Kežmarský hrad láka na automobilové veterány

01.10.2014 15:00
kezmarok hrad flog
Kežmarský hrad bude otvorený aj po skončení letnej sezóny od pondelka do piatku. Autor:

Posledným septembrovým dňom sa skončila na Kežmarskom hrade hlavná letná turistická sezóna. Od začiatku roka navštívilo Kežmarský hrad približne 32 000 návštevníkov. Podľa Eriky Cintulovej, riaditeľky Múzea v Kežmarku, k nárastu návštevnosti hradu prispelo aj počasie, keďže v daždivých dňoch turisti častejšie navštevujú takéto turistické atrakcie.

Slováci tvorili najväčšiu skupinu návštevníkov. „Vracia sa nám poľská klientela. Bolo obdobie, v čase keď sme prijali euro, keď k nám prestali chodiť poľskí klienti. Tvrdili, že je to u nás veľmi drahé,“ povedala Cintulová. Medzi návštevníkmi sú aj Francúzi, Taliani, Angličania.

K zvýšeniu návštevnosti podľa nej prispeli aj viaceré expozície a zaujímavosti, ktoré návštevníci v okolí nenájdu. Ide najmä o expozíciu automobilových veteránov, ktorú plánujú v múzeu na budúci rok ešte rozšíriť a zatraktívniť.

Pre návštevníkov je zaujímavá aj hradná lekáreň či hladomorňa. „Aj keď hladomorňa nie je samostatnou expozíciou, ale ako súčasť prehliadky, je veľmi atraktívna pre návštevníkov, lebo je to jediná veža v meste, z ktorej je výhľad na Kežmarok a okolie,“ dodala Cintulová.

Od 1. októbra prechádza múzeum do „zimného“ režimu. V letnej sezóne, od mája do septembra, bol hrad otvorený každý deň. V mimosezónnom období bude hrad pre verejnosť prístupný od pondelka do piatku od 9. – 16. hodiny.

„V prípade záujmu väčšieho počtu návštevníkov sme pripravení sprístupniť priestory hradu aj cez víkend,“ uviedla Cintulová. Prehliadka areálu hradu je spojená s návštevou hradnej kaplnky a vyhliadkovej veže.

Kežmarský hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1463.Staviteľmi a prvými majiteľmi hradu boli bratia Imrich a Štefan Zápoľský. V roku 1528 ich vystriedala rodina Lasky, v roku 1571 Ján Rueber a v rokoch 1579 – 1684 ho vlastnili štyri generácie rodiny Thököly. Posledným majiteľom hradu bol Ferdinand Rueber a v roku 1702 ho odkúpilo mesto Kežmarok.

#autá #hrad #múzeá #kežmarok #veterány
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku