Špička talianskej čižmy núka európsky Karibik

Taliansko patrí už roky medzi obľúbené destinácie slovenských dovolenkárov. Mnohí z nich však dosiaľ nepoznajú oblasť Kalábrie. Je načase zmeniť to.

Taliansko, Capo Vaticano, more, leto, dovolenka, pobrežie, pláž, letné dovolenka, kaktus, útesy, cestovanie
Capo Vaticano
Autor:

Keď sa zadívate na mapu Talianska, ktoré býva prirovnávané aj k čižme, príťažlivú Kalábriu nájdete v jej špičke. Región v najjužnejšej časti polostrova ponúka návštevníkom dokonalý mix histórie, úchvatnej prírody vo vnútrozemí aj pri pobreží, a zážitky, ktoré nie sú limitované len vylihovaním na ležadle pri hotelovom komplexe.

Päťdesiat odtieňov modrej

Primárnym lákadlom malebného regiónu sú pláže. Hoci mnoho návštevníkov talianskych destinácií v severnejších regiónoch prichádza domov so sklamaním či rozčarovaním, v Kalábrii to naozaj nehrozí.

Medzinárodní turistickí sprievodcovia radia tunajšie pláže medzi najkrajšie v Európe a prezývka európsky Karibik sa pri pohľade na dúhu tyrkysových odtieňov vody nebude zdať nikomu prehnaná.

Katedrála v skalách Tropea
Katedrála v skalách Tropea
Autor: SHUTTERSTOCK

Kalábriu obmýva voda z oboch strán, pričom Iónske more na východnom a Tyrhenské more na západnom pobreží zanechávajú v prímorskej krajine svoju pečať aj v podobe nádherných skalnatých útesov, romantických pláží s jemným pieskom či miest vhodných na potápanie.

Prím v obľúbenosti nesú mestá ako Tropea či Capo Vaticano. Najmä druhé menované je povestné svojimi ostrými skalnatými zrázmi lemujúcimi pláž. Striedajú ich zátoky s príťažlivými, priam rajsky pôsobiacimi plážami. A aby toho nebolo málo – atmosféru letoviska dopĺňa horizont Liparských ostrovov s najaktívnejšou sopkou Európy – Stromboli.

Zelený raj s históriou

Výhodou krajiny je v porovnaní s prevažne skalnatými a suchšími podmienkami väčšiny stredomorských destinácií aj množstvo flóry a zelene. Pahorkatina tvorí až 90 percent územia, no nie je nevľúdna a ťažko prístupná. Je domovom pásov zelene, ktoré pretkávajú jazerá, potôčiky či vodopády.

Pizzo Calabro
Pizzo Calabro
Autor: SHUTTERSTOCK

Škvariť sa celý deň na slnku teda nie je jedinou alternatívou regiónu, ktorý je čoraz populárnejšou destináciou a začína šliapať na päty neďalekej Sicílii.

Azda najprekvapujúcejším bonusom Kalábrie je však jej historické dedičstvo. Keďže základy oblasti sformovala pred tisícročiami ešte grécka kultúra a následne náboženské vplyvy, ich pozostatky doslova dýchajú v každom meste na ostrove, ba aj v tej najmenšej dedinke.

Zaujímavosti o Kalábrii

Aspoň jeden obed by mal mať pikantnú
príchuť.
  • pobrežie meria bezmála 800 kilometrov
  • ideálne obdobie pre turistov je od mája do júla, teplota vzduchu dosahuje okolo 30 stupňov Celzia, more má už v máji 22 stupňov a postupne sa zohrieva.
  • leto tu má špecifickú vôňu, ktorú vytvára miestna vegetácia, ale tiež pomarančovníky a citrónovníky
  • aspoň jeden obed by mal mať pikantnú príchuť – kalábrijské feferónky a čili papričky sú preslávené po celom svete
  • obyvatelia hovoria kalábrijským dialektom

Tri tipy, čo si pozrieť pri návšteve Kalábrie

Ak vás náhodou ponuka cestovnej kancelárie nezaveje do mesta Tropea, ktoré je najnavštevovanejšie v oblasti, zaraďte ho do plánu sami. Nechýba v ňom katedrála, množstvo kaplniek či palácov, na skalnatom útese sa nachádza historický kostol. Zároveň má nádherné pláže s jemným pieskom a dramatickými skalnatými útesmi.

Skalný kostol Piedigrotta
Skalný kostol Piedigrotta
Autor: SHUTTERSTOCK

národnom múzeu mesta Reggio di Calabria sa nachádzajú sochy dvoch bojovníkov v životnej veľkosti, odliate z bronzu. Ich pôvod sa datuje zhruba 450 rokov pred naším letopočtom a sú jednou z historických atrakcií regiónu.

Mestečko Pizzo je plné kľukatých uličiek s malými obchodíkmi, nájdete v ňom španielsky hrad aj niekoľko nádherných historických kostolov, ale aj jaskyňu so sochami svätcov vytesanými do skaly. Určite by ste mali ochutnať tamojšiu čokoládovo-orieškovú zmrzlinu Tarfuffo, ktorej recept má vyše sto rokov.

Článok vyšiel v ženskej prílohe Pravdy – magazíne MiA.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

slnko, mrakodrap, stavba

Budúcnosť je už tu: Prezrite si ohromné stavby, ktoré rastú na planéte

05.10.2016 07:00

Vysočizné futuristické budovy, ktorých dizajn aj proporcie vyrážajú dych. Mnohí súčasní architekti sú skutoční vizionári, ľudstvo posúva hranice možného.

Chopok, upratovanie

Chopok podstúpi skrášľovaciu kúru, dobrovoľníci ho pred zimou zbavia kameňov

10.09.2016 15:00

Samotné čistenie potrvá do obeda, potom sa upratovači vyvezú lanovkou do reštaurácie na obed. Lyžiarov poteší darček – celodenný skipas do Jasnej.

Taliansko, Rím, fontána di Trevi

Šesť chýb, ktoré robia turisti v Taliansku. Vyhnite sa im

10.09.2016 07:00

Koloseum, more, Alpy... Taliansko stojí za návštevu kedykoľvek. Aby však vaša cesta dopadla na jednotku, vyvarujte sa týchto najčastejších omylov.

Slovenský zväz telesne postihnutých, ZO č. 20

30.03.2017 00:02

Organizácia telesne postihnutých s kombinovanými postihmi, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, vrodenými a získanými postihmi.

ZO SZTP Trenčianska Teplá

29.03.2017 23:56

Sme občianske združenie Slovenského zväzu telesne postihnutých, pobočka Trenčianska Teplá.

Telovýchovná jednota Štadión Trenčín

TJ Štadión Trenčín

29.03.2017 23:51

Cieľom občianske združenia TJ Štadión Trenčín je výchova mládeže a detí. Organizujeme rôzne podujatia za účelom športovania, výchovy detí a propagácie športu.

TJ Dynamo Dolný Kubín

TJ Dynamo Dolný Kubín

29.03.2017 23:45

TJ Dynamo DK sú ľudia, ktorých baví široké spektrum športových i spoločenských aktivít a snažia sa pre takéto zmysluplné trávenie času nadchnúť aj ďalších.