V Amsterdame zavreli najstarší coffeeshop v Európe. Dôvodom sú deti

V Amsterdame zavreli v nedeľu po polstoročí prevádzky najdlhšie fungujúci coffeeshop Európy. Slávny podnik Mellow Yellow, v ktorom si návštevníci mohli legálne kúpiť a skonzumovať malé množstvo marihuany či hašiša, musel skončiť, pretože stojí bližšie ako 250 metrov od školy. Kvôli tomuto nariadeniu radnice sa v meste uzavrie asi tridsiatka aj ďalších podobných kaviarní.

„Zažil som tu napríklad aj Izraelčanov a Palestínčanov, ako si spoločne zapálili jointa,“ zaspomínal pred uzatvorením podniku jeho majiteľ Johnny Petram.

„Aj ľudia, ktorí nefajčia, som chodili, aby si tu spravili fotku. Mellow Yellow bol súčasť histórie Amsterdamu,“ povedal Petram novinárom denníka The Daily Telegraph.

Kaviareň Mellow Yellow, ktorá dostala názov podľa albumu škótskeho hudobníka Donovana, sa v Amsterdame otvorila už v roku 1967.

Postupne ju nasledovalo niekoľko stoviek podobných podnikov, kam chodili nielen miestni, ale aj čím ďalej viac zahraničných turistov. Holandsko bolo totiž priekopníkom v legalizácii držania malého množstva marihuany.

Majiteľ kaviarne Petram sa pokúsil jej uzavretiu zabrániť na súde. Argumentoval okrem iného tým, že jeho podnik stojí blízko kaderníckej akadémie, v ktorej je väčšina študentov starších ako 18 rokov. Márnu právnu bitku však nakoniec vzdal.

„Pokúsim sa zachrániť najstarší coffeeshop na svete, snáď presvedčím starostu, aby mi ho dovolil otvoriť na inom mieste,“ uviedol Petram.

Mellow Yellow je jedným z 28 podobných podnikov, ktorých sa nové pravidlo radnice dotkne. Starosta pritom priznal, že nariadenie pravdepodobne neodradí mládež od fajčenia. Podľa neho je ale nová legislatíva súčasťou dohody s vládou.

Tá totiž vďaka tomu povolí Amsterdamu výnimku zo zákazu predaja ľahkých drog v coffeeshopoch cudzincom, ktorý platí v iných častiach krajiny.

„Keby sme neuzavreli túto dohodu s vládou, museli by sme aplikovať tento zákaz a potom by sme mali veľké problémy. Takto môžeme zachrániť zvyšných 167 coffeshopov v Amsterdame,“ vysvetlil hovorca starostu Jasper Karman.

Čítajte viac

pocasie, turista, sprievodca, bratislava

Svetový deň sprievodcov: Prehliadky miest budú zdarma

20.02.2017 15:12

Prehliadky budú v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Levoči, Liptovskom Mikuláši, Martine, Poprade, Skalici, Spišskej Novej Vsi a Trnave.

spánok, žena, spiaca žena, noc, posteľ, budík

Ako sa žije v hongkonských truhlách? Byt veľký 1,9 m² šetrí peniaze

19.02.2017 07:00

Aj celé rodiny musia bývať v boxoch - otec žije s jedným dieťaťom v jednej „truhle“, matka s ďalším potomkom v ďalšej kutici, o tri poschodia nižšie.

fašiangy, Trnava

Zažite pravé 'Trnavské fašangi'

18.02.2017 14:00

V Trnave a okolitých obciach si uchovávajú fašiangové zvyky. Od 25. do 28. 2. budú podujatia Trnavské fašangi, Pochovávanie basy či Zabíjačka na mlyne.

most-híd, béla bugár

Most-Híd a SMK prerušili ticho

20.02.2017 19:00

Dlhoočakávané rokovanie lídrov Mostu-Híd a SMK sa predsa len uskutočnilo. Ako sa Pravde podarilo zistiť, k schôdzke, ktorá je vôbec prvou, došlo v piatok minulý týždeň.

jozef mihál, mihál,

Poslanec Mihál odišiel zo strany SaS

20.02.2017 18:57

Jeho dilema medzi potrebou oddýchnuť si od politiky spolu s nesúhlasom s niektorými postojmi predsedu SaS Richarda Sulíka vyústila do odchodu zo strany.

donald trump, trump,

Trump na Twitteri opäť kritizoval Švédsko

20.02.2017 18:10

Prezident USA Donald Trump na Twitteri zverejnil ďalší odkaz kritizujúci prisťahovaleckú politiku Švédska.

smrť, vražda, mŕtvola

V Banskej Bystrici zadržali muža podozrivého z vraždy ženy

20.02.2017 17:57

Na jedno z obvodných oddelení do Banskej Bystrice prišiel v nedeľu muž a oznámil, že zavraždil svoju 28-ročnú priateľku.