Poznáte príbeh najstaršej tatranskej chaty? Rainerku zrušili, no vstala z mŕtvych

Najstaršia a najmenšia zachovaná chata vo Vysokých Tatrách žije druhý život. V roku 1863 ju postavil Ján Juraj Rainer, no o dve desiatky rokov ju zložila konkurencia v podobe väčšej chaty Kamzík. Začiatkom 80. rokov sa však dočkala nápravy, keď ju TANAP zrekonštruoval ako pamiatkový objekt. Jej správu neskôr prevzal Peter Petras starší a dodnes slúži turistom.

Rainerova chata
Na Rainerovu chatu v nadmorskej výške 1301 metrov, ktorá je najstaršia vo Vysokých Tatrách, to z Hrebienka trvá asi pol hodiny.
Autor: ,

Koncom 19. storočia, keď do Tatier prichádzalo stále viac a viac turistov, Ján Juraj Rainer prišiel s nápadom poskytovať hosťom na liečebných pobytoch v Smokovci komplexné služby. Smokovec je totiž východiskom pre túry na Lomnický štít aj do Malej a Veľkej studenej doliny.

Skvelá poloha

Asi pol hodiny cesty od Hrebienka, len na skok od vodopádov Studeného potoka, v nadmorskej výške 1 301 metrov, si Rainer vyhliadol Starolesniansku poľanu. Miesto bolo na stavbu útulne, ktorá by poskytovala núdzové prenocovanie, ako stvorené.

Samotnej stavbe však predchádzala dlhá púť. Rainer musel najprv upraviť chodník, ktorý spájal Smokovec s Hrebienkom a v roku 1863 vypracoval projekt samotnej chaty. O dva roky neskôr už stála na svojo mieste.

Postavili ju z kameňa, vnútri jediná miestnosť s rozlohou 5 krát 5,5 metra, do ktorej prúdi svetlo malými okienkami. V strede izby bolo ohnisko a niekoľko drevených priční na spanie.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v
Liptovskom Mikuláši - kópia Rainerovej chaty.
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši - kópia Rainerovej chaty.
Autor: Gabriela Sabová, Pravda.sk

Chata však neslúžila dlho. Keď jej „otec“ umrel, nemala nikoho, kto by sa jej ujal a začala chátrať. Turistom, ktorí prichádzali do Starého Smokovca, jej bolo ľúto, a tak sa v roku 1876 začali zbierať na jej rekonštrukciu a prispel a Uhorský karpatský spolok. Rainerku opravili, no zašlé časy jej slávy sa nevrátili, návštevníkov už nelákala.

V chate dobytok

Príležitosť zacítili obyvatelia Starej Lesnej a na populárnej Starolesnianskej poľane si zaumienili postaviť hájovňu, ktorá by zároveň poskytovala služby aj turistom. Potom však zmenili projekt a neďaleko Rainerky postavili v roku 1884 úplne novú chatu Kamzík.

Z Rainerovej útulne sa stala len nocľaháreň pre vodcov, nosičov a chudobných študentov a neskôr dokonca iba pomocný sklad paliva, garáž, ba dokonca chlievik.

Rainerova chata
Rainerova chata
Autor: tootofooto.flog

Rok 1980 sa stal pre Kamzík osudným, chatu museli zbúrať, no Rainerka už v tom čase vyzerala úplne bezútešne. Začalo jej predsa len však svitať na dobré časy, pretože Správa TANAP-u ju o tri roky neskôr kompletne zrekonštruovala a zakonzervovala ako pamiatkový objekt podľa plánu Ing. Igora Petra.

Opravili jej múry, vymenili strechu, no na vchod pripevnili železné mreže, aby turisti mohli do nej nazrieť aspoň zvonka.

Nová éra

Tak zimy striedali letá a v Studenovodskom potoku sa preliali tisíce hektolitrov vody, až sa v roku 1997 na Rainerku znova usmialo šťastie. Chata padla do oka kežmarskému stredoškolskému učiteľovi PhDr. Petrovi Petrasovi, ktorý sa ju rozhodol prenajať a obnoviť jej zašlú slávu. Nanovo vystaval zadnú stenu chaty, osadil nové dvere a okná a opravil šindľovú strechu.

Návštevníci podujatia Trojkráľové poludnie pri snehovom
betleheme v blízkosti Rainerovej chaty v rámci osláv sviatku Zjavenia Pána -
Troch kráľov.
Návštevníci podujatia Trojkráľové poludnie pri snehovom betleheme v blízkosti Rainerovej chaty v rámci osláv sviatku Zjavenia Pána - Troch kráľov.
Autor: SITA, Radoslav Maťaš

Trinásty jún 1988 sa natrvalo zapísal do kamenného srdca Rainerovej chaty ako deň jej znovuzrodenia. Jej brány sa po rokoch opäť otvorili turistom a ona začala veselo vítať prichádzajúcich pocestných.

Odvtedy verne slúži svojmu pravému účelu a okrem prístrešku a informačnej kancelárie ponúka aj malé občerstvenie. Otvorená je celoročne.

V Rainerovej útulni sa tiež nachádza malá výstava dejín a súčasnosti horských nosičov, kolekcia starého horolezeckého náčinia a dobových lyží. Odborníci ju považujú za vzácny a dôležitý doklad niekdajšej chatovej architektúry.

Kráľovské návštevy

V súčasnosti Rainerku spravuje Peter Petras mladší a okrem chatárčenia stíha tiež každý rok potešiť tisíce návštevníkov unikátnym snehovým betlehemom. Hneď, ako to počasie dovolí, vyrastie na Starolesnianskej poľane asi štvormetrový prístrešok z ľadu a snehu. Vnútri sú nádherne vytvarované postavy Svätej rodiny.

Vystúpenie folklórneho súboru z Lendaku pri snehovom
betleheme v blízkosti Rainerovej chaty.
Vystúpenie folklórneho súboru z Lendaku pri snehovom betleheme v blízkosti Rainerovej chaty.
Autor: SITA, Radoslav Maťaš

Ďalšou milou tradíciou chaty je pravidelný program Klaňanie Troch kráľov pri snehovom betleheme, ktoré pripravuje detská folklórna skupina z Lendaku.

V roku 2000 chatu poškodili prívaly snehu, no v roku 2003 ju chatár znovu opravil a rozšíril o podkrovné priestory na núdzové prenocovanie.

V roku 2014 prebehlo výberové konanie na správcu útulne. Do súťaže sa zapojil aj dovtedajší chatár Peter Petras, ktorý, ako povedal, veril, že pri výbere nájomcu nerozhodovali len peniaze, ale aj kritériá, ktoré stanovilo ministerstvo životného prostredia pre nájom štátneho majetku v 5. stupni ochrany prírody.

Štátne lesy TANAP-u nakoniec vybrali za nájomcu na desať rokov Petera Petrasa mladšieho, syna predošlého chatára Petrasa.

Čítajte viac

Zdroj: Wikipedia.org; Vysoketatry.com; Tatryportal.sk; Tatry.cz

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Nepal,

Nepál sa znova teší z turistov, pomáhajú prekonávať straty po zemetrasení

19.01.2017 14:45

Najpočetnejšiu skupinu turistov tvoria návštevníci zo susednej Indie a Číny, na tretej priečke sú cestovatelia zo Spojených štátov.

ľadové sochy, Hrebienok,

Ľadové sochy budú na Hrebienku až do Veľkej noci

17.01.2017 13:00

Prácu ľadových sochárov hodnotila porota aj návštevníci. Odborníci hodnotili použitie techniky, technické zručnosti a úroveň obťažnosti, rozmery a symetria, zhoda sochy s návrhom či detail.

Slovenský raj, Hornád, zima, sneh, mráz, lyžovanie, bežky,

Toto sa stane len raz za niekoľko rokov! Na Hornáde sa dá korčuľovať a bežkovať

16.01.2017 13:00

Korčuľovať sa či bežkovať na zamrznutom Prielome Hornádu sa dá len raz za pár rokov.

manifestácia, práva žien

Desaťtisíce ľudí vo svete podporili manifestáciu za práva žien

21.01.2017 19:01

Desiatky tisíc ľudí podporili vo svete manifestáciu za práva žien, ktorú iniciovali aktivistky v Spojených štátoch deň po inaugurácii nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

EÚ, Veľká Británia, vlajka

Dopad brexitu bude bez dohody pre Slovensko citeľný, tvrdí Sulík

21.01.2017 16:17

Poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík uviedol, že vyhlásenie Veľkej Británie o odchode zo spoločného trhu je dôsledná voľba.

Donald Trump, Trump,

Expert: Trump bude v úrade veľmi zraniteľný

21.01.2017 15:00

"Prezident Donald Trump dostáva svojimi postojmi k Rusku strednú Európu do nepríjemnej situácie,“ povedal pre Pravdu Mitchell Orenstein, profesor na Pennsylvánskej univerzite.

Trump, limuzína

Nová pevnosť na kolesách

21.01.2017 14:00

Nepochybne je to najbezpečnejšie osobné auto na celom svete. Cadillac One je vozidlo, ktoré slúži Donaldovi Trumpovi.