Atraktívne zážitky pre prázdninujúce deti, ale aj ostatné vekové kategórie pripravilo bojnické Múzeum praveku. V sprievode animátora môžu navštíviť miesta, kde kedysi naozaj žili neandertálci. Obývali jaskyňu, ktorá je tu doteraz, nachádza sa asi 50 metrov od hlavného námestia. Len taká krátka vzdialenosť delí 21. storočie od pravekého sveta. Okolie jaskyne je zarastené stromami a kríkmi, aké tu rástli kedysi, a touto džungľou vedú úzke chodníky. Mimoriadnym zážitkom bývajú nočné prehliadky.
„Nočné prehliadky originálneho územia bojnických neandertálcov trvajú asi hodinu. Jeho zákutia si návštevníci prezrú v sprievode lektora pri svetle horiacich fakieľ a občas aj v prítomnosti záhadných poletujúcich netopierov, ktorú tu žijú od pradávnych čias. Nočné putovanie s horiacim ohňom po pravekom areáli neandertálcov má neopakovateľnú, tajomnú atmosféru,“ vraví Emil Medera, správca areálu.
Múzeum praveku v okolí Prepoštskej jaskyne vzniklo v roku 2007. Samotná jaskyňa je chránenou prírodnou pamiatkou, jej okolie vyhlásili za ochranné pásmo. Podrobnejšie informácie záujemcovia nájdu na webovej stránke www.muzeumpraveku.sk.
Zoologická záhrada v Bojniciach je najstaršou na Slovensku, pre verejnosť je otvorená už takmer 60 rokov. Odvtedy jej bránami prešlo vyše 20 miliónov návštevníkov. Jej súčasťou je detská zoo, čo je oddelenie, kde chovajú rôzne druhy domácich zvierat, ktoré môžu deti bez obáv pohladkať. Bojnická zoo ako jediná na Slovensku chová slony. Slonice Maja a Gula tu žijú už 30 rokov. Pochádzajú z afrického štátu Zimbabwe, kde ich odchytili v prírode ako opustené mláďatá.
Unikátny je tiež chov orangutanov, pred piatimi rokmi sa páriku týchto bornejských ľudoopov narodil syn Kiran. Stále žije so svojimi rodičmi a návštevníkom sa stará o program, vystrája ako všetci pubertiaci. Na Slovensku iba v Bojniciach môžete vidieť lemury, guerézy a mimoriadne vzácne mačiaky Rolowayove. Pre deti je veľkým miláčikom minikoník Appaloosa. Dospelé koníky sú vysoké len 70–80 centimetrov. Majestátnym obyvateľom bojnickej zoo je Aslan, krásny exemplár leva berberského, ktorý v prírode celkom vyhynul. V zoologických záhradách ich žije asi 80.
„Vybudovali sme nový výbeh pre levy, Aslan si naň ešte len privyká, 15. júla bol v ňom prvýkrát. Nový výbeh majú aj rysy. Novinkou je aj motýlia záhrada, ktorú sme otvorili začiatkom júla. Je to veľmi navštevovaná expozícia, krytou záhradou vedie chodník a okolo lietajú rôzne tropické druhy motýľov,“ predstavil novinky bojnickej zoo jej riaditeľ Milan Šovčík.
Do zoologickej záhrady prichádzate popri Bojnickom zámku. V 13. a 14. storočí to bol majetok Matúša Čáka Trenčianskeho, potom sa tu ako majitelia vystriedali viaceré šľachtické rody. Posledným šľachtickým majiteľom bol gróf Ján František Pálfi, ktorý sa rozhodol pôvodný hrad prestavať na romantický zámok.
Najnovšou atrakciou na zámku je obrovský 700-kilogramový luster, ktorý verejnosti sprístupnili len nedávno. Po zložitej reštaurátorskej práci sa dnes skvie na strope v Huňadyho sále. „Vysoký je 3,5 metra, široký vyše štyroch metrov, má dve poschodia, každé po desať ramien, spolu má 110 svietidiel. Je to drevorezbárska práca. Pochádza z polovice 18. storočia, je najväčším barokovým lustrom na Slovensku a patrí k najväčším takýmto lustrom v strednej Európe,“ dodal Ján Papco, riaditeľ Múzea Bojnice.
Najvzácnejším stromom v zámockom parku je lipa pred vchodom do zámku. Má približne 700 rokov a je to pravdepodobne najstarší strom na Slovensku. Podľa povesti ju zasadil Matúš Čák Trenčiansky v roku 1301. Kráľ Matej Korvín počas pobytu v Bojniciach organizoval pod ňou veľké hostiny a porady, preto dostala názov Lipa kráľa Mateja.
V blízkosti zámku je vchod do areálu termálneho kúpaliska Čajka. Ponúka tri bazény s termálnou vodou z neďalekého 36-stupňového prameňa. V plaveckom 50-metrovom bazéne má voda teplotu 24 až 28 stupňov Celzia, v detskom asi 30 stupňov.
O kúsok ďalej sa nachádzajú Kúpele Bojnice. Liečivá voda s teplotou 28 až 52 stupňov tu vyviera z deviatich prameňov. Jej zloženie umožňuje liečbu pohybového aparátu, ženských a nervových chorôb. Kúpele poskytujú aj týždňové, víkendové či redukčno-ozdravné pobyty.
Kam na výlet: 5 tipov nadnes





V pondelok si prečítajte: Kaplnka architekta Ladislava Hudeca, jediná jeho stavba na Slovensku