Do Osvienčimu vlani prišli rekordné 2 milióny návštevníkov

Rekordný počet osôb - 2,053 milióna - vlani navštívil múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom a vyhladzovacom tábore v Osvienčime a Osvienčime-Brezinke.

holokaust, koncentračný tábor, Židia, fašizmus, žltá hviezda
Žltá hviezda, akú museli pred a počas druhej svetovej vojny nosiť Židia na viditeľnom mieste. (Ilustračné foto)
Autor:

V prvej desiatke krajín, z ktorých bolo najviac návštevníkov, je Poľsko, Británia, USA, Taliansko, Španielsko, Izrael, Nemecko, Francúzsko, Česko a Švédsko, informoval hovorca múzea Bartosz Bartyzel.

„V súčasnom svete – zmietanom konfliktami, s rastúcim pocitom neistoty a silnejúcimi prejavmi populizmu – je nevyhnutné znovu vypočuť si najčernejšie varovanie z minulosti,“ vyhlásil riaditeľ múzea Piotr Cywiński.

„Nie je to taká vzdialená minulosť, ktorej bolestné činy naďalej pociťujú svedkovia žijúci medzi nami, ich rodiny a ďalšie generácie. V čase rýchlych kultúrnych a civilizačných zmien musíme znovu rozpoznať hranice, za ktorými sa šialenstvo zorganizované nenávisťou a zaslepenosťou môže znovu vymknúť z akejkoľvek kontroly,“ varoval.

Osvienčimské múzeum tento rok oslávi 70 rokov od svojho vzniku.

Čítajte viac

Taiwan, sneh

Španielske letoviská zažili sneh po niekoľkých desaťročiach

21.01.2017 16:45

V známom letovisku Torrevieja sú kvôli hroziacim povodniam v pohotovosti záchranárske služby. Oblasť zaznamenala sneženie za viac než 90 rokov.

Montana, národný park, strom

Nezničiteľné stromy: Prežili atómový výbuch, pád lietadla aj cunami

21.01.2017 07:00

Ničivá sila zmenila okolitú krajinu na púšť, no tieto stromy ostali na miestach svedčiť o sile života. Dnes sú symbolmi nádeje a fotia si ich turisti.

Washington, USA, Kapitol, U.S. Capitol,

Washington zažije inauguráciu Trumpa. Tu je pár zaujímavostí o metropole USA

20.01.2017 07:00

Abigail, manželka prezidenta Johna Adamsa, ktorý ako prvý sídlil vo Washingtone, bola v Bielom dome nešťastná. Budova bola tmavá, stále bolo treba kúriť.

manifestácia, práva žien

Desaťtisíce ľudí vo svete podporili manifestáciu za práva žien

21.01.2017 19:01

Desiatky tisíc ľudí podporili vo svete manifestáciu za práva žien, ktorú iniciovali aktivistky v Spojených štátoch deň po inaugurácii nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

EÚ, Veľká Británia, vlajka

Dopad brexitu bude bez dohody pre Slovensko citeľný, tvrdí Sulík

21.01.2017 16:17

Poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík uviedol, že vyhlásenie Veľkej Británie o odchode zo spoločného trhu je dôsledná voľba.

Donald Trump, Trump,

Expert: Trump bude v úrade veľmi zraniteľný

21.01.2017 15:00

"Prezident Donald Trump dostáva svojimi postojmi k Rusku strednú Európu do nepríjemnej situácie,“ povedal pre Pravdu Mitchell Orenstein, profesor na Pennsylvánskej univerzite.

Trump, limuzína

Nová pevnosť na kolesách

21.01.2017 14:00

Nepochybne je to najbezpečnejšie osobné auto na celom svete. Cadillac One je vozidlo, ktoré slúži Donaldovi Trumpovi.