Severný Spiš je stvorený pre milovníkov prírody a histórie

Perla Slovenska, čo sa týka krás prírody, histórie, možností športového vyžitia či kúpeľných pobytov. Takto sa dá opísať región severného Spiša a Pienin.

05.07.2014 06:00
plť, Spiš, goral Foto:
Veľkým zážitkom je splav rieky na tradičných goralských pltiach.
debata (1)

Lákavá história

Keď sa dostanete do okolia Starej Ľubovne, určite nevynechajte tretí najnavštevovanejší hrad na Slovensku – Ľubovniansky hrad. V minulosti bol významným miestom pre kráľovské rodiny v Európe. V jeho útrobách sa uchovávali poľské korunovačné klenoty, konali sa tu stretnutia šľachty a panovníkov z Poľska, Uhorska a zo Španielska.

Krásne sú panoramatické výhľady z veže Ľubovnianskeho hradu. Práve tu bol kedysi väznený aj slávny dobrodruh, cestovateľ, vojak a kráľ Madagaskaru – Móric Beňovský. Vyviazol len vďaka oddanosti a vynaliezavosti svojej manželky, ktorá mu pomohla z uzavretej veže utiecť.

Z veže hradu je možné vidieť ako na dlani mesto Stará Ľubovňa, krásne prírodné scenérie, ale aj skanzen, ktorý je ďalšou zastávkou pri poznávaní života našich predkov. V domčekoch skanzenu je aj dnes cítiť ťažký život, no aj skromnosť a spokojnosť s tým, čo si dokázali títo ľudia počas niekoľkých rokov v studenom regióne postaviť, vyrobiť, vypestovať a zužitkovať. Najväčším lákadlom expozície je národná kultúrna pamiatka – drevený kostolík z Matysovej.

Pre lepšie zžitie sa so životom našich predkov je dobré navštíviť aj Dom ľubovnianskeho mešťana. Ten ponúka pravý obraz života mešťanov, štýlu bývania a dobového oblečenia. Súčasťou expozície je aj mincovňa, kde sa razí ľubovnianska mena – Ľubovniansky zlatý a Ľubovniansky medenák. Tieto mince si máte možnosť vlastnoručne vyraziť.

Ľubovnianske podhradie dopĺňa Stredoveký vojenský tábor. Miesto, kde ucítite silu výstrelu z dela a ovzduším sa preženie dymový oblak spáleného pušného prachu. Čaká vás ubytovanie v historických stanoch, streľba z luku, kuše, jazda na koni, sokoliari, stredoveké jedlá a ďalšie atrakcie, ktoré pocítite na vlastnej koži.

Mysteriózne múzeum navštívite v Červenom Kláštore, kde pôsobil lietajúci mních Cyprián. Kamaldulský mních bol prvým známym zberateľom rastlín a časť svojho života prežil práve v Červenom Kláštore. Do svojho herbára, ktorý zostavil v roku 1764, zozbieral a popísal 265 rastlín z Pienin a okolia. Bylinky sa v Červenom Kláštore pestujú dodnes. Ďalšie tradície severného Spiša možno spoznať v obci Hniezdne. Nestville Park tu otvoril veľkolepú expozíciu tradičných remesiel v regióne severného Spiša v oblasti pestovania a spracovania obilia. Na obdiv tu je vstavený aj vôbec najväčší drevený vyrezávaný obraz v Európe.

Malý krásny národný park

Región severného Spiša a Pienin má veľa prírodných lákadiel a je ako stvorený na pešiu turistiku. Nachádza sa tu 222 kilometrov značených turistických chodníkov od skalných bral Pienin až po zelené poľany Ľubovnianskej vrchoviny a Spišskej Magury. Sú ideálnym miestom na ľahké a stredne náročné túry. Počas výletov do najmenšieho národného parku na Slovensku môžu návštevníci splaviť rieku Dunajec, a to najväčším prielomom v strednej Európe.

Veľkým zážitkom je splav rieky na tradičných goralských pltiach, ale pre lepší adrenalín je možné na rieke aj raftovať. Aj názov oblasti – Pieniny – pochádza od rieky, ktorá sa tu krásne pení. Po náročnom splave môžu návštevníci doplniť energiu a pochutiť si na tradičných goralských jedlách na Chate Pieniny.

Krásny prielom môžu návštevníci rovnako prejsť aj na bicykli. Severný Spiš ponúka navyše aj 22 kilometrov vyznačených cyklistických trás s rôznou náročnosťou a budujú sa ďalšie. Ide o technicky nenáročné trasy vhodné pre horské bicykle, so spevneným lesným povrchom, prípadne asfaltom. Po trase si môžu cykloturisti oddýchnuť na viacerých oddychových zónach ľubovnianskeho lesoparku či „vyšliapať“ až na známy vrch Osly.

Bohatstvo prameňov

V regióne severného Spiša a Pienin nie je ťažký priemysel. Oblastná organizácia cestovného ruchu severný Spiš a Pieniny (OOCR) sa to snaží zmeniť na výhodu postupným budovaním značky „Najzdravší región Slovenska“. A to sa odzrkadľuje aj v budovaní turizmu. Región severného Spiša a Pienin je bohatý na množstvo minerálnych prameňov, ktoré majú priaznivé účinky na rôzne časti ľudského organizmu a sú veľmi prospešné pri liečení viacerých chorôb.

Júlové podujatia

Ružbachy Beach Open 2014

5. 7. – Cyrilo-metodské slávnosti v Ľubovnianskom skanzene

  • Slávnostná liturgia pri príležitosti 1 150. výročia príchodu vierozvestcov sv. Cyrila a sv. Metoda na Veľkú Moravu a 180. výročia postavenia matysovského chrámu.
  • 19.00 h – gréckokatolícka liturgia v Kostolíku sv. Michala Archanjela v skanzene
  • 20.00 h – vystúpenie mužského speváckeho zboru Rusinija
  • Kde: Ľubovniansky skanzen, Stará Ľubovňa
  • E-mail: info@visitspis.sk, muzeum@slnet.sk
  • Web: www.visitspis.sk, www.muzeumsl.sk

14. – 20. 7. – Rozprávkový muzikál na hrade Ľubovňa O Planetárovi

25. 7. – Hana bál

25. – 27. 7. – Hradné slávnosti na hrade Ľubovňa

26. 7. – Nočná prehliadka hradu Ľubovňa so šľachtickými rodmi

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Dunajec #spiš #Pieniny #Stará Ľubovňa #Ľubovniansky hrad #Červený kláštor #Ľubovnianska vrchovina #Spišská Magura