V najlacnejšom hoteli planéty stojí noc len 35 centov. Má to však háčik

Hostely a motely sa môžu skryť – najlacnejší hotel sveta prepísal všetky definície nízkonákladového ubytovania. Noc tu stojí v prepočte len 35 centov. Napriek tomu by ste tu stráviť nechceli ani jednu noc.

Hotel Faridpur sa nachádza v rovnomennej štvrti Dháky, hlavného mesta Bangladéša, a tvorí ho vlastne len päť samostatných lodí, ktoré sú ukotvené na brehu rieky Buriganga.

Ani matrace, ani praženica

Ako už cena necháva tušiť, štandard vybavenia nie je vysoký. V hoteli si hostia môžu vychutnať luxus prístupu k vyčistenej vode a toaletám, no súkromie nie – o priestor v lodi sa delia s desiatkami ďalších návštevníkov. Poschodové postele predsa šetria priestor!

Lôžka sú od seba oddelené nanajvýš len plachtami a aj umiestňovanie týchto provizórnych priečok je v réžii samotných hostí. K vybaveniu nepatria ani matrace. Nad každou posteľou je plechová uzamykateľná skrinka na osobné veci. Jedlo v cene nie je, ani ho hotel neposkytuje.

Okrem veľkých spální s natlačenými posteľami ponúka hotel aj 48 menších izieb, ktoré poskytujú o niečo viac súkromia a sú aj drahšie. Najhonosnejšia kabína stojí v prepočte asi 1,50 eura.

Po rannej hygiene čaká na návštevníkov, ktorí sa ešte úplne neprebrali, pomerne nebezpečná cesta na breh. Z botela totiž vedie ponad mimoriadne znečistenú rieku chabý drevený mostík, z ktorého spadnúť je to posledné, po čom kto túži.

Cena robí s návštevnosťou zázraky

Botel je napriek svojim nedostatkom napodiv celkom populárny medzi turistami, ktorí sa miešajú s miestnymi obyvateľmi a robotníkmi dochádzajúcimi za prácou do hlavného mesta. Podľa 46-ročného majiteľa hotela Muhammada Mustafu Miyana, ktorého citoval web Mail Online, priemerne majú okolo 40 hostí, ktorí ostávajú asi tri mesiace.

Miyan vedie hotel už 26 rokov a tvrdí, že mnohí chudobní dedinčania jeho nízke ceny mimoriadne vítajú. Práve pre nízky štandard však neubytováva rodiny s deťmi, aj keby chceli.

Faridpur je len jedným z viacerých podobných botelov v bangladéšskej metropole, ktoré šikovne využili dieru na trhu.

Tieto lacné plávajúce hotely sa v meste prvý raz objavili ešte v päťdesiatych rokoch. Ubytúvali predovšetkým hinduistických obchodníkov, ktorí prišli do hlavného mesta Bangladéša za biznisom.

Odvtedy sa ich počet kontinuálne zvyšoval, až pokiaľ krajina nevyhlásila nezávislosť od Pakistanu. Vtedy ich počet klesol na päť.

Hlava na hlave

Dháka je známa svojou neuveriteľnou hustotou obyvateľstva, na kilometri štvorcovom tu žije asi 45 000 ľudí a mnohé rebríčky ju označujú za najpreplnenejšie mesto planéty.

Patrí tiež medzi svetovo najrýchlejšie rastúce mestá (má viac ako sedem miliónov a jej metropolitná oblasť presahuje číslo 13 000 0000).

Zároveň kvôli znečisteniu je Dháka podľa mnohých štúdií jedným z najnevhodnejších miest na život.

Zdroj: Telegraph.co.uk; Dailymail.co.uk; Wikipedia.org

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Taiwan, sneh

Španielske letoviská zažili sneh po niekoľkých desaťročiach

21.01.2017 16:45

V známom letovisku Torrevieja sú kvôli hroziacim povodniam v pohotovosti záchranárske služby. Oblasť zaznamenala sneženie za viac než 90 rokov.

Montana, národný park, strom

Nezničiteľné stromy: Prežili atómový výbuch, pád lietadla aj cunami

21.01.2017 07:00

Ničivá sila zmenila okolitú krajinu na púšť, no tieto stromy ostali na miestach svedčiť o sile života. Dnes sú symbolmi nádeje a fotia si ich turisti.

Washington, USA, Kapitol, U.S. Capitol,

Washington zažije inauguráciu Trumpa. Tu je pár zaujímavostí o metropole USA

20.01.2017 07:00

Abigail, manželka prezidenta Johna Adamsa, ktorý ako prvý sídlil vo Washingtone, bola v Bielom dome nešťastná. Budova bola tmavá, stále bolo treba kúriť.

manifestácia, práva žien

Desaťtisíce ľudí vo svete podporili manifestáciu za práva žien

21.01.2017 19:01

Desiatky tisíc ľudí podporili vo svete manifestáciu za práva žien, ktorú iniciovali aktivistky v Spojených štátoch deň po inaugurácii nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

EÚ, Veľká Británia, vlajka

Dopad brexitu bude bez dohody pre Slovensko citeľný, tvrdí Sulík

21.01.2017 16:17

Poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík uviedol, že vyhlásenie Veľkej Británie o odchode zo spoločného trhu je dôsledná voľba.

Donald Trump, Trump,

Expert: Trump bude v úrade veľmi zraniteľný

21.01.2017 15:00

"Prezident Donald Trump dostáva svojimi postojmi k Rusku strednú Európu do nepríjemnej situácie,“ povedal pre Pravdu Mitchell Orenstein, profesor na Pennsylvánskej univerzite.

Trump, limuzína

Nová pevnosť na kolesách

21.01.2017 14:00

Nepochybne je to najbezpečnejšie osobné auto na celom svete. Cadillac One je vozidlo, ktoré slúži Donaldovi Trumpovi.