V nedeľu večer slávnostne vypustili balóny do vzduchu, ktorých voľný let nad metropolou symbolizoval slobodu.
Berlínsky múr rozdelil mesto 45-kilometrovou bariérou na takmer 30 rokov. Stavba bola symbolom železnej opony a jej pád odštartoval znovuzjednotenie Nemecka a rozpad Sovietskeho zväzu. Odhady hovoria o viac ako 600 ľuďoch, ktorí prišli o život pri snahe prekročiť bariéru a utiecť z východnej do západného časti krajiny.

Panoráma rozdeleného sveta
Ak sa chcete vcítiť do životov obyvateľov Berlína v období osemdesiatych rokov, pozrite si výstavu Yadegara Asisa, ktorý v cykle „Panoráma rozdeleného Berlína“ zachytáva umelecky zhutnený pohľad na časy studenej vojny.
Na dielach môžete vidieť každodenný život odohrávajúci sa na pozadí Berlínskeho múru, na fiktívny jesenný deň v roku 1980. Panoráma ukazuje, aká banálna bola normalita rozdeleného mesta počas všedných dní, ale zároveň ako bola zafarbená krutosťou. Kľúčovými témami fotiek je schopnosť ľudí prispôsobiť sa podmienkam, ktoré boli ďaleko od ideálu.
„V osemdesiatych rokoch som žil v štvrti Kreuzberg. Panorama zhromažďuje moje vlastné skúsenosti a pozorovanie príbehov, ktoré sú bohaté na detaily. Mnoho scén z každodenného života v obrazoch ukazujú, ako sa populácia zmierila so situáciou a okolnosťami," povedal tvorca fotografií Yadegar Asis.
Lístky na výstavu "Múr – Asisova panoráma rozdeleného mesta“ si môžete rezervovať na webe mesta Berlín. Výstava fotografií potrvá do 31. marca 2015.
Do Berlína za kultúrou
Berlín, hlavné mesto Nemecka, má populáciu 3,5 milióna. O rozlohe 892 km štvorcových, je v medzinárodnom porovnaní, druhým najväčším mestom v Európskej únii z hľadiska počtu obyvateľov a piatym najväčším z hľadiska svojej oblasti.
Berlín sa môže pochváliť s viac ako 175 múzeami, čo je viac ako počet daždivých dní v meste. Tiež môže byť mesto hrdé na viac ako 50 divadiel a asi 300 kín. Berlín má 4 650 reštaurácií, asi 900 barov a 190 klubov a diskoték.

Okrem nespočetného množstva divadiel a kabaretov má tri opery: Štátna opera, Nemecká opera a Komická opera (Staatsoper, Deutsche Oper, Komische Oper). Z veľkého množstva múzeí patria medzi najznámejšie Pergamonské múzeum, Egyptské múzeum (s originálom sošky Nofretete), Židovské múzeum.
Milovníci kultúry si prídu na svoje aj častými výstavami iných galérií v Národných galériách Berlína. Vážnu hudbu si môžu návštevníci vypočuť v Berlínskej filharmónií, kde už orchester dirigoval nejeden slávny dirigent.
Berlín je preslávený aj uznávaným Berlínskym filmovým festivalom. Kedysi sa ľudia do mesta schádzali aj kvôli techno – kultúre na festivale Love Parade, ale pre zranenia účastníkov festival zrušili.
Naďalej je obľúbený Karneval kultúr (Karneval der Kulturen), veľký sprievod mestom, ktorý sa koná vo fašiangovom období. Počas asi troch dní sa v Berlíne zíde viacero národností, ktorý v ňom prezentujú svoju kultúru. Festival každoročne navštívi viac ako milión účinkujúcich a návštevníkov.
V roku 2015 si ho budú môcť návštevníci užiť od 22. – 25. mája. Viac ako 80 skupín a 5 000 účastníkov premení ulice Berlína na najväčšie pódium, na ktorom sa každodenné otázky o živote a politike pretavia do umenia a osláv.

Tí, ktorí sa zaujímajú o históriu a architektúru ocenia Katedrálu svätej Hedvigy v Berlíne, rímskokatolícku katedrálu v klasicistickom štýle z 18. storočia. Známe sú berlínske univerzity: Slobodná univerzita, Humboldtova univerzita a Technická univerzita, ktoré spolu s vedeckými a výskumnými inštitútmi tvoria centrum vzdelania v meste.
Z ďalších pozoruhodností a pamiatok možno spomenúť Reichstag, Brandenburskú bránu, zámok Charlottenburg, bývalý priechod Checkpoint Charlie, zvyšok Berlínskeho múru East Side Gallery či televíznu vežu Fernsehturm.

Medzi najznámejšie a najväčšie námestia patrí Alexanderplatz, bývalé „východné“ centrum mesta. Unter den Linden je bulvár v centre, ktorej doslovný preklad znamená „ulica pod lipami“. Vedie smerom od Brandenburskej brány k palácu Stadtschloss.
Najznámejšou ulicou v meste je Kurfürstendamm, bývalé „západné“ centrum mesta, ktorú lemujú veľké počty obchodov, hotelov a reštaurácií. Ulica, ktorú miestni nazývajú skrátene Ku'damm býva porovnávaná s parížskou Avenue des Champs-Élysées.
V strede mesta leží Potsdamer Platz, ktoré je súčasťou jeho modernej časti. Počas výstavby v rokoch 1997 – 1998 bolo najväčším staveniskom na svete, dnes je centrom obchodu v Berlíne.
Záujem turistov o Berlín stúpa
Záujem turistov o Berlín stúpa. Štatistika cestovného ruchu pre Berlín zaznamenala v roku 2013 rekordy – viac ako 26 940 000 prenocovaní turistov, čo predstavuje nárast o 8,2 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Veľká časť turistov pochádzala z USA, Veľkej Británii, Taliansku, Holandsku a niekoľkých ďalších európskych krajinách.

Z toho 506 100 prenocovaní v roku 2013 tvorili turisti z Ruska, čo predstavuje nárast o 21,5 percenta oproti roku 2012. Väčší záujem o Berlín prejavili aj turisti z krajín Island, Bulharsko, Estónsko, Malta a štáty Perzského zálivu.
Cornelia Yzer, senátorka pre ekonomiku, uviedla, že Berlín, je nepochybne najrýchlejšie rastúcou turistickou destináciou na svete. Mesto označila za jedno z najpopulárnejších európskych destinácií a zároveň uvidela, že je popredným miestom pre konferencie a zjazdy. V hospodárskom úspechu Berlína zohráva cestovný ruch kľúčovú úlohu.
Zdroje: Mesto Berlín