V Amsterdame zavreli najstarší coffeeshop v Európe. Dôvodom sú deti

V Amsterdame zavreli v nedeľu po polstoročí prevádzky najdlhšie fungujúci coffeeshop Európy. Slávny podnik Mellow Yellow, v ktorom si návštevníci mohli legálne kúpiť a skonzumovať malé množstvo marihuany či hašiša, musel skončiť, pretože stojí bližšie ako 250 metrov od školy. Kvôli tomuto nariadeniu radnice sa v meste uzavrie asi tridsiatka aj ďalších podobných kaviarní.

„Zažil som tu napríklad aj Izraelčanov a Palestínčanov, ako si spoločne zapálili jointa,“ zaspomínal pred uzatvorením podniku jeho majiteľ Johnny Petram.

„Aj ľudia, ktorí nefajčia, som chodili, aby si tu spravili fotku. Mellow Yellow bol súčasť histórie Amsterdamu,“ povedal Petram novinárom denníka The Daily Telegraph.

Kaviareň Mellow Yellow, ktorá dostala názov podľa albumu škótskeho hudobníka Donovana, sa v Amsterdame otvorila už v roku 1967.

Postupne ju nasledovalo niekoľko stoviek podobných podnikov, kam chodili nielen miestni, ale aj čím ďalej viac zahraničných turistov. Holandsko bolo totiž priekopníkom v legalizácii držania malého množstva marihuany.

Majiteľ kaviarne Petram sa pokúsil jej uzavretiu zabrániť na súde. Argumentoval okrem iného tým, že jeho podnik stojí blízko kaderníckej akadémie, v ktorej je väčšina študentov starších ako 18 rokov. Márnu právnu bitku však nakoniec vzdal.

„Pokúsim sa zachrániť najstarší coffeeshop na svete, snáď presvedčím starostu, aby mi ho dovolil otvoriť na inom mieste,“ uviedol Petram.

Mellow Yellow je jedným z 28 podobných podnikov, ktorých sa nové pravidlo radnice dotkne. Starosta pritom priznal, že nariadenie pravdepodobne neodradí mládež od fajčenia. Podľa neho je ale nová legislatíva súčasťou dohody s vládou.

Tá totiž vďaka tomu povolí Amsterdamu výnimku zo zákazu predaja ľahkých drog v coffeeshopoch cudzincom, ktorý platí v iných častiach krajiny.

„Keby sme neuzavreli túto dohodu s vládou, museli by sme aplikovať tento zákaz a potom by sme mali veľké problémy. Takto môžeme zachrániť zvyšných 167 coffeshopov v Amsterdame,“ vysvetlil hovorca starostu Jasper Karman.

Čítajte viac

Hrad, zámok, Dolné Rakúsko,

Sabinov sa stal križovatkou hradných ciest

26.03.2017 15:00

Sabinov prebral štafetu v propagácii hradov vo svojom okolí. Do jeho centra bola premiestnená železná brána symbolizujúca Prešovskú hradnú cestu.

moskva, rusko, smog

Moskva si neváži Le Corbusierov klenot. Ohrozuje ho obchodné centrum

25.03.2017 14:00

Ide o jediné dielo francúzsko-švajčiarskeho architekta v Rusku. Budovu vysokú 30 m postavili 1928-1936, aby sa stala sídlom sovietskeho ministerstva.

Nepoužívať! The Big Bend, New York, mrakodrap

V New Yorku vyrastie najdlhší mrakodrap sveta: Bude mať 1,2 kilometra a tvar U

24.03.2017 14:10

Na manhattanskej 57. ulici, s úchvatným výhľadom na Cetral Park, bude čoskoro tróniť The Big Bend (bend anglicky znamená ohýbať).

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.