Ľadopády zatarasili turistický chodník v Jánošíkových dierach

Prudké oteplenie ničí ľadové kráľovstvo v Jánošíkových dierach pri Terchovej. Na turistický chodník v najužšom mieste medzi skalami v Dolných dierach sa zosunuli obrovské kusy ľadu. Zatarasili cestu, železné lavice sú poškodené.

Zima v Jánošíkových dierach vďaka snehu a mrazom
vytvorila ľadové kráľovstvo, túto krásu turisti mohli obdivovať vo
februári.
Zima v Jánošíkových dierach vďaka snehu a mrazom vytvorila ľadové kráľovstvo, túto krásu turisti mohli obdivovať vo februári.
Autor: Renáta Jaloviarová, Pravda

Horská služba momentálne neodporúča túry v tejto lokalite. „Dolné diery sú nepriechodné, neodporúčame návštevníkom túto časť navštevovať ani to skúšať prejsť, lebo sú zničené lavice a stále je ešte možnosť padania ľadov,“ hovorí záchranár z Horskej záchrannej služby v Malej Fatre Juraj Cingel.

Ľudia by mali kvôli vlastnému bezpečiu rešpektovať výstrahu záchranárov. Tá je umiestnená aj na turistickom chodníku cez Dolné diery, ktorý vedie od Hotela Diery.

Tiesňavu zdobia v zimnom období mohutné ľadopády. Teraz boli oveľa masívnejšie ako po minulé roky. „Bola veľmi silná zima, mrzlo takmer tri mesiace v kuse a tie ľadopády sa urobili naozaj veľké, masívne. Na jednej strane to bola turistická atrakcia, kvôli ktorej veľa ľudí navštevovalo Diery,“ hovorí predseda OZ Diery Róbert Hlaváč.

Obrovský kus ľadu prehradil cestu v Dolných dierach (na
snímke Juraj Cingel z HZS Malá Fatra).
Obrovský kus ľadu prehradil cestu v Dolných dierach (na snímke Juraj Cingel z HZS Malá Fatra).
Autor: Renáta Jaloviarová, Pravda

Prudké oteplenie však spôsobilo, že ľady sa náhle uvoľnili a ťažké kusy spadli na turistický chodník. Ľadopád, ktorý prehradil úzku tiesňavu v Dolných dierach mohol mať na výšku asi 4 až 5 metrov, keď sa uvoľnil.

Jánošíkove diery sú súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Rozsutec a skladajú sa z troch častí – Dolné, Nové a Horné diery. Je v nich viac ako dvadsať vodopádov. Zdolávajú sa cez rebríky, lavičky či pomocou reťazí.

Po každej zime bolo treba chodníky opraviť, zväčša ich však poškodili lavíny. Ľadopády sa roztápali postupne. „Za posledných približne osem rokov toto je prvýkrát, čo sa také niečo stalo, že ľadopády spadli v takomto veľkom rozsahu,“ dodal Hlaváč.

Po páde ľadopádu sú zničené lávky v Dolných dierach.
Po páde ľadopádu sú zničené lávky v Dolných dierach.
Autor: Renáta Jaloviarová, Pravda

Chodník cez Diery je momentálne zatvorený, čo môže trvať ešte niekoľko týždňov. Keď sa ľady zmenšia, chodník budú môcť opraviť. Ten je na niektorých miestach dosť poškodený, lavice sú poohýbané alebo odtrhnuté a úchyty v skalách bude treba vymeniť. „Bude s tým dosť roboty, konzoly sú ohnuté,“ hovorí Cingel z HZS Malá Fatra.

Lavica dlhá 64 metrov bola v Dolných dierach vymieňaná pred tromi rokmi. Až keď ľady povolia, bude známy presný rozsah škôd. Do opráv sa pustia, keď to bude bezpečné. Chodníky v Dolných dierach opravovalo OZ Diery.

Horská záchranná služba upozorňuje turistov, že vplyvom
oteplenia hrozí padanie ľadov.
Horská záchranná služba upozorňuje turistov, že vplyvom oteplenia hrozí padanie ľadov.
Autor: Renáta Jaloviarová, Pravda

Keďže chodník nie je spoplatnený, peniaze na údržbu získavajú od sponzorov, z príspevkov darcov či z predaja suvenírov alebo v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Malá Fatra. Samotné opravy robia dobrovoľníci.

Občianske združenie, ktoré chodník udržiava, dúfa, že aj teraz sa na nich bude môcť spoľahnúť. „Ozvala sa nám firma, ktorá vyrába rošty, že by nám rada pomohla, ľudia nám píšu, volajú, že by radi pomohli, čiže v tomto je to pozitívne,“ dodal Róbert Hlaváč z OZ Diery.

Odhaduje, že chodník by mohol byť opravený do konca marca a cez Veľkú noc budú Diery priechodné.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
medvede

Medvede v Tatrách začali vyliezať zo svojich úkrytov. Po zime sú hladné

21.03.2017 14:00

Na území poľských a slovenských Tatier a Chočských vrchov sa pohybuje približne do 140 medveďov.

lyžovačka, lyže, zima, svah, prilba, lyžovanie

Rok 2016 bol pre tatranských hotelierov najúspešnejší

16.03.2017 14:37

Viac ako 60 % návštevníkov regiónu Vysokých Tatier tvorili Slováci, pribudli však Česi, Izraelčania, ale aj Maďari a Rumuni.

zima, sneh, paličky, mráz, dovolenka, dvojica, dôchodcovia, starí, turisti

Regionálne turistické centrum v Belej navštívilo vlani 2-tisíc návštevníkov

14.03.2017 15:30

Väčšinu návštevníkov v belianskom informačnom centre predstavovali Slováci, prišli však aj Holanďania, Nemci či Američania.

Slovenský zväz telesne postihnutých, ZO č. 20

30.03.2017 00:02

Organizácia telesne postihnutých s kombinovanými postihmi, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, vrodenými a získanými postihmi.

ZO SZTP Trenčianska Teplá

29.03.2017 23:56

Sme občianske združenie Slovenského zväzu telesne postihnutých, pobočka Trenčianska Teplá.

Telovýchovná jednota Štadión Trenčín

TJ Štadión Trenčín

29.03.2017 23:51

Cieľom občianske združenia TJ Štadión Trenčín je výchova mládeže a detí. Organizujeme rôzne podujatia za účelom športovania, výchovy detí a propagácie športu.

TJ Dynamo Dolný Kubín

TJ Dynamo Dolný Kubín

29.03.2017 23:45

TJ Dynamo DK sú ľudia, ktorých baví široké spektrum športových i spoločenských aktivít a snažia sa pre takéto zmysluplné trávenie času nadchnúť aj ďalších.