiarov však Meierov umelecký počin odsúdilo. „Je to vrchol drzosti,“ povedal rádiu FM1 Today jeden z nahnevaných turistov. Predseda kantonálnej vlády Roland Inauern uviedol, že takéto divoké akcie nemieni tolerovať. Umelca vraj už vyzval, aby dielo, ktoré na vrchol hory umiestnil bez povolenia, do týždňa odstránil. „Chcel som provokovať a to sa mi podarilo,“ reagoval na kritiku Meier.

Aj v Bavorsku sa v súčasnosti vedie diskusia o vhodnosti vrcholových krížov. Debata sa rozhorela po tom, čo na troch alpských vrcholkoch kríže niekto odrezal.

Čítajte viac

Súvisiace články:

slnko, mrakodrap, stavba

Budúcnosť je už tu: Prezrite si ohromné stavby, ktoré rastú na planéte

05.10.2016 07:00

Vysočizné futuristické budovy, ktorých dizajn aj proporcie vyrážajú dych. Mnohí súčasní architekti sú skutoční vizionári, ľudstvo posúva hranice možného.

Chopok, upratovanie

Chopok podstúpi skrášľovaciu kúru, dobrovoľníci ho pred zimou zbavia kameňov

10.09.2016 15:00

Samotné čistenie potrvá do obeda, potom sa upratovači vyvezú lanovkou do reštaurácie na obed. Lyžiarov poteší darček – celodenný skipas do Jasnej.

Taliansko, Rím, fontána di Trevi

Šesť chýb, ktoré robia turisti v Taliansku. Vyhnite sa im

10.09.2016 07:00

Koloseum, more, Alpy... Taliansko stojí za návštevu kedykoľvek. Aby však vaša cesta dopadla na jednotku, vyvarujte sa týchto najčastejších omylov.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.

lýbia, migranti, čln

Egypt poslal 56 ľudí do väzenia za smrť stoviek migrantov pri potopení člna

26.03.2017 16:52

Až 56 ľudí dostalo dnes rôzne dlhé tresty odňatia slobody v súvislosti s vlaňajším potopením člna pri pobreží Egypta.