Bezpečnosť: Bude ESP od roku 2012 povinné?

Zdá sa, že záväzok štátov Európskej únie znížiť do konca desaťročia počet usmrtených na cestách o polovicu, ostane už len na papieri.

03.06.2008 13:10
Audi RS6 havarované Foto:
Havária Audi RS6 vo Francúzsku. Vodič akoby zázrakom prežil.
debata

Európska komisia preto zvyšuje bezpečnostný tlak. Mimo iného aj  na výrobcov automobilov, aby od roku 2012 zaviedli do sériovej výbavy všetkých nových áut elektronický stabilizačný systém ESP.

Vo svojom snažení nie je sama. S podobným návrhom prišlo už vlani bezpečnostné konzorcium Euro NCAP, známe z vykonávania nezávislých bariérových testov automobilov.
 
Stabilizačný systém ESP, zabraňuje do veľkej miery  vzniku priečneho šmyku. Štúdie dokazujú, že riziko havárie vozidla s ESP je o 20 percent nižšie a na mokrej vozovke nižšie dokonca až o 32 percent.

V súčasnosti sú týmto systémom vybavené zväčša len vozidlá vyšších tried. Pre tie ostatné ho možno doobjednať v cene približne 20-tisíc korún (Škoda Fabia). Rozdiely vo vybavení ESP sú aj v jednotlivých štátoch. Euro NCAP uvádza, že Dánsko, Švédsko či Nemecko patria ku krajinám s najväčším podielom áut s ESP a, naopak, Holandsko, Malta a Írsko skončili medzi poslednými.

Európska komisia predpokladá, že ceny nových áut by mohli v súvislosti s povinným ESP  vzrásť priemerne o 200 eur. Nie je to málo, no rozhodne menej ako súčasná cena ESP na zoznamoch príplatkového vybavenia. Očakáva sa teda podobný efekt, ako v prípade nedávneho povinného zavedenia protiblokovacieho zariadenia ABS, ktoré ceny nových áut prakticky neovplyvnilo.

Dnes na cestách štátov únie zomiera ročne 42-tisíc osôb. Európska komisia predpokladá, že ESP by mohlo ročne v zachrániť  až 4-tisíc životov a znížiť počet závažných nehôd o 100-tisíc.

Návrh európskej komisie bude musieť ešte schváliť Rada EÚ a Európsky parlament.

Ako funguje ESP

Elektronický stabilizačný systém využíva  do určitej miery už existujúce bezpečnostné technológie vo vozidle. Najdôležitejšími sú protiblokovací systém ABS a protipreklzový systém TCS. Má však navyše snímač natočenia predných kolies a snímač priečneho zrýchlenia, ktorý  sleduje  pohyb vozidla pozdĺž jeho vertikálnej osi. Riadiaca jednotka má tak možnosť porovnávať 25-krát za sekundu vodičove pokyny so skutočným smerom jazdy. Ak elektronika zistí rozdiel, ESP zasiahne v zlomkoch sekundy cieleným pribrzďovaním kolies tak, aby znížila moment sily v priečnom smere.  Zásah ESP tým stabilizuje vozidlo a umožní vodičovi udržať si kontrolu nad riadením.

debata chyba
Články podľa značiek