Niektorí manipulujú zábery, aby vyzerali čo najlepšie v katalógoch cestovných kancelárií, aby získali čo najviac „likov“ na sociálnych sieťach, a iní si chcú len uchovať tie najkrajšie spomienky, do ktorých nezapadajú davy turistov, špina alebo ošarpané okolie. Pozrite si príklady, keď je skutočnosť trocha iná ako sa snaží vyzerať.
Pyramídy
Obrovské, tajomné, vzrušujúce… Ale aj príliš blízko veľkomestských bytoviek a preplnené turistami všetkých národností – také sú stavby starovekej egyptskej pohrebnej architektúry, slávne pyramídy v Gize. Nachádzajú sa na skalnatej planine, ktorá oddeľuje údolie Nílu od púšte a sú zoradené v dĺžke temer sto kilometrov. Pyramídy sú zhotovené z obrovských kamenných blokov a patria medzi najväčšie stavby vytvorené ľudskou rukou.
Malá morská panna
Maličká socha, ktorá je takmer synonymom Kodane, našla svoju predlohu v rovnomennej rozprávke Hansa Christiana Andersena. Dievča s rybacím chvostom sedí na skale v kodanskom prístave a pri svojej výške meter a 25 centimetrov váži poriadnych 175 kilogramov.
Trolltunga
Trolov jazyk je v podstate kus skaly, ktorá vyčnievajúce vodorovne z vrchu asi 700 metrov nad severnou stranou jazera Ringedalsvatnet, v nórskej obci Odda. Tento nevšedný prírodný úkaz pritiahne ročne až 40 000 turistov, čo samo osebe môže predstavovať nebezpečenstvo, keď sa na malom vysutom priestore tiesni množstvo ľudí. V septembri 2015 sa zrútila zo skaly 24-ročná Austrálčanka. Zábradlie, ktoré by chránilo pred pádom do rokliny, tam namontované nie je, turistom pomáha len niekoľko kovových stupienkov dostať sa hore.
Šikmá veža v Pise
Románska veža sa týči na Campo dei Miracoli alebo Dómskom námestí, ktoré je z dvoch strán obkolesené mestskými hradbami. Jedenásťmetrovú vežu postavil ako „rovnú“ architekt Bonanno Pisano na začiatku 12. storočia, avšak v roku 1234 Giovanni di Simone pristavil ďalšie tri poschodia. V 14. storočí pribudla zvonica so siedmimi zvonmi, ktoré zvučia siedmimi rôznymi tónmi. Keby sa v 20. storočí kvôli príliš mäkkému podložiu nenaklonila, zrejme by sa viac ako o jej šikmosti hovorilo o pokusoch fyzika Galilea Galileiho, ktorý na nej skúmal gravitáciu a voľný pád. Dnes má veža vďaka svojmu sklonu ešte jednu kuriozitu – dva rôzne údaje o výške: 55,22 metra na severnej strane a 54,52 metra na južnej.
Veľký čínsky múr
Čchang-čcheng, teda prozaicky doslova Dlhý múr, stavali niekoľko storočí. Opevneniami sa proti vpádom bojovných kmeňov bránili Číňania už v prastarých časoch, no dnešnú podobu nadobudol múr v 15. storočí. Múr sa tiahne naprieč celou severnou Čínou v dĺžke neuveriteľných 6 700 kilometrov.
Mona Líza
Da Vinciho renesančná La Gioconda má už vyše 500 rokov, a stále púta enormný záujem mužov každého veku, ale nemenej aj žien. Najviac vždy fascinuje jej preslávený tajomný úsmev a oči, ktoré akoby sledovali jej obdivovateľov. Zaujímavosťou je, že žena nemá obočie ani mihalnice. Mnoho ľudí háda, ako umelec dosiahol dojem trojrozmeného obrazu, ktorý je namaľovaný olejovými farbami na doske z topoľového dreva. Niekoľkokrát ho reštaurovali a analýzy odhalili, že pod vrchnou vrstvou sú tri predošlé verzie diela.
Machu Picchu
Názov po kečuánsky znamená doslova Starý vrch. Stratené mesto Inkov vytvorili indiáni vo výške 2 430 m n. m. na horskom hrebeni nad údolím Urubamba v Peru. Objavili ho len nedávno – v roku 1911v husto porastených Andách. Dnes je Machu Picchu jedným z najobľúbenejších miest v Peru a navštevuje ho veľký počet turistov. Správcovia sa snažia ich množstvo obmedzovať vysokými cenami vstupného.
Tadž Mahal
Mauzóleum v indckej Agre je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Tvorí ho hlavná budova obklopená štyrmi minaretmi, mešita na západe (smerom k Mekke) a dom pre hostí, ktorý je umiestnený na východe. „Palác“ postavil v roku 1631 Šáhdžahán na pamiatku svojej ženy Mumtázmahal a pracovalo na ňom viac ako 20 000 remeselníkov.
Zdroj: Telegraph.co.uk, Egyptan.sk, Wikipedia