Na dovolenke sa oplatí používať skôr kartu

, 04.06.2014 06:00
suveníry - dovolenka - nákup suvenírov
Ako platiť v zahraničí pri nákupoch? Autor:

Je výhodnejšie brať si na dovolenku hotovosť alebo radšej používať kartu?

Táto dilema nemá jednoznačnú odpoveď. Bez hotovosti sa úplne nezaobídete, no neodporúča sa nosiť so sebou veľké sumy.

Otázkou je tiež, či zháňať pred odchodom národnú menu, alebo si zameniť eurá na mieste. Platby kartou sú bezpochyby najlepšou voľbou, no medzi rôznymi druhmi kariet sú rozdiely, ktoré vás na poplatkoch môžu vyjsť draho.

Najbezpečnejšie je platiť na dovolenke kartou u obchodníka všade, kde to je možné. Platby v obchode, hoteli či reštaurácii všetkými kartami sú vždy bez poplatku. A to bez ohľadu na krajinu, v ktorej dovolenkujete. Samozrejme, bez hotovosti sa úplne nezaobídete: drobné nákupy na ulici či trhu alebo v menších reštauráciách kartou nezaplatíte. V nijakom prípade sa neoplatí nosiť so sebou veľkú hotovosť. Ak už patríte k typom, ktoré sa cítia istejšie s dostatočnou sumou v peňaženke, treba využiť izbový alebo hotelový sejf a brať si so sebou len toľko, koľko budete potrebovať.

Pozor na kreditku

Ruku na srdce: kto z nás pri nákupoch rozlišuje debetnú a kreditnú kartu? Pri platbách v obchode to problém nie je, horšie je to už pri výbere z bankomatu. Kreditná karta má štandardne vyšší poplatok (2 % zo sumy, minimálne 3 až 5 eur) ako debetná karta, čiže karta vydaná k vášmu bankovému účtu. Pri debetnej karte býva bežne poplatok za výber nízky (okolo eura), prípadne takmer nulový, ak využijete bankomat finančnej skupiny, kam patrí aj vaša banka alebo máte dostatočný obrat na účte. No pozor, existujú výnimky.

„V niektorých bankách zaplatíte vysokú sumu za výber z bankomatu s oboma kartami, v iných je použitie karty k účtu oveľa výhodnejšie. Preto je dôležité pred odchodom na dovolenku nazrieť do sadzobníka poplatkov všetkých bánk, od ktorých máte platobné karty a zobrať si na dovolenku karty s najvýhodnejšími poplatkami za výber. A, samozrejme, uistiť sa, že na účte máte dostatok peňazí. Karta k účtu vám totiž na rozdiel od kreditnej "na sekeru“ peniaze nevydá," vysvetľuje Peter Veselý z OVB Allfinanz Slovensko.

Ideálne je mať pri sebe kombináciu Mastercard/Maestro a VISA, pretože sa môže stať, že jeden z platobných systémov bude dočasne nedostupný práve vtedy, keď budete chcieť platiť. A s kartou treba vždy zaobchádzať opatrne: ideálne je mať jednu vždy v izbe, keď máte druhú kartu pri sebe. A, samozrejme, nemať PIN poznačený ani na karte, ani v peňaženke.

Platenie cez „kopirák“

Na odľahlých turistických miestach sa vám stále môže stať, že sa stretnete s mechanickými terminálmi, takzvanými imprintermi. Sú to terminály, ktoré nemajú žiadne spojenie s bankou na overene vašich údajov a fungujú ako mechanický „kopirák“: obchodník prekopíruje údaje na karte a vy doklad podpíšete. Ak cestujete do exotických oblastí alebo na odľahlé ostrovy, určite noste so sebou embosovanú kartu (s vystúpenými číslami a písmenami).

Kde vziať hotovosť?

Bulharské levy, rumunské lei či turecké líry zo slovenských bánk takmer vymizli. Častejšie sa stretnete s možnosťou zameniť si chorvátske kuny. Ak sa cítite lepšie s lokálnou menou v peňaženke už v momente, keď prekročíte hranice, hľadajte vhodnú banku dostatočne vopred. Pri výmene peňazí počas dovolenky sledujte nielen kurz, ale aj poplatky.
„Ideálne je spýtať sa v zmenárni, koľko dostanete napríklad za 100 eur a porovnať si podmienky viacerých zmenární aj bánk v mieste dovolenky. Výmene peňazí v hoteli sa radšej vyhnite, je to vždy najdrahší spôsob,“ dodáva P. Veselý. „Mince pred odchodom z dovolenky miňte, pretože slovenské banky vám ich nezamenia. Okrem toho (najmä pri exotických krajinách) nikdy neviete, či o rok bude ešte platiť pôvodná mena, prípadne či bude mať rovnakú hodnotu.“

Čo urobiť pri krádeži kariet:

Ak zistíte, že vám chýba platobná karta, treba ju okamžite zablokovať. Pri debetnej karte platí ochrana od okamihu nahlásenia, drahšie karty (typicky zlatá, platinová) mávajú poistenie ochrany pred zneužitím karty, ktorá kryje neoprávnené transakcie 24 hodín pred nahlásením. Akúkoľvek neoprávnenú platbu po nahlásení odcudzenia vám banka musí bezodkladne vrátiť na účet a sama si vymáha platbu od inštitúcie, v ktorej bola vaša karta zneužitá.
"Základom každej úspešnej reklamácie neoprávnenej platby je, že transakcia nebola potvrdená platným PIN kódom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dovolenka #karta #platba #leto 2014 #hotovosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku