Na zostavovaní rebríčka sa podieľali odborníci z americkej spoločnosti, ktorá vydáva správy, spotrebiteľské rady, rebríčky a analýzy U.S. News & World Report, výskumníci z biznis školy Wharton School Pennsylvánskej univerzity a konzultanti zo spoločnosti BAV Consulting.
Podľa šéfa U.S. News Mortimera B. Zuckermana rebríček Najlepšie krajiny (Best Countries) bude globálnym zdrojom dát pre obyvateľov, podnikateľov a vlády pri vyhodnocovaní rizík a príležitostí v rýchlo sa meniacom svete, informuje portál Washington Post.
Rebríček hodnotí 60 krajín sveta v 24 kategóriách a je založený na prieskume medzi viac ako 16 000 respondentmi. V najväčšom počte kategórií sa na vrchole umiestnilo Švédsko – je to najlepšia krajina pre život ľudí, vychovávanie detí aj ekologické bývanie. Najvplyvnejším štátom sveta sú USA.
Ďalšie prvenstvá patria Brazílii – za možnosť zažiť najviac dobrodružstiev; Luxembursku – za najvhodnejšie podmienky pri začínaní podnikania; Francúzsku – za najsilnejší kultúrny vplyv; Nemecku – za najlepšie podnikateľské prostredie; Kanade – za celkovú kvalitu života; Taliansku – za kultúrne a spoločenské dedičstvo; Indii – za jej nádejne rastúcu ekonomiku. Nemecko po sčítaní všetkých bodov skórovalo najvyššie.
Rebríček sa opieral o výpovede 16 248 ľudí z 38 krajín sveta – Európy, Ázie, Afriky aj zo Severnej a Južnej Ameriky. Z opýtaných malo vyše 8 000 respondentov vyššie vzdelanie (vysokoškolsky vzdelaní, so stredným alebo vyšším stredným vzdelaním). Viac ako 4 500 z opýtaných pracovalo na úrovni biznis lídrov (riaditelia veľkých spoločností alebo podnikatelia, ktorí vo svojich firmách zamestnávajú niekoľko pracovníkov).
Každý z opýtaných hodnotil krajinu z hľadiska 65 atribútov, ktoré sa dajú rozdeliť do niekoľkých hlavných kategórií: zážitky, občiansky život, kultúrne vplyvy, podnikanie, kultúrne a spoločenské dedičstvo, hybná sila pokroku, podnikateľské prostredie a kvalita života. Výsledné skóre v kategóriách sa potom porovnalo s ukazovateľom rozšírenej prosperity, na ktoré odborníci použili údaje Medzinárodného menového fondu z roku 2014 o HDP na hlavu v parite kúpnej sily.
Šesťdesiat krajín bolo do hodnotenia zaradených na základe kľúčových indikátorov z oblasti podnikania, ekonomiky a kvality života. Slovensko sa do porovnávania nedostalo, Česko je na 38. mieste.
Najlepšie krajiny podľa nového rebríčka:
- Nemecko
- Kanada
- Veľká Británia
- USA
- Švédsko
- Austrália
- Japonsko
- Francúzsko
- Holandsko
- Dánsko
- Nový Zéland
- Rakúsko
- Taliansko
- Luxembursko
- Singapur
- Španielsko
- Čína
- Írsko
- Južná Kórea
- Brazília
- Thajsko
- India
- Portugalsko
- Rusko
- Izrael
- Grécko
- Mexiko
- Malajzia
- Saudská Arábia
- Turecko
- Juhoafrická republika
- Vietnam
- Filipíny
- Peru
- Maroko
- Kostarika
- Panama
- Česká republika
- Egypt
- Argentína
- Srí Lanka
- Indonézia
- Čile
- Maďarsko
- Dominikánska republika
- Uruguaj
- Tunisko
- Bulharsko
- Kolumbia
- Rumunsko
- Jordánsko
- Guatemala
- Azerbajdžan
- Bolívia
- Kazachstan
- Pakistan
- Nigéria
- Irán
- Ukrajina
- Alžírsko
Zdroj: Usnews.com