Symbolom Ruska nie je Kremeľ, ale jazero Bajkal

Symbolom Ruska vraj nie je moskovský Kremeľ a priľahlé Červené námestie, ale sibírske jazero Bajkal - aspoň podľa názoru samotných Rusov opýtaných v prieskume štátnej agentúry VCIOM.

08.10.2013 06:00
bajkalske jazero Foto: ,
V ankete o symbol Ruska zvíťazilo Bajkalské jazero.
debata

Prieskum bol asi myslený aj ako alternatíva na hlasovanie v súťaži Rusko 10, z ktorého má vzísť poradie symbolov krajiny, a jedným zo silných favoritov na konečné víťazstvo je aj moslimská mešita.

Pri vlastnom výbere z prírodných a architektonických skvostov najviac Rusov, 20 %, za symbol Ruska označilo Bajkal. O tri percentá menej volilo Kremeľ, ale bez konkrétneho určenia a podobných mestských pevností je v Rusku veľa.

Kremeľ už pre Rusov nie je symbolom Ruska,... Foto: SHUTTERSTOCK, Shutterstock
kremel shutterstock Kremeľ už pre Rusov nie je symbolom Ruska, predbehlo ho sibírske jazero Bajkal.

Boduje aj Petergof

Medzi najväčšie pamiatky krajiny prieskum zaradil tiež cársky zámok Petergof pri Petrohrade, Mamajevovu mohylu, kde sa počas stalingradskej bitky odohrávali najzúrivejšie boje a tamojšiu monumentálnu sochu Matka vlasť volá, múzeum Kiži na Onežskom jazere či moskovské pamätihodnosti, ako je Červené námestie, katedrála Krista Spasiteľa či chrám Vasila Blaženého.

Problémy s mešitou v Groznom

Aj pri výbere zo symbolov, ktoré vedú v súťaži Rusko 10, jednoznačne vyhral Bajkal s priazňou troch pätín opýtaných. Naopak, len 6 % Rusov bola podľa VCIOM ochotných ako symbol Ruska akceptovať obriu mešitu, ktorú čečenský vládca Ramzan Kadyrov dal vybudovať v Groznom.

Mešita v Groznom, ktorú dal vybudovať čečenský... Foto: wikipedia
mesita v groznom wikipedia Mešita v Groznom, ktorú dal vybudovať čečenský vládca Ramzan Kadyrov.

V samotnej súťaži Kadyrovova mešita v augustovom kole dva týždne viedla, v poslednej chvíli ju však predbehla iná stavba. Kadyrov sa podľa médií nesmierne nahneval, súťaž pohanil ako otvorený podvod, pohrozil podaním trestných oznámení a požadoval od mobilných operátorov, aby vrátili peniaze, ktoré zinkasovali z esemesiek hlasujúcich pre mešitu. V Groznom potom dav Čečencov vrhal vajcia na kancelárie operátorov. Organizátori súťaže radšej pripustili, že došlo k technickým chybám a sľúbili, že nezapočítané hlasy pripočítajú ku konečnému výsledku.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Kremeľ #symbol #Bajkal #Bajkalské jazero