Chorvátsko predstavuje tematické pláže, chce pomôcť turistom

Ministerstvo cestovného ruchu v Chorvátsku plánuje rozdeliť pláže na pobreží na štrnásť kategórií. Nový projekt má pomôcť turistom vybrať si pláž podľa svojich potrieb.

, 09.02.2015 06:00
leto, pláž, dovolenka, rodina, more, klobúk Foto:
Ministerstvo turizmu v Chorvátsku plánuje rozdeliť pláže do 14 kategórií, ako prvú udáva pláž pre rodiny s deťmi. Chce tým pomôcť turistom vybrať tú správnu. Ilustračné foto.
1

Pláže na pobreží Jadranského mora, ktoré budú zaradené do chorvátskeho programu, sa rozdelia na štrnásť kategórií. Pobrežné oblasti budú môcť samé rozhodnúť, ktorý typ pláže chcú vo svojom regióne rozvíjať. V budúcnosti by tak pomohli turistom vybrať si pláž, ktorá by vyhovovala ich požiadavkám. S financovaním prác na plážach v rámci projektu, pomôže ministerstvo.

„Slnko a more sú v súčasnej dobe hlavné „produkty“ cestovného ruchu, ktoré môže Chorvátsko turistom ponúknuť. Je dôležité, aby sa konkurencieschop­nosť krajiny v tejto oblasti naďalej zlepšovala. Za najväčšiu chybu považujeme fakt, že naše pláže nie sú dostatočne dobre vybavené. To potvrdili aj najnovší prieskum. Preto sa Ministerstvo turizmu v spolupráci s Fakultou cestovného ruchu a Univerzitou v Rijeke rozhodlo pripraviť program Národné riadenie a plánovanie pre naše prímorské pláže,“ povedal Minister cestovného ruchu, Darko Lorencin pri uvádzaní projektu 4. februára na tlačovej konferencii v meste Vodice.

Medzi 14 plánovaných kategórií pláží patria:

 • pláž pre rodiny s deťmi
 • mestskápláž s promenádou
 • zábavná pláž pre mladých
 • romantická pláž
 • športová a rekreačná pláž
 • pláž vhodná pre surfing
 • pláž pre potápačov
 • adrenalínová pláž
 • nudistická pláž
 • pláž pre psíčkarov
 • párty pláž
 • ekologická pláž
 • kultúrna pláž
 • hotelová pláž

Zdroje: Croatiaweeek.com, Balkans.com,

Chorvátsko ponúka pláže pre každého

Chorvátske pobrežie je dlhé 5 835 km, z toho pevnina tvorí 1 777 km a ostrovy 4 058 kilometrov. V Južnej Dalmácii ľudia stále nedajú dopustiť na pláže v Dubrovníku, Korčule či Orebiči. Vyhľadávanými a známymi lokalitami sú tiež Makarská riviéra či Plitvické jazerá. Stredná Dalmácia láka na pláže Zlatni rat na ostrove Brač, pláže Hvaru, Splitu či historického Trogiru. V Severnej Dalmácii patria medzi obľúbené dovolenkové destinácie Primošten, Šibenik, Zadar či Zaton. Medzi obľúbené pláže Kvarneru patria napr. Icici, Brsec, Moscenicka draga či Porozina na ostrove Cres.

Pláž v Dubrovníku. Foto: SHUTTERSTOCK
chorvátsko, dubrovník, pláž Pláž v Dubrovníku.

Už teraz majú mnohé pláže akúsi „nálepku“. V Istrii je piesočnatá pláž Bijeca v Meduline odporúčaná rodinám s deťmi, pláže Poreča sú zas vyhľadávané pre dostatok možností vodných športov.

Dostatok príležitostí na športové aktivity ponúkajú aj pláže Ambrela, Aurora, Amarin v Istrii, Crni Molo, Dramalj v regióne Kvarner, či pláž Čižičí na ostrove Krk.

Pláže v blízkosti Bašky na ostrove Krk môžu svojím charakterom osloviť aj športovcov aj rodiny s deťmi. V regióne Kvarner patrí Baška medzi turistické top destinácie. Populárne sú aj pláže Crikvenice a Rajska pláža na ostrove Rab.

Medzi nudistické pláže Istrie patria pláže Crveni Otok v oblasti Rovinj, Koversada vo Vrsari, Savudrija v Umagu. Na ostrove Krk je to napr. Konobe v Punate.

Psy sa môžu voľne pohybovať na plážach Valkanela a Veštar v Istrii, ako aj na pláži Dražica na ostrove Krk.

Pláž Zrče na ostrove Pag je v posledných rokoch čoraz viac populárna medzi mladými ľuďmi kvôli diskotékam a nočným klubom priamo na pláži.

Zaľúbencom a dvojiciam sa odporúčajú romantické pláže Lubenice na ostrove Cres, či niekoľko pláži v regióne Kvarner v Opatiji: Peharovo, Moscenicka draga alebo pláž Lido.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #more #Chorvátsko #cestovný ruch #pláže