redaktor ekonomického spravodajstva
Absolvent Fakulty žurnalistiky na Leningradskej štátnej univerzite (1977). Od začiatku novinárskej kariéry pracuje nepretržite v Pravde. Venuje sa pôdohospodárstvu (pôda od ochrany po predaj pozemkov, lesné hospodárstvo), obchod s potravinami, Záhrada - ako záľuba i poradenstvo, krásne záhrady úspešných ľudí, Víno ako staronový fenomén Slovenska, profily a rozhovory.
Uvidíme, ako vyjde výsledok arbitrážnej vzorky. Keby tam tú látku nezistili alebo povedali, že pri tejto hladine sa to môže konzumovať, tak určite sa obrátime na Európsku komisiu, tvrdí Bíreš.
Do vinohradov a vinárstiev vstupuje nová generácia. Mladí vinári hľadajú nové štýly výroby vína, novú tvár, nový aromatický a chuťový prejav vína aj novú filozofiu predaja.
JOZEF SEDLÁK: Chceme vedieť, čo jeme. Do týchto pár slov by sa dal zhrnúť potravinový škandál okolo dovozu ukrajinského obilia.
Vlčan poprel vyhlásenia Becíka z Hlasu, prirovnal ich k šíreniu poplašnej správy a povedal, že rezort a jeho inštitúcie majú situáciu pod kontrolou.
Jarné mrazy sú už roky postrachom ovocinárov. Narobia obrovské škody. Oplatí sa vôbec pestovať ovocie? Marián Varga, prezident Únie ovocinárov, vraví áno, ale veľa vecí musíme zmeniť.
Verejnosť bude môcť vína ochutnať v Pezinku 28. a 29. apríla v Krušičovej kúrii.
Mimoriadnu pozornosťou vyvolala račianska Frankovka modrá 2018, ľadové víno.
"Problém je väčší, ako sa zdá,“ povedal Emil Macho predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
„Vstúpili sme do obdobia, aké si v mojej takmer polstoročnej ovocinárskej kariére nepamätám," tvrdí šéf Ovocinárskej únie.
Kritériom kvality slovenského vína by mal byť pôvod hrozna, kvalita vína a určite schopnosť spolupracovať, promovať – predstavovať naše víno ako víno slovenské, tvrdí prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov.
Šéf potravinárskej komory Emil Macho prízvukuje, že jediný, kto na tom zarobí, budú reťazce.
JOZEF SEDLÁK: Na zozname sietí sa ocitli potraviny, ktoré tam celkom prirodzene ľudia očakávali, ale aj také, bez ktorých sa zaobídu.
Reťazce nestratia ani euro, práve naopak, a budú to oni, ktorí budú vyzerať pred verejnosťou pekne, tvrdí Emil Macho v rozhovore.
Pred Španielmi sú síce Američania ako svetová dvojka a lídrom vo výrobe bravčoviny sú Číňania.
To, o koľko porastú spotrebiteľské ceny, závisí od toho, ako obchodné reťazce vstrebú rast cien suroviny. Tá medziročne zdražela o celé euro, z 1,20 na 2,28 eura.
Poľnohospodárstvo je biznis ako každý iný. V kapitalizme väčší postupne stále rastú a menší, pokiaľ sa nespoja, odpadávajú, hovorí Máčaj.
Je spotrebiteľ úplne bezbranný? Nie, veď cibuľa bola v minulosti bežne pestovanou zeleninou v každej slovenskej záhrade.
V konkurencii sveta sa najlepší slovenskí vinári nestratili. Stojí za to pozrieť sa do výsledkovej listiny.
Slovensko poslalo do Bordeaux, kde sa stretlo vyše dvetisíc bielych, červených a ružových vín zo starého aj Nového sveta 230 vín z 37 vinárstiev.
„Už aj Česko, kam Slovensko tradične zeleninu vyvážalo, nás predbehlo v jej produkcii,“ priznáva smutný fakt šéf zeleninárskeho zväzu Šumichrast.
Dobré maslo je vyrobené len z mliečneho tuku s tučnosťou od 80 do 90 percent,
Napríklad v Bille je akcia na 250-gramové Babička maslo z levickej mliekarne až do výšky 51 percent. Čiže z predchádzajúcej ceny 3,99 eura kleslo v zľave na 1,95 eura.
Prinieslo obnovenie kapitalizmu a vstup Slovenska do Európskej únie a tým do globálnej ekonomiky sveta niečo, s čím sme nerátali?
JOZEF SEDLÁK: Spotrebiteľ ostro sledujúci zľavy potravín. Taký je súčasník, ktorého zrodili a vychovali na svoj obraz moderný obchod a spolu s ním stále za potrebami ľudí zaostávajúce príjmy.
Dočká sa Slovensko nižších cien chleba a múky po žatve? To všetko ukáže ďalší vývoj vojny na Ukrajine a priebeh počasia.