Najväčšie klišé? Z týchto miest si mnohí turisti nosia rovnaké fotky

, 16.08.2015 07:00

Fotografie využívajú optický klam, pri ktorom sa nám zdá, že objekty vzadu (niekedy aj kilometre vzdialené) sú v tesnej blízkosti subjektov v popredí. Vzniká tak zaujímavá a vtipná „koláž“. Keď sa však navlas rovnako naaranžované snímky nachádzajú v albumoch všetkých cestovateľov, čaro je preč.

Tu je niekoľko príkladov miest, kde sa najčastejšie tieto fotky robia, aby sa o pár sekúnd zjavili na sociálnej sieti.

Eiffelova veža, Paríž

Francúzska Eiffelovka je jednou z najviac navštevovaných pamiatok sveta. Každý deň v roku je obklopená davmi turistov, ktorí si ju fotia zo všemožných uhlov a pohľadov. Mnohí ju tiež akože držia za vrchol alebo tlačia do strany. Ona však zatiaľ všetkým „obrom“ odolala.

Čarovanie s Eiffelovkou na fotografii.
Čarovanie s Eiffelovkou na fotografii. Autor: SHUTTERSTOCK

Šikmá veža v Pise

Ďalšia svetovo preslávená pamiatka, ktorú sa milióny turistov na fotografiách snažia podoprieť, aby azda úplne nespadla, alebo ju, naopak, potlačiť. Vtipnejšie ako samotná snímka je však pozorovať návštevníkov, ktorí sa práve snažia zapózovať fotografovi.

Šikmú vežu v Pise treba podoprieť.
Šikmú vežu v Pise treba podoprieť. Autor: SHUTTERSTOCK

Big Ben a Alžbetina veža, Londýn

Keď zájdete do britskej metropoly, určite sa vám naskytne pohľad na turistov, ktorí sa pred objektívnom snažia ťahať, potískať či inak „premiestňovať“ slávnu vežu. Niektorí zapoja viac kreativity a okrem štandardných póz si na zábere nastavujú náramkové digitálky podľa vežových hodín.

V Londýne sa dotýka Big Bena.
V Londýne sa dotýka Big Bena. Autor: SHUTTERSTOCK

Soľná pláň (Salar de Uyuni alebo tiež Salar de Tunupa), Bolívia

Je to najväčšia soľná pláň na svete s rozlohou 10 582 km². Nachádza sa v juhozápadnej Bolívii a kedysi bola jazerom. Bieloba, konzistentnosť a nedostatok referenčných bodov z nej robí ideálny priestor na tento typ fotografií, kde sa stráca perspektíva.

Bolívijská soľná pláň je ako stvorená na hru s...
Bolívijská soľná pláň je ako stvorená na hru s perspektívou. Autor: SHUTTERSTOCK

Pyramídy a sfinga, Egypt

Podobne ako soľná pustatina, aj púšť okolo egyptských pyramíd či Sfingy umožňuje využiť ilúziu „malých“ stavieb a „veľkých“ osôb.

V Egypte sa bozkáva Sfinga.
V Egypte sa bozkáva Sfinga. Autor: SHUTTERSTOCK

Mesiac na oblohe

Obloha takisto neposkytuje oporné body, s ktorými by sa dala porovnať skutočná veľkosť predmetov a ľudí na snímkach, a tak sú vtipné či romantické zábery s rôznymi nebeskými telesami mimoriadne obľúbené a viac alebo menej vydarené ich môžeme vidieť pomerne často.

S nebeskými telesami sa dá tiež pohrať.
S nebeskými telesami sa dá tiež pohrať. Autor: SHUTTERSTOCK
#turisti #Londýn #fotografie #mesiac #Eiffelova veža #pyramídy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku