Zámok Neuschwanstein v Nemecku
Jedna z najznámejších nemeckých pamiatok slúžila ako inšpirácia pre hrad Šípkovej Ruženky vo filme z roku 1959, ale tiež pre slávnu atrakciu v Disneylande. Pred začatím výstavby zábavného parku v Anaheime sám Walt Disney navštívil Európu, kde ho svojou majestátnosťou a tvarmi uchvátil práve nemecký románsky zámok.
Mont Saint-Michel vo Francúzsku
Francúzsky umelec Laurent Ben-Mimoun hľadal podobu hradu pre princeznú Rapunzel z rozprávky Na vlásku (Tangled) v romantických olejomaľbách umelcov 18. storočia, no hlavú inšpiráciu našiel na pitoresknom skalnom ostrovčeku v morskej zátoke pri normandskom pobreží, uprostred ktorého sa týči opátsky chrám, gotický kláštorný komplex, mohutné hradby a malá dedina. Vysoká veža bola ideálna pre Rapunzeline dlhočizné kúzelné vlasy, ktoré si spúšťala z horného okienka. Neskôr Ben-Mimoun pridal aj stredoveké a renesančné vplyvy ako malé okrúhle veže podľa vzoru Château de Chenonceau, ale aj náznaky modernej architektúry, ktoré si požičal od Century City Twin Towers v Los Angeles.
Tadž Mahal v Indii
Mesto kúziel Agrabah leží v skutočnosti na brehu rieky Jordán, no sultánov palác sa nepopierateľne podobá na Tadž Mahal v Agre. Stavba v skutočnosti nie je sídlom, ale mauzóleom sultánovej milovanej manželky.
Zakázané mesto v Číne
Ani Veľký čínsky múr nedokázal ochrániť Ríšu stredu pred bojovými Húnmi, cisár preto vyhlásil všeobecnú mobilizáciu mužov. Mladá a odvážna Mulan, pre ktorú bol pripravený osud poslušnej nevesty, sa však rozhodne vzoprieť svojmu nalinkovanému osudu a narukuje k vojsku. Príbeh sa datuje do obdobia vládnutia dynastie Han (od roku 200 p. n. l. až 200 n. l.) a hoci Zakázané mesto postavili až o vyše 1000 rokov neskôr, cisárov príbytok, v ktorom rozprávkový vladár žije, sa veľmi jasne podobá práve na slávne pekinské Zakázané mesto.
Veľký bariérový útes v Austrálii
Príbeh filmu Hľadá sa Nemo tvorí Marlinova dobrodružná cesta z Veľkého bariérového útesu, svetového dedičstva UNESCO v Koralovom mori, do Queenslandu. Útes, ktorý je jedným zo siedmich prírodných divov sveta, sa skladá z 2 900 individuálnych útesov a 900 ostrovov na území s veľkosťou 344 400 kilometrov štvorcových.
Zámok Chateau de Chambord vo Francúzsku
Renesančný zámok vo francúzskom údolí Loiry bol základom pre domov Zvieraťa z klasickej rozprávky Kráska a zviera. Hoci skutočnú stavbu nikdy nedokončili, je výrazná a turisti ju radi navštevujú.
Hrad Eilean Donan v Škótskej vysočine
Ryšavá rebelka Merida z rozprávky Neskrotná (Brave) žila v dobe mystických legiend a búrlivých bitiek, v drsnej a tajomnej Škótskej vysočine. Musela sa vysporiadať s kliatbou a objaviť v sebe silu a skutočnú odvahu. Rozprávke dodáva šmrnc a autentickosť aj inšpirácia v pravom škótskom prostredí. Rozprávkový Hrad DunBroch, kde princezná so svojou rodinou žila, sa podobá na reálny Hrad Urquhart na brehu jazera Loch Ness a Dun Carloway Broch na Isle of Lewis, ale najviac si vzal zo hradu Eilean Donan, ktorý stojí na západnom pobreží Škótska už od 13. storočia.
Anjelské vodopády vo Venezuele
Príbeh Hore (Up) rozpráva o 78-ročnom dedkovi, ktorý si splní celoživotný sen o cestovaní, keď na svoj domček priviaže tisíce balónikov a odletí do divočiny Južnej Ameriky. Zistí však, že sa k nemu potajomky pridal aj osemročný prieskumník, a tak spolu prežijú exotické dobrodružstvá. Keď korežisér Pete Docter so svojím kreatívnym tímom cestoval po Venezuele a jej stolových horách, aby nabral inšpiráciu, oslovili ho najvyššie (takmer kilometer vysokévodopády sveta. Nafotil, nakameroval a načrtol si ich zo všetkých možných strán a v štúdiu podľa nich vytvoril filmové Rajské vodopády. Aj domček, v ktorom rozprávkový dôchodca býval, mal predlohu v skutočnom svete. V Seattli sa totiž stal rovnaký prípad, ako vykresľoval film – 84-ročná Edith Macefieldová odmietla predať svoj domček aj za milión dolárov, a tak musel developer postaviť svoje nákupné centrum dookola neho.
New Orleans
Prostredie rozprávky o Princeznej a žabe sa nie len inšpirovalo, ale príbeh sa priamo odohráva v americkom meste New Orleans, od Francúzskej štvrte po Bayou a deltu rieky Mississippi.
U-Drop Inn v Texase
V animovanom filme Autá (Cars) figuruje fiktívne zanedbané mesto Radiator Springs, ktoré sa nachádza vedľa slávnej cesty Route 66. Jedno z odpočívadiel s motorestom v texaskom meste Shamrock sa nie náhodou ponáša na Ramonovo tetovacie štúdio z príbehu.
Pevnosť Akershus v Nórsku
Od tradičných ľudových krojov až po ohromujúce fjordy inšpirovalo Nórsko vzhľad magického sveta Anny a Elsy z rozprávky Ľadové kráľovstvo (Frozen). Hrad našiel svoj vzor v 800 rokov starej pevnosti v Osle, tvorcom sa mimoriadne zapáčili jej tehlové štruktúry a starobylé kamenné schodiská, ktoré dokonale dotvorili zimnú atmosféru. Interiér zámku je zasa kópiou kráľovskej rezidencie Stiftsgården v Trondheime z 18. storočia. Fiktívne mesto Arendelle zasa animátori vytvorili po vzore štvrte Bryggen v Bergene, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Mrazivé kráľovstvo dokonale kopíruje Hotel de Glace v kanadskom Quebec City.
Zdroj: Cntraveler.com, Dailymail.co.uk, Refinery29.com, Matadornetwork.com, Huffingtonpost.com