Kresťanský starosta Ria neotvoril slávny karneval, je vraj nemravný

Svetoznámy karneval v brazílskom Riu de Janeiro sa tento rok nedočkal tradičného začatia, ako to bolo roky zvykom. Starosta mesta Marcelo Crivelli sa vyhol tomu, aby podal symbolický kľúč od Ria kráľovi Momovi, tradičnému miestnemu patrónovi fašiangových osláv.

Sabrina Sato zo školy samby Vila Isabel na sambodrome.
Sabrina Sato zo školy samby Vila Isabel na sambodrome.
Autor: Reuters, PILAR OLIVARES

Starosta, ktorý ako bývalý evanjelický kňaz podľa všetkého považuje karnevalové oslavy plné polonahých tanečníkov za nemravnú záležitosť, najprv odložil termín oficiálneho začatia na neskorý večer, a potom vôbec nedorazil s odôvodnením, že sa musí starať o chorú manželku. Radnica však aspoň na svojej internetovej stránke napísala, že karneval sa už oficiálne začal, a rovnaké oznámenie rozoslala hromadným e-mailom.

Z tradičného miesta na sambodrome bezpečnostné zložky odviedli kráľa Moma, ktorému nedovolili poskytovať rozhovory médiám ako obvykle.

Z formalít si ale nič nerobili účastníci pouličných vystúpení, ktorí sa už od skorého popoludnia vyrojili v meste, aby tancovali, pili a aspoň trochu sa uvoľnili v ekonomicky neradostnej dobe navyše zhoršenej politickým korupčným škandálom.

Karneval v Riu.
Karneval v Riu.
Autor: Reuters, PILAR OLIVARES

Stovky hudobníkov a tanečníkov začali veľkú pouličnú party v okolí preslávených pláží Copacabana a Ipanema, kde sa oddávali rytmom hudby napriek teplotám presahujúcim v lete na južnej pologuli 30 stupňov Celzia, spojeným s vysokou vlhkosťou vzduchu.

Karnevalová veselica prepukla aj v bohémskej štvrti Santa Teresa. Oslavujúci sa obliekli za mníšky a mnohí niesli plagáty urážajúce politikov, ktorí sa stavajú proti legalizácii marihuany. „Pán hovorí: Okúsiš všetky byliny, ktoré vyrastajú zo semena,“ stálo na jednom z nich.

Brazílsky karneval je tradične niekoľkodňovou bakchanáliou, keď ľudia pustia z hlavy všetko ostatné. Tento rok je však politickejší ako kedykoľvek predtým a organizátori jednotlivých vystúpení aj oslavujúci ľudia cítia potrebu vyjadriť sa k celej škále otázok od sexizmu, cez homofóbiu, zahraničnú politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho neslávne známym mexickým plotom, až po proces zosadenia brazílskej prezidentky Dilmy Rousseffovej.

Karneval s Riu. Tanečníci so školy samby Paraiso do
Tuiuti.
Karneval s Riu. Tanečníci so školy samby Paraiso do Tuiuti.
Autor: Reuters, PILAR OLIVARES

V Riu sa na päť dní trvajúcich oslavách očakáva až milión návštevníkov. Kvôli hospodárskej recesii, ktorá sužuje najväčšiu juhoamerickú ekonomiku, sa očakáva úbytok záujmu miestnych turistov. U zahraničných sa naopak počíta s tradične hojnou účasťou.

Prehliadky škôl samby, ktoré sú hlavným bodom karnevalu, sa začali v Riu v nedeľu a vyvrcholia v utorok.

Veľké karnevaly za účasti desaťtisícov ľudí sa konajú aj v ďalších brazílskych veľkomestách Sao Paulo či Salvador.

V Sao Paule pokazilo radosť účastníkov cez víkend počasie. Búrka s bleskami a silným dažďom zaplavila niektoré ulice vo východnej časti mesta, po ktorých plávali automobily strhnuté prúdom.

Čítajte viac

Hrad, zámok, Dolné Rakúsko,

Sabinov sa stal križovatkou hradných ciest

26.03.2017 15:00

Sabinov prebral štafetu v propagácii hradov vo svojom okolí. Do jeho centra bola premiestnená železná brána symbolizujúca Prešovskú hradnú cestu.

moskva, rusko, smog

Moskva si neváži Le Corbusierov klenot. Ohrozuje ho obchodné centrum

25.03.2017 14:00

Ide o jediné dielo francúzsko-švajčiarskeho architekta v Rusku. Budovu vysokú 30 m postavili 1928-1936, aby sa stala sídlom sovietskeho ministerstva.

Nepoužívať! The Big Bend, New York, mrakodrap

V New Yorku vyrastie najdlhší mrakodrap sveta: Bude mať 1,2 kilometra a tvar U

24.03.2017 14:10

Na manhattanskej 57. ulici, s úchvatným výhľadom na Cetral Park, bude čoskoro tróniť The Big Bend (bend anglicky znamená ohýbať).

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.

Minister financií Wolfgang Schäuble

Schäuble: Erdogan napáchal škody, ktoré sa budú naprávať roky

26.03.2017 18:37

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že Recep Tayyip Erdogan svojou rétorikou v spore spôsobuje škody, ktoré bude treba naprávať roky.

Lukašenko, Minsk, Bielorusko

USA a EÚ vyzvali Minsk k oslobodeniu demonštrantov

26.03.2017 17:33

USA vyzvali bieloruský režim, aby oslobodil všetkých zadržaných účastníkov sobotňajších demonštrácií a zaručil občanom slobodu zhromažďovania a slobodu slova.

žena, alkohol, drink, víno, červené, party, oslava, prípitok

Boháči začali investovať do vína

26.03.2017 17:00

Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.