Liptov chystá novinky pre cyklistov

, 09.07.2014 06:00
cyklistika, Liptov, bicykle, leto
Liptov sa mení na cyklistický región. Autor:

Liptov sa mení na cyklistický región. Svedčia o tom nielen desiatky kilometrov novo vyznačených trás, ale aj ďalšie skvalitnenie služieb pre cykloturistov. Môžu sa totiž tešiť na obsažnejšiu mapu všetkých cyklotrás a zároveň mobilnú aplikáciu v podobe digitálneho sprievodcu.

V Liptove bude 67 km nových trás a spolu dosiahnu dĺžku 770 km. „Chceli sme zatraktívniť najmä okolie Liptovskej Mary, ktoré poskytuje nádherné scenérie a výborné podmienky na cyklistiku. Výhodou je, že trasa sa vyhne frekventovaným cestám a tým bude aj bezpečnejšia. Ďalšie trate privedú milovníkov športu na dvoch kolesách do Čutkovskej a Žiarskej doliny,“ informuje Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov.

Začiatkom roka schválila vláda novú národnú cyklostratégiu, podľa ktorej chce do roku 2020 každoročne investovať dve až tri eurá na každého obyvateľa do cyklodopravy. Do konca tohto programu by preto malo na celom Slovensku vzniknúť okolo tisíc kilometrov nových cyklotrás.

„Cyklodoprava je nielen zdravá, ale aj ekologická, navyše v tejto oblasti máme stále veľký potenciál, čo sa týka rozvoja cestovného ruchu. Podľa prepočtov, ktoré robili európski odborníci, sa každé tri eurá investované do rozvoja cyklodopravy vrátia vo forme piatich eur, ktoré sa ušetria v zdravotníctve a iných oblastiach,“ vyratúva minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.

Liptov preto chce ísť príkladom a cyklistom mieni dopriať. Svedčí o tom aj zlepšená mapa cyklistických trás, ktorá bude tvoriť prílohu časopisu Biker a zadarmo ju dostanú pre svojich hostí aj ubytovatelia, ktorí sa zapojili do systému Liptov Region Card.

Návštevníci regiónu určite ocenia aj novú mobilnú aplikáciu s prezentáciou všetkých cyklotrás „Ide o úplne novú webovú a mobilnú aplikáciu ponúkajúcu interaktívne mapy s veľkým množstvom informácií o atrakciách, trasách, komerčných a nekomerčných prevádzkach v okolí. Poradí kedy, kde a čo sa dá robiť v regióne Liptov počas celého roka. Ponúka veľké množstvo turistických a cyklistických trás, informácie o lanovkách, bazénoch, reštauráciách, hoteloch doprave a podobne. Využití je naozaj veľmi veľa a každý si môže nájsť to svoje,“ vysvetľuje manažérka TOP stredísk OOCR Region Liptov Petra Šuhajdová.

Leto v Liptove bude bohaté aj na rôzne cyklistické podujatia. Kto má záujem, môže sa začiatkom júna zapojiť do 7. ročníka akcie Cez Slovensko na bicykli za 4 dni, ktoré propaguje nezlomnú vôľu hendikepovaných ľudí a ich snahu prejsť na bicykli krajinu v sprievode známych osobností. V polovici augusta zasa vyrazia na trať účastníci Cykloturistického maratónu po stopách Martina Rázusa.

„Za návštevu rozhodne stoja aj oba liptovské bike parky – v Jasnej a na Malinom Brde, ktoré na leto chystajú množstvo noviniek, súťaží, festivalov či dokonca výučbu zjazdového bicyklovania,“ dopĺňa Šuhajdová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#cyklotrasy #Cyklisti #leto 2014 #Liptov #Liptov Region Card #cykloturisti #Liptovská Mara #Čutkovská dolina #Žiarska dolina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku