Objavte históriu baníctva vo Vihorlatských vrchoch

Milovníci technických pamiatok si prídu na svoje v obci Zemplínske Hámre v okrese Snina, kde tento týždeň sprístupnili náučný chodník, na ktorom môžu obdivovať históriu baníctva a železiarskej výroby v regióne.

06.11.2014 06:00
rusen, zeleznica, Zemplinske Hamre, NEPOUZIVAT Foto:
Na ceste náučným chodníkom narazíte na úzkokoľajnú železničku, kde stojí zelený rušeň s vagónmi.
debata

Chodník je dlhý 5,5 kilometra a ponúka 13 zastavení pri obnovených objektoch či replikách niekdajších technických diel.

Od banskej štôlne k železničke

Cestička začína pri kamennej murovanici so sýpkou, vedie k bývalému tajchu, hámru s vodným náhonom, banskej štôlni, je tu tiež bývalá garbiareň, na úzkokoľajnej železničke stojí zelený rušeň s vagónmi.

Staré pamiatky ožívajú vďaka projektu Zemplínske Hámre – objavme históriu baníctva a železiarskej výroby vo Vihorlatských vrchoch. Návštevníkom sprístupnili tri novovybudované exteriérové expozície.

Zlievarenskú činnosť približuje vysoká pec, výrobu uhlia míľa na pálenie a dopravu dreva úzkokoľajka. Na náučnom chodníku sa turista nestratí, sú tu aj veľkoplošné panely v slovenskom a anglickom jazyku a tri panoramatické mapy obce a okolitého regiónu.

Murovaný dom robotníkov

Súčasťou projektu je tiež zriadenie obecného múzea, ktoré bude sídliť v zrekonštruovanej murovanici. Ide o väčší murovaný dom, do akých sa sťahovali robotníci, ktorí tu prišli za prácou z nemecky hovoriacich oblastí za Rakúsko-Uhorska.

Projektová manažérka Daniela Galandová pre agentúru SITA uviedla, že Zemplínske Hámre sú najmladšou obcou v regióne, obydlia v tzv. Jozefovej doline (Josefsthal) sa začali stavať vďaka baníckej činnosti a spracovaniu železnej rudy. Obnovené objekty dokumentujú priemyselnú históriu obce.

Projekt získal podporu zo Švajčiarskeho finančného mechanizmu vo výške zhruba 1,2 mil. eur, štát sa podieľa na jeho spolufinancovaní desiatimi percentami oprávnených nákladov. Informovala Galandová.

Projekt končí o osem mesiacov. Dovtedy obec čaká zariadenie interiéru múzea. Prvé interiérové expozície plánujú sprístupniť v apríli budúceho roka.

debata chyba
Viac na túto tému: #Snina #Zemplín #história #baníctvo #edukačný chodník #Zemplínske Hámre