Malta prišla o turistický unikát: Azúrové okno sa zrútilo do mora

Silná búrka, ktorá sa v stredu nadránom prehnala pobrežím, má na svedomí nenávratnú skazu slávneho prírodného výtvoru Tieqa tad-Dwejra alebo Azúrové okno. Na svojom twitterovom účte o tom informoval sám maltský premiér Joseph Muscat. „Srdcervúce,“ napísal.

ostrov Gozo, Malta, more, leto, skala,
Azúrové okno - vápencová skalná brána v blízkosti zátoky Dwejra Bay. Dnes už minulosť.
Autor:

Pieskovcový oblúk v zálive Dwejra Bay na ostrove Gozo, ktorý je súčasťou maltského súostrovia, je jedným z najznámejších miest v Európe, píše Telegraph.co.uk. Objavil sa dokonca aj v slávnom seriáli Hra o tróny.

Snímky zo stredajšieho rána ukazujú, že do hlbín mora sa nezrútil len samotný oblúk, ale aj ďalšie časti. Podľa premiéra výskumy prírodnej pamiatky už dlhšie naznačovali, že pre pokročilú eróziu hrozí oblúku zrútenie. „Teraz ten smutný deň nadišiel,“ konštatuje Muscat.

Na miesto, kde stávalo Azúrové okno, sa teraz chodia pozerať stovky domácich a spomínajú na niekdajšiu krásu. Účty na sociálnych sieťach zaplavili fotografie niekdajšej ikony prírodných krás krajiny.

Azúrové okno bolo obľúbenou turistickou destináciou. Návštevníci sa vozili na loďkách popod oblúk a obdivovali jeho majestátnosť. Aj keď v roku 2013 geológovia varovali, že kameň sa pomaličky drví, no bezprostredné nebezpečenstvo pre turistov nepredstavuje. Vláda vlani zakázala peším chodiť po oblúku pod hrozbou pokuty 1500 eur.

Zdroj: Maltatoday.com­.mt; Timesofmalta.com

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

výletná loď, plavidlo,

Zabudnite na najväčšiu výletnú loď sveta: Prichádza ešte gigantickejšia Symphony

21.03.2017 07:00

Spoločnosť Royal Caribbean, ktorá len vlani vypustila na vlny oceánov gigantickú výletnú loď Harmony of the Seas, sa už chystá prekonať svoj vlastný rekord.

žena, leto, pláž, piesok, more, dovolenka, nápoj, klobúk,

Najpreplnenejšie európske pláže: Túžite po pokoji? Týmto sa vyhnite

16.03.2017 07:00

K ideálnej dovolenkovej predstave istotne nepatria na seba natlačené ležadlá a deky, hluk a tiene a vône okolitých rekreantov.

Queen Mary, loď, parník, more

Historická loď Queen Mary sa rozpadáva, je celá hrdzavá a pomaly nebezpečná

15.03.2017 14:00

Zaoceánska loď hostila hollywoodske celebrity a počas 2. svetovej vojny prepravovala amerických vojakov do Európy. Potrebuje opravu až za 300 miliónov.

Slovenský zväz telesne postihnutých, ZO č. 20

30.03.2017 00:02

Organizácia telesne postihnutých s kombinovanými postihmi, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, vrodenými a získanými postihmi.

ZO SZTP Trenčianska Teplá

29.03.2017 23:56

Sme občianske združenie Slovenského zväzu telesne postihnutých, pobočka Trenčianska Teplá.

Telovýchovná jednota Štadión Trenčín

TJ Štadión Trenčín

29.03.2017 23:51

Cieľom občianske združenia TJ Štadión Trenčín je výchova mládeže a detí. Organizujeme rôzne podujatia za účelom športovania, výchovy detí a propagácie športu.

TJ Dynamo Dolný Kubín

TJ Dynamo Dolný Kubín

29.03.2017 23:45

TJ Dynamo DK sú ľudia, ktorých baví široké spektrum športových i spoločenských aktivít a snažia sa pre takéto zmysluplné trávenie času nadchnúť aj ďalších.