Ústredným pamätníkom, pri ktorom sa budú konať aj tohtoročné jubilejné oslavy Povstania, je Pamätník SNP v Banskej Bystrici. Je dielom architekta Dušana Kuzmu, dokončený bol v roku 1969. V pamätníku sa nachádza Múzeum SNP so zameraním na protifašistický odboj.
Múzeum má k dispozícii okolo 70-tisíc exponátov a asi 140-tisíc archívnych zbierok. Je v ňom aj knižnica s 20-tisíc knižnými titulmi. Vstupné do múzea je dve eurá pre dospelých. Študenti zaplatia za vstup euro, dôchodcovia nad 70 rokov 70 centov. Deti do šesť rokov a držitelia preukazov ŤZP majú vstup zadarmo. Pri pamätníku sa každoročne konajú centrálne oslavy SNP.
Len kúsok od Banskej Bystrice, v časti Kremnička, je ďalší významný pamätník pripomínajúci udalosti SNP. Pamätník navrhol architekt Dušan Jurkovič a postavili ho v roku 1949 nad masovým hrobom, pripomínajúcim jednu z najtragickejších udalostí vojnových čias. Bolo ňou beštiálne zavraždenie 747 ľudí, z toho 211 žien a 58 detí. Obeťami boli príslušníci pätnástich národov, a to zajatí povstaleckí vojaci, partizáni, ilegálni pracovníci, časť príslušníkov britskej a americkej národnej misie a rasovo prenasledovaní občania. Zavraždení boli v období od 5. novembra 1944 do 5. marca 1945. Fašisti a ich prisluhovači ich pripravili o život strelou do tyla pri agátovom lese nad protitankovou priekopou. Skončili v najväčšom masovom hrobe z obdobia druhej svetovej vojny na Slovensku.
O niekoľko kilometrov ďalej od Banskej Bystrice je pri obci Badín ďalší z pamätníkov SNP pripomínajúci udalosti vojny. Bol postavený na pamiatku druhej československej paradesantnej brigády v ZSSR, ktorej jednotky sa postavili okupantom na odpor v Badíne, no aj okolitých obciach. Pamätník bol postavený v roku 1975 na pamiatku tých, ktorí boje neprežili. Šesť metrov vysoké dielo s maketou zadnej časti pikujúceho lietadla je asi štyristo metrov od Badína. Je v schátranom stave, ničia ho vandali aj zub času.
Po presunutí sa do severnej časti okresu Banská Bystrica je v okolí kúpeľov Brusno niekoľko ďalších zaujímavých pamätných miest. Smutným pamätníkom tej doby je už neexistujúca osada Kalište patriaca pod obec Baláže, ktorá neprežila represálie fašistov 18. marca 1945. Okolo tristo príslušníkov nemeckej armády v ten deň osadu napadlo a vypálilo. Nemci pritom zavraždili trinásť obyvateľov. Zo 42 domov zostalo šesť. Tí, ktorí prežili, sa presťahovali do Banskej Bystrice. Dnes je miesto s tým, čo sa z osady zachovalo, národnou kultúrnou pamiatkou. Každý rok sa tam organizuje stretnutie generácií, kde na udalosti z roku 1945 spomínajú tí, ktorí tragédiu prežili, resp. ich potomkovia.
Vápenka Nemecká je ďalším pamätníkom hrôz druhej svetovej vojny. V januári 1945 tam fašisti popravili asi deväťsto ľudí. Ich telá potom skončili v plameňoch vápenej pece. Pracovníčka múzea Beata Sojáková hovorí, že expozície, ktoré sú vnútri, pripomínajú tieto tragické udalosti. Sú tam aj mená a mnohé fotky ľudí, ktorí v Nemeckej skončili svoju životnú púť. „Dospelí platia pri vstupe do múzea 70 centov, deti, dôchodcovia, držitelia preukazov ŤZP majú vstup zadarmo,“ povedala Sojáková.
Púť po stopách SNP možno zakončiť v blízkej obci Pohronský Bukovec. Starosta obce so stovkou obyvateľov Igor Šagát hovorí, že v lesoch za obcou v časti Matúšová obnovili spolu s Lesmi SR partizánske zemľanky.
„Obec sa do dejín zapísala protifašistickým odbojom a pomocou partizánom, za čo ju Nemci vo februári 1945 vypálili,“ zdôraznil Šagát. V obci zajali Nemci v novembri 1944 aj povstaleckých generálov Jána Goliana a Rudolfa Viesta, ktorých neskôr zavraždili v Nemecku. K zemľankám vedie turistický chodník označený žltou farbou. Asi dvojkilometrová prechádzka vedie lesom a končí sa pri drevených bunkroch verne zobrazujúcich tie, ktoré pred sedemdesiatimi rokmi slúžili partizánom.
V piatok si prečítajte: Piešťany nie sú len kúpele. Za návštevu stojí aj Sĺňava
Kam na výlet: 6 tipov nadnes