Medžugorie navštevuje menej turistov. Kvôli pápežovi

Znie to neuveriteľne, ale je to pravda. Tridsaťšesť rokov po tom, čo sa mestečko v Hercegovine zaradilo medzi známa pútnické miesta a ročne lákalo na milión katolíckych veriacich, pocítili miestni znateľný odliv návštevníkov.

Lurdy, pútnici,
Ilustračné foto
Autor: ,

Najväčší je pokles medzi talianskymi pútnikmi. Taliani pritom boli medzi prvými, ktorí pred rokmi začali prichádzať na miesto údajného zjavenia Panny Márie a dlhé roky tvorili najväčšiu časť návštevníkov, napísal denník Slobodna Dalmacija.

Dnes však Talianov v porovnaní s minulými rokmi prichádza sotva polovica. Niektorí majitelia cestovných kancelárií, zameraných na pútnikov, už museli svoje podniky zavrieť. Napríklad Gianni Mauro, podľa ktorého pred rokmi prichádzalo z Talianska ročne vyše 200 000 ľudí.

Vlani v lete však napočíta na trajekte z Talianska iba 50 pútnikov, navyše niektoré pravidelné lodné linky cez Jadranské more prestali fungovať úplne.

Kríza a negatívna reklama

Vlastník krachujúcej cestovnej kancelárie vidí za poklesom dva dôvody: ekonomickú krízu v Taliansku a tiež kritiku, ktorú na adresu medžugorských zjavení opakovane predniesol pápež František. „Bohorodička nie je poštárka, aby každý deň nechávala odkazy,“ vyhlásila hlava katolíckej cirkvi.

Pokles počtu talianskych pútnikov v posledných dvoch rokoch pozoruje aj Rea Karninčičová, majiteľka cestovnej kancelárie z Milána, ktorá tiež vozila návštevníkov do Medžugoria.

„Predtým som jednou skupinou pútnikov naplnila osem autobusov, každý s 55 sedadlami. Dnes som rada, keď vypravím jeden autobus a v ňom 40 ľudí,“ hovorí Karninčičová. Dodáva, že z juhu Talianska sa pútnici predtým plavili trajektmi do Splitu, obyvatelia severotalianskych miest putovali práve autobusmi.

Pokles pritom pozoruje u oboch skupín. Okrem už spomínanej krízy vidí aj ona za menším záujmom pútnikov o Medžugorje postoj súčasného pápeža. Paradoxne pritom rastie počet talianskych návštevníkov chorvátskeho dalmatínskeho pobrežia, odkiaľ je to do Medžugoria len pár hodín cesty.

Čaká sa na oficiálne vyjadrenie

„Pápež Ján Pavol II. bol k Medžugorju ústretový, pápež Benedikt (XVI.) sa nevyjadroval. Ale pápež František je výrazne kritický, čo veriacich ovplyvňuje. Často hovorí veci, ktoré by sa mohli týkať Medžugorja, ale bolo by dobré, keby konečne vydal oficiálne stanovisko, veď už to sú skoro dva roky, čo dostal správu medzinárodnej komisie teológov. Podľa názoru pápeža by sa potom mohli organizátori zájazdov aj veriaci ľahšie rozhodnúť, čo robiť,“ tvrdí Rea Karninčičová.

Na rozdiel od Talianov rastie záujem o Medžugorie medzi pútnikmi z Poľska, ako vyplýva z neoficiálnych údajov. Presná štatistika o tom, koľko ľudí do pútnického miesta prichádza, neexistuje, počet sa odhaduje podľa počtu hostií vydaných pri bohoslužbách.

Nie každý návštevník však na sväté prijímanie príde a niektorí zasa prídu na omšu počas svojej návštevy viackrát. No aj tak to vychádza na zhruba milión návštevníkov ročne.

Čítajte viac

Hrad, zámok, Dolné Rakúsko,

Sabinov sa stal križovatkou hradných ciest

26.03.2017 15:00

Sabinov prebral štafetu v propagácii hradov vo svojom okolí. Do jeho centra bola premiestnená železná brána symbolizujúca Prešovskú hradnú cestu.

moskva, rusko, smog

Moskva si neváži Le Corbusierov klenot. Ohrozuje ho obchodné centrum

25.03.2017 14:00

Ide o jediné dielo francúzsko-švajčiarskeho architekta v Rusku. Budovu vysokú 30 m postavili 1928-1936, aby sa stala sídlom sovietskeho ministerstva.

Nepoužívať! The Big Bend, New York, mrakodrap

V New Yorku vyrastie najdlhší mrakodrap sveta: Bude mať 1,2 kilometra a tvar U

24.03.2017 14:10

Na manhattanskej 57. ulici, s úchvatným výhľadom na Cetral Park, bude čoskoro tróniť The Big Bend (bend anglicky znamená ohýbať).

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.