Po 70 rokoch vlak opäť prepojí České a Saské Švajčiarsko

Od 5.júla bude po 70 rokoch obnovená železničná trať medzi Českým a Saským Švajčiarskom. Vlaky po novom pôjdu medzi mestami Dolní Poustevna, Sebnitz, Bad Schandau a Děčínom. Oblasť národného parku tak bude dostupná z vlakových staníc a Šluknovský výběžek bude mať priame spojenie do hlavných východzích turistických stredísk, ako sú napríklad Hřensko a Bad Schandau. Oznámila to agentúra CzechTourism.

19.06.2014 06:00
České Švajčiarsko, Pravčická brána Foto:
Pravčická brána v Českom Švajčiarsku.
debata (2)

Nové cezhraničné železničné spojenie bude mať kľúčový význam z hľadiska rozvoja turistickej infraštruktúry. „Vlak obkrúži celý národný park od Děčína cez Krásnu Lípu, po Šluknovský výběžek do Bad Schandau a naspäť Labským dolom sa bude vracať. Celý národný park tak bude dostupný po koľajach. Bude to mať veľký význam pre vymýšľanie ďalších turistických ciest a trás,“ uviedla Dana Štefáčková z obecne prospešnej spoločnosti České Švýcarsko.

Tento rok tiež návštevníci budú môcť po prvý raz vyraziť s tabletmi či smartfónmi na prvý virtuálne náučný chodník v Českom Švajčiarsku. Chodník má 20 zastavení – úvodné je v Jetřichoviciach pri informačnom stredisku. Chodník je dlhý 8,2 km, ide o okruh po žltej smerom Tokáň a späť cez Purkartický les a Balzerovo ležení po červenej.

Pre zobrazenie informácií a súťažných otázok pozdĺž chodníka potrebujú návštevníci mobil alebo tablet s prístupom na internet. Cez QR kódy či NFC tagy, ktoré sú umiestnené na malých tabuľkách pozdĺž trasy, sa potom dostanú k jednotlivým textom a otázkam. Návštevník sa na chodníku dozvie informácie o histórii vývoja lesných společenstiev, druhov stromov v lokalite či o zmenách v zložení lesa, ku ktorým došlo zásahmi človeka.

Britské nakladateľstvo Bounty Books tento rok... Foto: Daniela Sedláková
ceske luka Britské nakladateľstvo Bounty Books tento rok pridalo České Švajčiarsko k 500 miestam v divočine, ktoré stojí za to navštíviť.

Britské nakladateľstvo Bounty Books tento rok pridalo České Švajčiarsko k 500 miestam v divočine, ktoré stojí za to navštíviť. V populárnej cestovateľskej edícii „Must-visit 501“ ho zaradilo do novej publikácie „Wild places“ vedľa Yosemitského národného parku v USA, juhoamerických Galapágov, Broumovských stien a slovenských Pienin a Malej Fatry.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #vlak #České švajčiarsko #Saské Švajčiarsko #prepojenie #Bad Schandau #Šluknovský výběžek