Historická loď Queen Mary sa rozpadáva, je celá hrdzavá a pomaly nebezpečná

Historická zaoceánska loď Queen Mary, ktorá hostila hollywoodske celebrity a počas druhej svetovej vojny prepravovala amerických vojakov do Európy, sa rozpadáva a hrozí jej skaza.

Slávna zaoceánska loď Queen Mary, ktorá trvalo kotví v
prístave Long Beach pri Los Angeles.
Slávna zaoceánska loď Queen Mary, ktorá trvalo kotví v prístave Long Beach pri Los Angeles.
Autor: SITA/AP, John Antczak

Plavidlo, ktoré od 60. rokov kotví v prístave Beach Harbour pri Los Angeles, potrebuje urgentnú opravu možno až za 300 miliónov dolárov, tvrdia podľa agentúry AP odborníci.

Loď sa považuje za pamätihodnosť, ročne ju navštívi 1,3 milióna turistov. V jej útrobách si našli miesto reštaurácie, obchody a výstavné sály.

Tri štvrtiny zaoceánskeho plavidla sú však vraj takmer na odpis.

Loď požiera hrdza a blíži sa chvíľa, keď jej už nebude pomoci, varujú experti. Strojovňa začína prepúšťať vodu, a pretože čerpadlá už dávno nefungujú, môže sa Queen Mary nadobro potopiť.

Oceľová konštrukcia, ktorá podopiera palubu sa môže zrútiť, ak sa na nej zhromaždí väčší počet ľudí.

V novembri miestna radnica uvoľnila na naliehavé opravy 23 miliónov dolárov. Na rozsiahlejšie opravy ale peniaze chýbajú.

Škótsko, kde bola loď v 30. rokoch spustená na vodu, už podľa agentúry AP usporiadalo medzinárodnú zbierku. Vyzvalo britskú premiérku Theresu Mayovú, aby prinútila k finančnej pomoci aj Washington.

Čítajte viac

výletná loď, plavidlo,

Zabudnite na najväčšiu výletnú loď sveta: Prichádza ešte gigantickejšia Symphony

21.03.2017 07:00

Spoločnosť Royal Caribbean, ktorá len vlani vypustila na vlny oceánov gigantickú výletnú loď Harmony of the Seas, sa už chystá prekonať svoj vlastný rekord.

žena, leto, pláž, piesok, more, dovolenka, nápoj, klobúk,

Najpreplnenejšie európske pláže: Túžite po pokoji? Týmto sa vyhnite

16.03.2017 07:00

K ideálnej dovolenkovej predstave istotne nepatria na seba natlačené ležadlá a deky, hluk a tiene a vône okolitých rekreantov.

Azúrové okno, Malta, more

Zo zrúteného Azúrového okna je podmorská atrakcia. Potápači riskujú pre zábery

13.03.2017 12:20

George Vassalo, ktorý sa v okolí pamiatky potápal od detstva, hovorí, že sutiny sú roztrúsené od hĺbky asi 10 metrov po 50 metrov pod hladinou.

Slovenský zväz telesne postihnutých, ZO č. 20

30.03.2017 00:02

Organizácia telesne postihnutých s kombinovanými postihmi, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, vrodenými a získanými postihmi.

ZO SZTP Trenčianska Teplá

29.03.2017 23:56

Sme občianske združenie Slovenského zväzu telesne postihnutých, pobočka Trenčianska Teplá.

Telovýchovná jednota Štadión Trenčín

TJ Štadión Trenčín

29.03.2017 23:51

Cieľom občianske združenia TJ Štadión Trenčín je výchova mládeže a detí. Organizujeme rôzne podujatia za účelom športovania, výchovy detí a propagácie športu.

TJ Dynamo Dolný Kubín

TJ Dynamo Dolný Kubín

29.03.2017 23:45

TJ Dynamo DK sú ľudia, ktorých baví široké spektrum športových i spoločenských aktivít a snažia sa pre takéto zmysluplné trávenie času nadchnúť aj ďalších.