Ľubovnianske múzeum ukončilo koncom septembra prieskum paláca Lubomirských na hrade Ľubovňa. Výskum paláca zahŕňal reštaurátorský, historicko-architektonický, archeologický i statický prieskum. Prieskum paláca vydal viaceré nové poznatky.
Palác Lubomirských by mal po plánovanej obnove získať podobu, akú mal v 17. a 18. storočí. Objavili sa nové vstupy i výstupy, strieľne z obdobia renesancie. Objekt mal v minulosti ochodze. „Pri výskume sa našli aj základy kováčskej vyhne,“ dodal riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Mikulík.
Počas výskumu našli vzácne maľby aj keramiku
Počas výskumu sa tiež podarilo objaviť nástenné maľby. Jednu zo sond vyhĺbili archeológovia až do hĺbky šiestich metrov. Pri archeologickom výskume sa podarilo nájsť viacero predmetov – bronzovú sponu, kachlice, fajku či keramiku.
Expozície šľachtických rodov
Ranobarokový palác dal postaviť v roku 1642 krakovský vojvoda, knieža Stanislav Lubomirský, ako jeden z jeho rozsiahlych stavebných plánov, ktoré dali hradu dnešnú podobu. V neskoršom období bol palác viackrát prestavaný.
Po rekonštrukcii paláca by tu mali byť umiestnené expozície šľachtických rodov Lubomirských, Raiszovcov a Zamoyských, ktoré hrad vlastnili. Na obnovu paláca plánuje múzeum získať prostriedky z eurofondov.