Pre ľudí, ktorí berú pádlo do ruky po prvýkrát v živote, je najvhodnejší úsek z Eliášoviec do Jelky, ktorý sa dá pohodovým tempom zvládnuť za dve hodiny. S predĺžením do Blahovej je to asi päť hodín. „Je to pekná pokojná trasa, netreba tu prenášať loď a navyše je tam atrakcia – vodný mlyn v Jelke,“ naznačil Martin Vahančík, majiteľ spoločnosti Pozicovnalodi.sk.
Na tomto krátkom úseku si to užijú aj rodičia s najmenšími deťmi. Podľa Vahančíka chodia na vodu bežne dvojročné či dokonca ročné deti. Samozrejmosťou pre každé dieťa by mala byť vesta. Pre najmenších je určená špeciálna vesta s golierom, ktorá v prípade nehody udrží hlavičku nad vodou. „Väčšinou si rodičia nosia svoje vesty, ale vieme ich požičať,“ ubezpečil. Posádka by sa mala obliecť športovo, do člnov stačia obyčajné botasky.
Pri slnečnom takmer bezoblačnom počasí netreba zabúdať na okuliare, čiapky a šatky na hlavu a opaľovací krém. Niektorí to podcenia a potom vystupujú z kanoe ako skutoční „červenokožci“. Jeden z najpohodovejších splavov na Slovensku môže prekaziť ešte nadmerné množstvo alkoholu a tiež „borci“ na vodných skútroch. „Táto aktivita je nelegálna, nie je to totiž vnútrozemská vodná cesta, preto zakaždým voláme políciu,“ upozornil skúsený vodák.
Nalodiť a vylodiť sa dá minimálne na deviatich miestach. Pred Jelkou a Eliášovcami je to Tomášov a Bratislava, ďalej je to v Blahovej, Jahodnej, Topoľníkoch, Kolárove a nakoniec v Komárne. Tu všade sa dá kempovať, platí sa približne rovnako, asi tri eurá na osobu na jednu noc. Kto sa chystá na niekoľkodňový splav, nemusí si pripravovať veľké zásoby jedla, pretože pozdĺž celého Malého Dunaja sú reštaurácie. Pri Jelke sa oplatí ochutnať rybie špeciality.
Malý Dunaj meria asi 128 kilometrov a zdatnejší vodáci ho splavujú z Bratislavy až do Komárna, čo zaberie približne týždeň. Akurát úsek od metropoly po Tomášov je najšpinavší. Vo vode je veľa odpadkov a pri Novej Dedinke treba lode prenášať asi 500 metrov, čo nemusí byť pre niektorých veľmi pohodlné. Za Tomášovom to však naozaj stojí za to. Rieka sa začne „strácať“ v lužnom lese, prúd sa mierne zrýchli a podľa niektorých vodákov je práve tento úsek z Tomášova do Eliášoviec (asi 4 hodiny) tým najkrajším a najdivokejším na Malom Dunaji.
Výhľad z člna je jedinečnou príležitosťou na pozorovanie vzácnych druhov. „Počas splavu bežne vidíme volavku purpurovú. Dá sa zazrieť aj bocian čierny, rybárik. A počas uplynulej zimy som tu prvýkrát po dlhom čase uvidel stopy bobra, pravdepodobne sa sem rozšíril od Čiernej vody. Bobor bol na Malom Dunaji kedysi hojný, ale ľudia ho kompletne vyhubili,“ podotkol Vahančík.
Komu pádlovanie príliš nevonia a radšej spoznáva krajinu zo sedadla bicykla, môže si urobiť zaujímavú cyklotrasu za starými drevenými mlynmi. Okrem Jelky je pekný zachovaný mlyn v Tomášikove. Na brehu je prírodné táborisko olemované starými vŕbami. Ďalší mlyn je skrytý za obcou Dunajský Klátov na Klátovskom ramene. Vodnú hladinu v jeho blízkosti zakrývajú biele lekná a žlté leknice. Aj vďaka priezračnej vode je toto rameno bohaté na život, hniezdi tu asi 70 druhov vtákov. Výskumníci tu dokonca objavili dosiaľ neznámy druh chrobáka.
Krátko pred koncom splavu alebo cyklovýletu z Bratislavy do Komárna môžu turisti obdivovať posledný zachovaný lodný mlyn v Kolárove, ku ktorému vedie tiež unikátna krytá drevená lávka. Niektoré zdroje ju označujú za najdlhšiu v strednej Európe. Plávajúcich mlynov bolo kedysi veľa. Kotvili pri každej väčšej obci a dokázali sa na rozdiel od kolových mlynov lepšie prispôsobovať kolísajúcej hladine riek a efektívne tak využívali silu vody.
Kam na výlet: 5 tipov nadnes
Vo štvrtok si prečítajte: Bzovské lesy skrývajú unikátnu kaplnku