Upršané leto zvýšilo návštevnosť hradov a múzeí v Žilinskom kraji

28.09.2014 06:00
Budatín, hrad, veža
Budatínsky hrad toto leto privítal 5 742 turistov, čo je takmer dvojnásobok oproti vlaňajšku. Autor: ,

Žilinský samosprávny kraj hodnotí končiacu sa letnú turistickú sezónu ako úspešnú, pod vyššiu návštevnosť hradov či múzeí, ktoré spravuje, sa podľa neho podpísalo aj nepriaznivé počasie, keď ľudia namiesto kúpalísk vyhľadávali kultúru.

Všetkých osem expozícii Oravského múzea, ktoré okrem hradu spravuje napríklad aj Hviezdoslavovu hájovňu či Oravskú lesnú železnicu, dokázalo počas tohto leta prilákať viac návštevníkov ako vlani, dokopy až 118 548, čo je nárast o vyše 13-tisíc. Napríklad Oravský hrad navštívilo o deväťtisíc dovolenkárov viac ako počas vlaňajšieho leta, Budatínsky hrad dokonca privítal dvojnásobok turistov.

Oravský hrad je najnavštevovanejšou pamiatkou v...
Oravský hrad je najnavštevovanejšou pamiatkou v Žilinskom kraji. Autor: Martin3.flog

Päť expozícií Považského múzea v Žiline vrátane hradov Budatín a Strečno, privítalo cez leto takmer 46-tisíc ľudí, čo je o 5 349 viac ako vlani. Najvýraznejší skok zaznamenal Budatínsky hrad v Žiline, ktorý oproti minuloročným 2 377 návštevníkom napočítal toto leto až 5 742 turistov.

Hrady Strečno (na fotografii) a Budatín...
Hrady Strečno (na fotografii) a Budatín privítalo cez leto takmer 46-tisíc ľudí. Autor: SHUTTERSTOCK

O 547 návštevníkov menej privítala expozícia Jánošík a Terchová v Terchovej. Príčinou nižšieho záujmu mohla byť zlá dostupnosť do Vrátnej doliny, ktorú koncom júla zasiahli ničivé povodne (viac informácií o udalosti sa dozviete v článku Zničená cesta, vraky a jazvy po lavíne. Záchranári videli Vrátnu z vrtuľníka). Expozíciu v Terchovej si prišlo pozrieť 4 083 návštevníkov.

Terchová zaznamenala nižšiu návštevnosť...
Terchová zaznamenala nižšiu návštevnosť expozícií Terchová a Jánošík. Autor: Michaela Brunovská, Pravda.sk

Liptovské múzeum v Ružomberku, ktoré spravuje desať expozícii, napočítalo cez leto 87 147 návštev­níkov. Takmer 32-tisíc z nich navštívilo Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline, 6 776 hrad Likava a 2 836 múzeum Čierny Orol v Liptovskom Mikuláši.

Skanzen v Pribyline patrí medzi najznámejšie...
Skanzen v Pribyline patrí medzi najznámejšie skanzeny a múzeá na Slovensku, ktoré dokumentujú život Slovákov v minulosti. Autor: Ivan Majerský, Pravda

Na Kysuciach turisti najviac vyhľadávali historickú lesnú úvraťovú železničku, ktorá obslúžila 26 256 cestujúcich a Skanzen vo Vychylovke, ktorý si pozrelo 15 742 návštev­níkov.

Na Kysuciach turisti najviac vyhľadávali...
Na Kysuciach turisti najviac vyhľadávali historickú lesnú úvraťovú železničku a Skanzen vo Vychylovke. Autor: Renáta Jaloviarová, Pravda
#hrady #Oravský hrad #múzeá #Terchová #Liptov #návštevnosť #Žilinský kraj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku