redaktor ekonomického spravodajstva
Absolvent Fakulty žurnalistiky na Leningradskej štátnej univerzite (1977). Od začiatku novinárskej kariéry pracuje nepretržite v Pravde. Venuje sa pôdohospodárstvu (pôda od ochrany po predaj pozemkov, lesné hospodárstvo), obchod s potravinami, Záhrada - ako záľuba i poradenstvo, krásne záhrady úspešných ľudí, Víno ako staronový fenomén Slovenska, profily a rozhovory.
Dnes o našej plantáži vie celé okolie a ľudia z okresu Nové Zámky a Levice prichádzajú vo veľkom počte, tvrdí ovocinár Ivan Gombár.
JOZEF SEDLÁK: Z núdze je cnosť a zo súčasníkov, ktorí si rýchlo privykli na akciový potravinový blahobyt v réžii obchodných reťazcov, robí drahota praktických ľudí. Opäť sa stávame zberačmi plodov. Boli sme nimi pred desaťtisíc rokmi a sme nimi znova, lebo život - potraviny sú zo dňa na deň drahšie. Kilogram jahôd alebo čerešní po 10-12 eur je pre občanov s priemernými príjmami luxus.
Nedá sa dva razy vstúpiť do tej istej rieky, ani dva razy napiť toho istého vína. Meniacu sa podobu slovenského vína ukazuje 18. ročník Národného salónu vín.
Na rovinu treba povedať, že stojíme pred zmenou, aká tu ešte nebola, hovorí šéf potravinárov.
Slovenské mliečne výrobky majú len 49-percentné zastúpenie a mäsové iba 46 percent.
Patril do kategórie manažérov vizionárov.
Súťažilo 169 pív zo 36 pivovarov.
Jozef Bíreš vylučuje aj znižovanie DPH na potraviny.
JOZEF SEDLÁK: Žijeme v dobe extrémov, ale takmer na ne nereagujeme. A ak, tak až vtedy, keď sa prelomia hrádze.
Podnikať na Slovensku a potom ísť do politiky je nebezpečné.
Tatry nepatria ani pravici, ani ľavici, ale ľudu tejto krajiny, povedal raz Milan Koreň.
Lesník Milan Koreň ako vedec hľadal a vysvetľoval súvislosti, ktoré nám ostatným unikali.
Slúžil im oddane, vášnivo a obetavo. Nebol to márny život.
Ak je múka z našej pšenice o 15 centov za kilogram drahšia, je v tom zahrnutá istota spotrebiteľov, že dostáva kvalitu, hovorí farmár Kamil Boroš.
Ukrajinská pšenica je kvalitná. Netreba ju démonizovať, lebo ju kupujú aj Taliani aj Španieli, celá Európa, hovorí Levente Varga z mlynu Kolárovo.
Uvidíme, ako vyjde výsledok arbitrážnej vzorky. Keby tam tú látku nezistili alebo povedali, že pri tejto hladine sa to môže konzumovať, tak určite sa obrátime na Európsku komisiu, tvrdí Bíreš.
Do vinohradov a vinárstiev vstupuje nová generácia. Mladí vinári hľadajú nové štýly výroby vína, novú tvár, nový aromatický a chuťový prejav vína aj novú filozofiu predaja.
JOZEF SEDLÁK: Chceme vedieť, čo jeme. Do týchto pár slov by sa dal zhrnúť potravinový škandál okolo dovozu ukrajinského obilia.
Vlčan poprel vyhlásenia Becíka z Hlasu, prirovnal ich k šíreniu poplašnej správy a povedal, že rezort a jeho inštitúcie majú situáciu pod kontrolou.
Jarné mrazy sú už roky postrachom ovocinárov. Narobia obrovské škody. Oplatí sa vôbec pestovať ovocie? Marián Varga, prezident Únie ovocinárov, vraví áno, ale veľa vecí musíme zmeniť.
Verejnosť bude môcť vína ochutnať v Pezinku 28. a 29. apríla v Krušičovej kúrii.
Mimoriadnu pozornosťou vyvolala račianska Frankovka modrá 2018, ľadové víno.
"Problém je väčší, ako sa zdá,“ povedal Emil Macho predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
„Vstúpili sme do obdobia, aké si v mojej takmer polstoročnej ovocinárskej kariére nepamätám," tvrdí šéf Ovocinárskej únie.
Kritériom kvality slovenského vína by mal byť pôvod hrozna, kvalita vína a určite schopnosť spolupracovať, promovať – predstavovať naše víno ako víno slovenské, tvrdí prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov.