V Amsterdame zavreli najstarší coffeeshop v Európe. Dôvodom sú deti

V Amsterdame zavreli v nedeľu po polstoročí prevádzky najdlhšie fungujúci coffeeshop Európy. Slávny podnik Mellow Yellow, v ktorom si návštevníci mohli legálne kúpiť a skonzumovať malé množstvo marihuany či hašiša, musel skončiť, pretože stojí bližšie ako 250 metrov od školy. Kvôli tomuto nariadeniu radnice sa v meste uzavrie asi tridsiatka aj ďalších podobných kaviarní.

„Zažil som tu napríklad aj Izraelčanov a Palestínčanov, ako si spoločne zapálili jointa,“ zaspomínal pred uzatvorením podniku jeho majiteľ Johnny Petram.

„Aj ľudia, ktorí nefajčia, som chodili, aby si tu spravili fotku. Mellow Yellow bol súčasť histórie Amsterdamu,“ povedal Petram novinárom denníka The Daily Telegraph.

Kaviareň Mellow Yellow, ktorá dostala názov podľa albumu škótskeho hudobníka Donovana, sa v Amsterdame otvorila už v roku 1967.

Postupne ju nasledovalo niekoľko stoviek podobných podnikov, kam chodili nielen miestni, ale aj čím ďalej viac zahraničných turistov. Holandsko bolo totiž priekopníkom v legalizácii držania malého množstva marihuany.

Majiteľ kaviarne Petram sa pokúsil jej uzavretiu zabrániť na súde. Argumentoval okrem iného tým, že jeho podnik stojí blízko kaderníckej akadémie, v ktorej je väčšina študentov starších ako 18 rokov. Márnu právnu bitku však nakoniec vzdal.

„Pokúsim sa zachrániť najstarší coffeeshop na svete, snáď presvedčím starostu, aby mi ho dovolil otvoriť na inom mieste,“ uviedol Petram.

Mellow Yellow je jedným z 28 podobných podnikov, ktorých sa nové pravidlo radnice dotkne. Starosta pritom priznal, že nariadenie pravdepodobne neodradí mládež od fajčenia. Podľa neho je ale nová legislatíva súčasťou dohody s vládou.

Tá totiž vďaka tomu povolí Amsterdamu výnimku zo zákazu predaja ľahkých drog v coffeeshopoch cudzincom, ktorý platí v iných častiach krajiny.

„Keby sme neuzavreli túto dohodu s vládou, museli by sme aplikovať tento zákaz a potom by sme mali veľké problémy. Takto môžeme zachrániť zvyšných 167 coffeshopov v Amsterdame,“ vysvetlil hovorca starostu Jasper Karman.

Čítajte viac

Taiwan, sneh

Španielske letoviská zažili sneh po niekoľkých desaťročiach

21.01.2017 16:45

V známom letovisku Torrevieja sú kvôli hroziacim povodniam v pohotovosti záchranárske služby. Oblasť zaznamenala sneženie za viac než 90 rokov.

Montana, národný park, strom

Nezničiteľné stromy: Prežili atómový výbuch, pád lietadla aj cunami

21.01.2017 07:00

Ničivá sila zmenila okolitú krajinu na púšť, no tieto stromy ostali na miestach svedčiť o sile života. Dnes sú symbolmi nádeje a fotia si ich turisti.

Washington, USA, Kapitol, U.S. Capitol,

Washington zažije inauguráciu Trumpa. Tu je pár zaujímavostí o metropole USA

20.01.2017 07:00

Abigail, manželka prezidenta Johna Adamsa, ktorý ako prvý sídlil vo Washingtone, bola v Bielom dome nešťastná. Budova bola tmavá, stále bolo treba kúriť.

manifestácia, práva žien

Desaťtisíce ľudí vo svete podporili manifestáciu za práva žien

21.01.2017 19:01

Desiatky tisíc ľudí podporili vo svete manifestáciu za práva žien, ktorú iniciovali aktivistky v Spojených štátoch deň po inaugurácii nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

EÚ, Veľká Británia, vlajka

Dopad brexitu bude bez dohody pre Slovensko citeľný, tvrdí Sulík

21.01.2017 16:17

Poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík uviedol, že vyhlásenie Veľkej Británie o odchode zo spoločného trhu je dôsledná voľba.

Donald Trump, Trump,

Expert: Trump bude v úrade veľmi zraniteľný

21.01.2017 15:00

"Prezident Donald Trump dostáva svojimi postojmi k Rusku strednú Európu do nepríjemnej situácie,“ povedal pre Pravdu Mitchell Orenstein, profesor na Pennsylvánskej univerzite.

Trump, limuzína

Nová pevnosť na kolesách

21.01.2017 14:00

Nepochybne je to najbezpečnejšie osobné auto na celom svete. Cadillac One je vozidlo, ktoré slúži Donaldovi Trumpovi.