Versailles má na krku škandál: Nakúpil falošný nábytok za milióny

Slávny francúzsky zámok, ktorý ročne navštívi vyše 7 miliónov ľudí, si zarobil na celosvetovú hanbu. Po niekoľkých rokoch sa zistilo, že nakúpil od podvodníkov falošný starožitný nábytok za takmer tri milióny eur a vystavoval ho s pompou prináležiacou vzácnym artefaktom.

Versailles,
Zámok Versailles (ilustračné foto).
Autor:

Keďže zámok vo Versailles je národnou pamiatkou, peniaze, ktoré na kúpu bezcenných napodobenín minul, boli štátne. Napríklad za nepravé stoličky z kolekcie Ľudovíta XV. vyplatil priekupníkom 1,7 milióna.

Najnovšie vysvitlo, že podobne zrejme naleteli aj ďalšie dve galérie v Paríži, píše Ceskatelevize.cz.

Znalci zistili, že zámok nakúpil falošný nábytok až štyri razy po sebe a do nevyhnutnej starostlivosti a reštaurovania následne investovali ďalšie obrovské prostriedky.

Odborník na umenie Didier Rykner pri porovnaní fotografií pravých diel a napodobenín hneď zbadal rozdiely vo vypracovaní detailov, píše Euronews.com.

Vyšetrovanie ukázalo na legendárneho parížskeho starožitníka s tridsaťročnou praxou Billa Pallota. Zatkli ho v júni spolu s komplicom, ktorý vlastní v Paríži galériu.

Pallot osobne zadával remeselníkom zákazky a falzifikáty potom predával do obchodov aj na aukciách.

Starožitníkov právnik tvrdí, že obchodovanie bral iba ako zábavu a nadobudnuté peniaze ho vlastne nezaujímali. Chcel si vraj len dokázať, že sa mu podarí všetkých oklamať.

Pallota udal jeho vlastný žiak, ktorý si všimol, že nábytok z rovnakej kolekcie sa dostával na aukcie podozrivo často.

Ak sa podozrenia preukážu, môže to podľa niektorých odborníkov znamenať krach francúzskeho trhu so starožitným nábytkom, uvádza Telegraph.co.uk.

Čítajte viac

Súvisiace články:

slnko, mrakodrap, stavba

Budúcnosť je už tu: Prezrite si ohromné stavby, ktoré rastú na planéte

05.10.2016 07:00

Vysočizné futuristické budovy, ktorých dizajn aj proporcie vyrážajú dych. Mnohí súčasní architekti sú skutoční vizionári, ľudstvo posúva hranice možného.

Chopok, upratovanie

Chopok podstúpi skrášľovaciu kúru, dobrovoľníci ho pred zimou zbavia kameňov

10.09.2016 15:00

Samotné čistenie potrvá do obeda, potom sa upratovači vyvezú lanovkou do reštaurácie na obed. Lyžiarov poteší darček – celodenný skipas do Jasnej.

Taliansko, Rím, fontána di Trevi

Šesť chýb, ktoré robia turisti v Taliansku. Vyhnite sa im

10.09.2016 07:00

Koloseum, more, Alpy... Taliansko stojí za návštevu kedykoľvek. Aby však vaša cesta dopadla na jednotku, vyvarujte sa týchto najčastejších omylov.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.

lýbia, migranti, čln

Egypt poslal 56 ľudí do väzenia za smrť stoviek migrantov pri potopení člna

26.03.2017 16:52

Až 56 ľudí dostalo dnes rôzne dlhé tresty odňatia slobody v súvislosti s vlaňajším potopením člna pri pobreží Egypta.