Ako to voňalo na Titanicu? Odpovie mesto, ktoré začalo písať jeho tragický príbeh

Belfast je popri slávnom Dubline ako menší zakríkuntý súrodenec, no „vstupná brána“ k prírodnému divu Giant’s Causeway (oblasť, ktorú tvorí asi 40 000 vzájomne do seba zapadajúcich šesťhranných bazaltových stĺpov) či kolíska legendárneho Titanicu je rovnako zaujímavá ako mesto Guinnessu.

výstava Titanic, lodné skrutky
Lodné skrutky Titanicu. Fotografia je súčasťou výstavy o Titanicu.
Autor: ,

Metropola Severného Írska, dnes s viac ako 286-tisíc obyvateľmi, bol vďaka silnému priemyselnému postaveniu ešte začiatkom 20. storočia najväčším írskym mestom. Jej názov pochádza z írskeho Beal Feirste, čo znamená ústie rieky na piesočných brehoch.

Belfast má mnoho viktoriánskych budov a na architektúru sa podpísal aj neobarokový štýl. Ten ovplyvnil aj stavby po svete, napríklad v Kalkate či Durbane.

Crown Liquor Saloon

Spomedzi menších budov vyniká bohato ornamentmi ozdobený pub Crown Liquor Saloon z 19. storočia. Je jednou z dvoch krčiem vo Veľkej Británii, ktoré sú pod ochranou národného fondu na ochranu historických a prírodných pamiatok (druhou je George Inn s Londýne).

Crown Liquor Saloon sa preslávil aj v čierno-bielej kriminálnej dráme z 50. rokov Odd man out s Jamesom Masonom. Nástenné panely v pube boli pôvodne vyrobené pre Britannicu, sesterskú loď Titanicu, ktorú tiež postavili v Belfaste.

Väzenie Crumlin Road

Väznicu otvorili v strede 19. storočia a nasledujúcich 150 rokov nepretržite slúžila svoju účelu. Za ten čas jej útrobami prešlo vyše 25 000 trestancov.

Najzaujímavejšou časťou komplexu, ktorý sa dnes teší záujmu turistov, je chodba, ktorá spája basu s budovou súdu. Návštevníci sa môžu prechádzať celami a objavovať temné tajomstvá, ktorá tieto múry skrývajú.

SS Nomadic

Posledné z plavidiel, ktoré prevážali cestujúcich prvej a druhej triedy z francúzskeho Cherbourgu na Titanic pred jeho vyplávaním, je dnes ukotvené v prístave a víta turistov.

Po katastrofe najznámejšej lode slúžil Nomadic ďalej ako podporná loďka pre Olympic a ďalšie zaoceánske lode a prežil dlhú a aktívnu kariéru.

Paluba SS Nomadic si pamätá takých slávnych pasažierov ako Charlie Chaplin, Elizabeth Taylor, Richard Burton či nositeľka Nobelovej ceny Marie Curie.

Titanic

Belfast je najznámejší vďaka svojej histórii, ktorú spojil s „loďou snov“. Práve v tamojšom prístave postavili lodenice Harland and Wolff najväčšie a „nepotopiteľné“ plavidlo. Turisti sa tu dozvedia všetky podrobnosti o Titanicu, od jeho konštrukcie začiatkom 20. storočia, až po osudnú plavbu a posledné chvíle.

Interaktívna galéria dokonca približuje autentické zážitky z paluby Titanicu – nie len vizuálne, ale aj zvukové či dokonca pachové!

Zdroj: Wikipedia.org; Visitbelfast.com; Independent.co.uk

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

NEPOUZIVAT, Analemma Tower,

Toto je sci-fi: Plánujú mrakodrap letiaci nad mestami. Bude visieť z asteroidu

29.03.2017 12:30

Stavba bude pevnými káblami zavesená na asteroide obiehajúcom Zem vo výške 50 000 km. Vďaka tomuto pohybu by aj mrakodrap neustále menil svoju polohu.

Lisabon, Miradouro de Santa Luzia

Lisabon: Kachličky, kam sa len pozrieš

29.03.2017 07:00

Čerešničkou na torte je kachličková panoráma Lisabonu, ktorá zobrazuje mesto pred zemetrasením. Podobne zdevastovane vyzeral manžel: "Dnes už by kachličiek stačilo."

láska, rande, muž a žena, výlet, auto, šoférovanie, riadenie, šofér,

Naplánujte si počas Veľkej noci výlet: 3 tipy na miesta pár kilometrov za hranicami

27.03.2017 07:00

Máte chuť vyhnúť sa predveľkonočnému upratovaniu, vareniu, pečeniu a tiež oblievačke či šibačke, a namiesto toho by ste radi vyrazili na výlet?

Slovenský zväz telesne postihnutých, ZO č. 20

30.03.2017 00:02

Organizácia telesne postihnutých s kombinovanými postihmi, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, vrodenými a získanými postihmi.

ZO SZTP Trenčianska Teplá

29.03.2017 23:56

Sme občianske združenie Slovenského zväzu telesne postihnutých, pobočka Trenčianska Teplá.

Telovýchovná jednota Štadión Trenčín

TJ Štadión Trenčín

29.03.2017 23:51

Cieľom občianske združenia TJ Štadión Trenčín je výchova mládeže a detí. Organizujeme rôzne podujatia za účelom športovania, výchovy detí a propagácie športu.

TJ Dynamo Dolný Kubín

TJ Dynamo Dolný Kubín

29.03.2017 23:45

TJ Dynamo DK sú ľudia, ktorých baví široké spektrum športových i spoločenských aktivít a snažia sa pre takéto zmysluplné trávenie času nadchnúť aj ďalších.