Zelená voda bude atraktívnejšia

V bezprostrednej blízkosti Nového Mesta nad Váhom sa nachádza jedno z najznámejších rekreačných stredísk s prírodnou vodnou plochou na západnom Slovensku pre farbu vody nazývané Zelená voda.

10.05.2006 13:59 , aktualizované: 18.05.2006 05:37
debata

Vážske jazero vzniklo vďaka rozsiahlej ťažbe štrku. Aj keď ťažba ešte stále pokračuje, v súčasnoti sa oveľa viac využíva na letný oddych pri vode spolu s vodnými a športovými radovánkami, ako je plávanie, člnkovanie, kanoistika, vodný bicykel, minigolf, tenis, stolný tenis, cyklistika, rybárčenie a iné. Zelená voda pred viac ako desiatimi rokmi patrila medzi najlepšie vybavené rekreačné strediská aj s kvalitným kempom. V súčasnosti za modernými štandardmi zaostáva. Našťastie si to už uvedomuje aj mestské zastupiteľstvo v Novom Meste nad Váhom, ktoré celú záležitosť ohľadne tohto centra zobralo do svojich rúk a snaží sa ju riešiť. O najnovších aktivitách v súvislosti so Zelenou vodou sme hovorili so  zástupcom primátora Alexanderom Koreňom.

Mal by tu byť aqupark

“Zelená voda je prímestským turistickým strediskom, ktoré svojím významom presahuje hranice novomestského regiónu. Ide o letné rekreačné centrum, ktoré je využívané návštevníkmi nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech, Poľska, Maďarska, Nemecka prípadne ďalších krajín. Uvedomujeme si, že Zelená voda úplne nespĺňa podmienky atraktívneho strediska, ktoré by bolo celoročne navštevované. Naše aktivity preto smerujú k tomu, aby sme tu vybudovali rekreačné centrum tohto druhu. V súčasnosti hľadáme strategického investora, ktorý by vedel v tomto priestore v patričnej miere  celoročne využiť rekreačné priestory o rozlohe cca 11Ha, pričom by ich získal do dlhodobého nájmu,” konštatoval Alexander Koreň. Následne dodáva, aké predstavy  mestské zastupiteľstvo od tohto potenciálneho investora očakáva, prípadne čo konkrétne by na Zelenej vode malo byť celoročným lákadlom pre turistov. ”Chceme tu vybudovať rekreačné zariadenie, ktoré by spĺňalo kritéria aquaparku, ktorý by bol využívaný po celý rok. Toto rekreačné zariadenie, respektíve aquapark, by mal byť do určitej miery podobný tomu, aký sa nachádza v Senci.”

Napriek oprávneným nedostatkom, je Zelená voda stále jedným z najvyhľadáva­nejších letných turistických centier nielen v Trenčianskom kraji, ale smelo môžeme konštatovať, že na celom Slovensku. “Zelená voda je stále počas leta v slušnej miere navštevovaná. Napomáhajú  tomu aj rôzne podujatia. Treba spomenúť “Topvar rock fest”, ktorý je celoslovenským festivalom rockovej hudby. Kvôli nemu do Nového Mesta nad Váhom prichádzajú  tisíce návštevníkov, aby si pri atraktívnej hudbe a vode spríjemnili začiatok leta. Toto dvojdňové podujatie je neoficiálnym otvorením letnej turistickej sezóny. Počas nej prebiehajú ďalšie aktivity, napríklad discovečery, prípadne rôzne súťaže zábavného charakteru.”

Termálne pramene zatiaľ nie sú potvrdené

 Pred niekoľkými mesiacmi respektíve rokmi sa v súvislosti so Zelenou vodou hovorilo o existencii miestnych termálnych prameňov. “Prvý projekt  prestavby  Zelenej vody bol spájaný práve s týmito termálnymi prameňmi. Mal sa tu vystavať tzv. Ardealand. Práve v tomto projekte sa uvádzalo, že Zelená voda sa rozprestiera na tektonickom zlome, a vďaka nemu presakujú do nej termálne vody. Tento projekt vypracoval predchádzajúci nájomný majiteľ rekreačného strediska. Nesplnil však naše očakávanie pokiaľ ide o prevádzkovanie a pozitívne využívanie areálu. Preto sme s ním rozviazali nájomnú zmluvu. Nový prevádzkovateľ však nepotvrdil existenciu termálnych prameňov. Podmienkou dohody o novom prenájme bola realizácia geologického vrtu. Ten sa neuskutočnil a práve preto s ním bola zrušená nájomná zmluva. Doteraz sa existencia termálnych prameňov nedá potvrdiť ani vyvrátiť.” povedal zástupca primátora Nového Mesta nad Váhom. “Ďalšie zistenia ohľadom termálnych prameňov môžu súvisieť s novým potenciálnym nájomcom  No nielen to.

Prezentátor nového projektu na prenájom areálu má možnosť  ťažiť  z kladov veľkého rekreačného potenciálu Zelenej vody a to nielen z jej vodnej plochy a_bezprostredných priľahlých území, ale aj z pôsobenia v širšej regionálnej oblasti. Neďaleko je Beckov , v ktorom sa nachádza stredoveký hrad. Pričom Beckov sa  tiež snaží vo výraznej miere využiť územný priestor Zelenej vody, ktorý zasahuje aj do jeho katastra, pričom v mnohých aktivitách dokonca predbehol Nové Mesto nad Váhom. Spolupráca s ním je veľmi dobrá a naše snahy sa postupne spájajú do spoločného záujmu – prosperity Zelenej vody. Blízko Nového Mesta nad Váhom a Beckova je obec Kalnica, kde je vybudovaný skipark, na jeho trávnatom svahu sa dá lyžovať aj v lete. Ďaleko nie sú ani známe Čachtice s hradom a múzeom."

Chceme, aby sa vodáci vrátili

Zelená voda bola dlhodobo známa ako vodácke centrum. Konali sa tu dokonca aj majstrovstvá Slovenska v rýchlostnej kanoistike.  “S nevôľou som prijal rozhodnutie, že Slovenská kanoistická federácia presunula preteky rýchlostnej kanoistiky zo Zelenej vody do Zvolena.

Na druhej strane treba priznať, že vo Zvolene majú lepšie vybudovanú infraštruktúru, ako u nás. Naším záujmom však je opätovný návrat kanoistky na Zelenú vodu. Preto chceme vybudovať infraštruktúru a_lodenicu pre rýchlostnú kanoistiku. Čo neznamená len organizáciu športových podujatí, ale aj prilákanie vodákov zo Slovenska i_zo zahraničia,” povedal na záver viceprimátor Alexander Koreň”

 
debata chyba