Zrodu myšlienky Gotickej cesty predchádzal zvyšujúci sa záujem turistov o historické a prírodné krásy v oblasti Gemera a Spiša ešte v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. V rokoch 1995 a 1996 preto vytvorili pracovnú skupinu odborníkov zo spomínaných regiónov a zhodli sa na vytvorení nového produktu, ktorý bude zastrešovať a predstavovať všetky turistické atrakcie v jednom balíku. Pomenovali ho Gotická cesta. Preto gotická, lebo jej súčasťou je viacero zachovaných historických pamiatok, najmä kostolov, zo 14. a 15. storočia s prvkami gotickej architektúry.
Podľa materiálu o Gotickej ceste, ktorý vypracoval predseda občianskeho združenia Gotická cesta Miroslav Boldiš, je táto cesta prvou tematicko-poznávacou turistickou cestou svojho druhu nielen na Spiši a v Gemeri, ale na území celého Slovenska.
„Prvá etapa tejto turistickej cesty je okruhom s dĺžkou 276 kilometrov a predstavuje kultúru a pamätihodnosti v 24 obciach a deviatich mestách. Turisti sa na Gotickej ceste môžu orientovať vďaka 266 orientačným a informačným tabuliam. Informácie možno nájsť v 33 obciach a mestách a piatich okresoch v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji,“ informuje Boldiš.
K najvýznamnejším chráneným historickým územiam, ktorými cesta vedie, patria pamiatkové rezervácie Levoča a Spišská Kapitula. Sú na nej aj pamiatky zo Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V tejto skupine je Spišský hrad, Spišská kapitula, Spišské Podhradie či Žehra. Spišský hrad je najväčšou dominantou spájajúcou regióny Spiš a Šariš a je nielen dokladom vývoja architektúry v období od 12. do 18. storočia u nás, ale svojou rozlohou prevyšujúcou štyri hektáre je najväčším hradným komplexom na Slovensku a jedným z najväčších v Európe.
Gotická cesta prechádza aj jedenástimi pamiatkovými zónami, napr. Spišskou Novou Vsou, Spišským Podhradím, Rožňavou či obcou Štítnik, ale aj popri trinástich národných kultúrnych pamiatkach. Okrem iných aj popri Chráme sv. Jakuba v Levoči, hrade Krásna Hôrka, kaštieli a historickom parku v Betliari alebo kostolov v Koceľovciach, Ochtinej, Šiveticiach, vedie aj okolo Prvého slovenského gymnázia v Revúcej či popri zrúcaninách Muránskeho hradu.
Charakteristické tabule zavedú turistov aj do zaujímavých chránených území a národných parkov Slovenský kras a Muránska planina. Jej súčasťou sú aj jaskyne ako Ochtinská aragonitová, Gombasecká, Jaskyňa Domica či Krásnohorská jaskyňa.
Na ceste sa stretnete aj s ďalšími pamiatkami, ako je vysoká pec v Sirku, kaštieľ Coburgovcov v Jelšave či rotunda v Šiveticiach. Spestrením môže byť zastávka vo Vrbovciach v okrese Rimavská Sobota, kde drevorezbár Dušan Šarkan vystavuje v záhrade pri svojom dome jeden z najväčších slovenských betlehemov.
Andrea Moravčíková z Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici, pracoviska v Lučenci, upozorňuje aj na jedinečnosť starých gotických kostolíkov v Gemeri, ktoré sú tiež súčasťou Gotickej cesty. „K naozaj výnimočným patria kostolíky v Hrachove, Rimavskej Bani, Rimavskom Brezove, Kyjaticiach alebo v Malých Teriakovciach. Posledný menovaný je zaujímavý kostolným mobiliárom, ktorý tvoria lavice, oltár, kazateľnica a strop. Práve osemuholníkový strop z konca 16. storočia je na Slovensku jedinečný,“ zdôraznila Moravčíková.
Kam na výlet: 5 tipov nadnes
V stredu si prečítajte: Malý Dunaj. Veľké vodné dobrodružstvo