Opäť hrozí lov veľrýb

Pre obdivovateľov veľrýb prišla smutná správa z St. Kitts and Nevis. Vo svete ochrancov prírody prebieha mobilizácia a rátajú sa hlasy.

19.06.2006 08:56
debata

Po desaťročiach trvania Medzinárodnej komisie pre lov veľrýb totiž hrozí, že z capa sa stane záhradník. Krajiny podporujúce komerčný lov veľrýb by totiž mohli mať prvý raz v organizácii väčšinu.

„Veľryby sú vo vážnom nebezpečenstve," burcoval pred víkendovým zasadnutím komisie v Karibiku Robbie Marsland, riaditeľ britskej organizácie Medzinárodný fond pre ochranu zvierat.

„Je úplne v poriadku, že niektoré krajiny považujú niektoré zvieratá za posvätné. Nie je však správne prikazovať rovnaké zmýšľanie aj iným krajinám. Neexistuje žiaden logický dôvod, aby sme sa k veľrybám správali inak ako k zvyšku zvieracej ríše," myslí si zase Džodži Morišita, zástupca Japonska, ktoré vedie veľrybársky blok. Podľa Japoncov, ktorých podporujú najmä Nóri a Islanďania, bola medzinárodná veľrybárska komisia založená na reguláciu lovu a nie na jeho zakázanie.

Boj o veľryby prebieha už niekoľko desaťročí a zasahujú doň i krajiny, ktoré často nemajú ani more. Na strane odporcov komerčného lovu v 70-člennej komisii je tak i Slovensko. Naopak, blok veľrybárov podporujú malé tichomorské a karibské štáty, ktoré dostávajú od Japonska finančnú pomoc. Japonci však tvrdia, že podpora nie je v žiadnom prípade kupovaním hlasov. V poslednom čase do komisie vstúpilo viacero krajín, ktoré sa pravdepodobne postavia za Japonsko. Až doteraz sa ochrancom veľrýb darilo udržať si v komisii väčšinu. Ich argumentom je, že veľryby sú ohrozeným druhom na pokraji vyhynutia, ktorý si zaslúži ochranu. Navyše turistické pozorovanie najväčších cicavcov je podľa nich výnosnejšie ako lov.

Veľrybárske štáty, naopak, tvrdia, že ochranné opatrenia spôsobili, že niektoré druhy veľrýb, napríklad vráskavce Minkeho, sa premnožili a chrániť treba len skutočne ohrozené druhy.

Japonsko dodržiava zákaz komerčného lovu, no využíva dieru v obmedzeniach. Japonci ročne ulovia takmer tisíc veľrýb na vedecké účely. Ich mäso však spracúvajú a predávajú, údajne preto, aby sa predišlo plytvaniu. Tisícku veľrýb ročne uloví aj Nórsko. O osude veľrýb tak rozhodne, koľko delegácií sa na zasadnutí komisie zúčastní. Niektoré štáty navyše nebudú mať hlasovacie právo, pretože nevyrovnali záväzky voči komisii.

Šance sú tak vyrovnané. „Je to päťdesiat na päťdesiat," povedal Morišita o možnosti úspechu veľrybárov. „Loptička je na čiare. Uvidíme, či dopadne dovnútra, alebo bude aut," metaforicky zhodnotil situáciu aj austrálsky minister životného prostredia Ian Campbell. Už dnes by mali oba tábory skrížiť zbrane v dôležitom hlasovaní o tom, či ďalšie hlasovania budú tajné, alebo verejné. Japonci sa spoliehajú na to, že v tajnom hlasovaní, bez politických tlakov, získajú viac podpory.


Medzinárodná veľrybárska komisia

  • Vznikla v roku 1946.
    • V roku 1986 prijala moratórium na komerčný lov.
    • Zrušenie moratória si vyžaduje trojštvrtinovú väčšinu.
    • Ak účastnícky štát nezaplatí členské, nemôže hlasovať.
    • Od roku 1986 bolo zabitých viac ako 20-tisíc veľrýb.

Údaje o love

2006
Japonsko
850 vráskavcov Minkeho
10 vráskavcov myšok

2006
Nórsko*
plánuje uloviť 1 052 vráskavcov Minkeho

2005
Island
25 vráskavcov Minkeho

 
debata chyba