Arktída je stokou chemikálií

Mäsožravé veľryby žijúce v arktickej oblasti sú cicavcami s najviac kontaminovanými toxickými látkami, ktoré do mora prichádzajú z domácností na celom svete, tvrdí environmentálna organizácia WWF.

14.12.2005 11:14
debata

Vedci zistili, že tuk mäsožravých veľrýb druhu Orcinus orca, ulovených vo fjordoch arktického Nórska obsahuje množstvo polychrorinátových bifenylov (PCBs) pesticídov i čistiacich prostriedkov slúžiacich na tepovanie kobercov.

„Mäsožravé veľryby sa môžu považovať za akési indikátory zdravia v našom morskom environmentálnom prostredí,“ hovorí vedec Hans Wolkers.  
 „Vysoký stupeň kontaminácie je veľmi alarmujúci a jasne ukazuje, že arktické vody nie sú až také čisté, aké by mali byť,“ dodáva bádateľ.

Chemické látky PCBs sú vysoko jedovaté a veľmi rezistentné. Používajú sa najmä do elektrických spotrebičov a chladničiek, aj keď v krajinách ležiacich pri Severnom mori sú už niekoľko rokov zakázané. Našli sa už dokonca aj v materskom mlieku Eskimáčok.

Výskum obsahu jedovatých látok u mäsožravých veľrýb, ktoré nepohrdnú ani chobotnicami či vodným vtákmi a často sa ich korisťou stávajú aj menšie nie veľmi nebezpečné žraloky, viedol vedecký tím podporovaný organizáciou, v súčasnosti známou len pod skratkou WWF. Predtým však niesla celý názov World Wide Fund for Nature.
 

„Tento výskum znovu potvrdil, že Arktída je stokou chemikálií,“ hovorí manažér WWF Colin Butfield. „Chemikálie z produktov, ktoré každodenne doma používame, arktickú prírodu kontaminujú,“ dodal. Zároveň vyzval ministrov Európskej únie, ktorí tento týždeň zasadajú v Bruseli, aby prijali tvrdé zákony týkajúce sa chemického priemyslu.

debata chyba