Neznáma chorvátska pláž sa zjavila na čele rebríčka top európskych destinácií

Makarská riviéra či Istria sa v katalógoch cestovných kancelárií objavujú so železnou pravidelnosťou už roky. Avšak najobľúbenejšia letná dovolenková krajina Slovákov ukrýva omnoho viac.

Zátoka Stiniva, ostrov Vis, Chorvátsko
Zátoka Stiniva na chorvátskom ostrove Vis
Autor:

Takmer neznáma zátoka Stiniva na ostrove Vis si získala srdcia nadšených dovolenkárov a v prieskume porazila aj také európske klasiky ako španielska Costa Brava, Santa Maria Dell’Isola v talianskej Kalábrii či pláž Kavalikefta na gréckej Lefkade.

Niet sa čo diviť, svojím, na Chorvátsko netypickým, zjavom vyráža zátoka Stiniva dych. Ukrytá medzi vysokými bralami nevpustí na svoju jemnú kamienkovú pláž olizovanú tyrkysovým morom hocikoho, a jej neprístupnosť je súčasťou jej neopakovateľné­ho čara.

Ukrytá za domom v stráni

Už samotný ostrov Vis nie je ľahké nájsť – je to najvzdialenejší obývaný chorvátsky ostrov, ak sa naň vyberiete, budete musieť oboplávať ostrovy Brač a Hvar. Zo Splitu trvá cesta trajektom na Vis vyše dve hodiny.

Masovým turizmom stále nedotknutá krása však stojí za to. Do samotnej zátoky sa dostanete buď loďou od mora, alebo autom po ceste z vnútrozemia ostrova. Dopravný prostriedok však musíte odstaviť na neďalekom parkovisku a ďalej pokračovať pešo asi štvrťhodinu po strmej kamenistej cestičke.

Už po niekoľkých minútach však turistov motivuje krásny výhľad, ktorý sa pred nimi otvorí, a tak po pár fotografiách pridajú do kroku a už sa vidia v osviežujúcich vlnách.

Svojím dlhým tvarom pripomína zátoka skoro až fjord – od mora smerom do vnútrozemia sa zužuje, no za úžinou sa opäť trocha rozširuje, aby nechala návštevníkom na svojej pláži viac miesta. Príroda celú zátoku vytvorila pravdepodobne zbúraním plafónu jaskyne.

Desaťtisíc turistov sa zhodlo

Dnes si v zátoke Stiniva na svoje prídu aj potápači, pretože v okolitých skalách pod hladinou môžu objavovať množstvo menších jaskýň a členité dno. Na boku pláže stojí niekoľko kamenných rybárskych domčekov, ktoré sú však obývané iba počas sezóny.

Krásne obrázky zo zátoky Stiniva nikoho nenechajú na pochybách, prečo sa dostala na prvé miesto v rebríčku zostavenom na základe tohtoročného prieskumu, ktorý organizovala bruselská organizácia cestovného ruchu Európske najlepšie destinácie medzi viac ako 10 000 turistami.

Najlepšie európske pláže:

  1. Stiniva, Vis, Chorvátsko
  2. Tossa de Mar, Costa Brava, Španielsko
  3. Concha, San Sebastian, Španielsko
  4. Ostrov Berlanga, Portugalsko
  5. Cala Acciarino, Lavezzi, Korzika
  6. Pláž Kavalikefta, Lefkada, Grécko
  7. Pláž Armaçao de Pera, Algarve, Portugalsko
  8. Pláž Apella, Karpathos, Grécko
  9. Santa Maria Dell’Isola, Calabria, Taliansko
  10. Pláž Ksamil, Albánsko

Zdroj: Chorvatsko.cz; Telegraph.co.uk; Dailymail.co.uk; Visinfo.org; Crobeaches.com

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

slnko, mrakodrap, stavba

Budúcnosť je už tu: Prezrite si ohromné stavby, ktoré rastú na planéte

05.10.2016 07:00

Vysočizné futuristické budovy, ktorých dizajn aj proporcie vyrážajú dych. Mnohí súčasní architekti sú skutoční vizionári, ľudstvo posúva hranice možného.

Chopok, upratovanie

Chopok podstúpi skrášľovaciu kúru, dobrovoľníci ho pred zimou zbavia kameňov

10.09.2016 15:00

Samotné čistenie potrvá do obeda, potom sa upratovači vyvezú lanovkou do reštaurácie na obed. Lyžiarov poteší darček – celodenný skipas do Jasnej.

Taliansko, Rím, fontána di Trevi

Šesť chýb, ktoré robia turisti v Taliansku. Vyhnite sa im

10.09.2016 07:00

Koloseum, more, Alpy... Taliansko stojí za návštevu kedykoľvek. Aby však vaša cesta dopadla na jednotku, vyvarujte sa týchto najčastejších omylov.

Slovenský zväz telesne postihnutých, ZO č. 20

30.03.2017 00:02

Organizácia telesne postihnutých s kombinovanými postihmi, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, vrodenými a získanými postihmi.

ZO SZTP Trenčianska Teplá

29.03.2017 23:56

Sme občianske združenie Slovenského zväzu telesne postihnutých, pobočka Trenčianska Teplá.

Telovýchovná jednota Štadión Trenčín

TJ Štadión Trenčín

29.03.2017 23:51

Cieľom občianske združenia TJ Štadión Trenčín je výchova mládeže a detí. Organizujeme rôzne podujatia za účelom športovania, výchovy detí a propagácie športu.

TJ Dynamo Dolný Kubín

TJ Dynamo Dolný Kubín

29.03.2017 23:45

TJ Dynamo DK sú ľudia, ktorých baví široké spektrum športových i spoločenských aktivít a snažia sa pre takéto zmysluplné trávenie času nadchnúť aj ďalších.